Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční
6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.
Zdroj: Shutterstock
Zatímco skutečná prodejní cena bytu v Praze se už jedenáctý měsíc drží na stejných hodnotách, očekávání prodejců stále rostou. Majitelé chtějí o 25 procent víc, než nakonec dostanou.
Zjistila to společnost Reas, která prostřednictvím služby Atlas cen mapuje trh na základě dat z katastru nemovitostí a porovnává je s předchozími prodejními inzeráty na některém z webů.
Podle červnových čísel očekávali majitelé za metr čtvereční pražského bytu v průměru 104 382 koruny, nakonec ale dostanou 82 885 korun. Mírně nad úrovní 80 tisíc se skutečné prodejní ceny drží už od loňského srpna, při pohledu na jednotlivé městské části jsou ale vidět výraznější posuny – hlavně v centru.
„V Praze 1 atakovala cena v prosinci rekordních 144 tisíc korun za metr čtvereční, avšak od té doby mírně klesá. V červnu dosáhla dokonce 119 405 korun za metr čtvereční,“ říká Michal Makoš, spoluzakladatel společnosti Reas.
Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.
Za nejnižší cenu lze momentálně koupit byt v Praze 9, kde průměrná prodejní cena v červnu klesla na 72 990 korun za metr čtvereční z květnových 76 371 Kč.
Podle Makoše se nedá očekávat, že by ceny bytů v Praze v nejbližších měsících opět rostly. „Například na Praze 2 vzrostly za poslední rok ceny bytů o 18 procent, což je dáno hlavně investičním výnosem z krátkodobých pronájmů, který se již za současné situace nedá úplně předpokládat. Prodat byt za více než 100 000 korun za metr čtvereční bude v následujících měsících daleko složitější,“ upřesňuje.
V Praze se každý měsíc prodá v průměru tisíc bytů. Výjimkou byl letošní květen, kdy se vlivem koronaviru počet prodaných bytů snížil na 794. V červnu se však situace vrátila k normálu a prodalo se 1083 bytů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 7. 2020 17:38, rewo
Každopádně článek je manipulativní placená reklama a snaží se lidi přesvědčit, že se i nadále mají chovat jako šílenci a nesmyslné ceny akceptovat.
V diskusi je toho jasným příkladem názor, že u nás jsou ceny bytů ve srovnání s ostatní Evropou spíš nižžší, což jak víme je holý blábol, páčto se srovnává nesrovnatelné. Jo, mají byty o třetinu dražší, ale mají o tři čtvrtiny větší příjmy a o pětinu menší ostatní výdaje, jako je žrádlo, hardry, doprava, skryté daně...
Takže bych s investicí v Praze ještě alespoň do podzimka počkal...Páčto se začnou hroutit hypotéky těm vykukům z R'n'B, kteří přicházejí o příjmy z turistů, které ani prázdniny očividně nezachrání a bude jen hůř. A spousty lidí mají tři, čtyři byty, tedy hypotéky za 80-90 000,- měsíčně, kdy příjem z šedesátimetrového bytuv centru jim hodil i 50 000,- a tuty příjmy jako mávnutím kouzelného proutku zmizely.......
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.