Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Novostavby: Dokud nestojí, nezastavíte ho. Jak financovat nový byt?

| rubrika: Seriál | 27. 4. 2016
Je těžší sehnat půjčku na nový byt než na starší nemovitost? Dosáhnou na byty v novostavbách i ti, kteří mají strach, že nejsou bonitní? A jak rychle půjde vyměnit starou nemovitost za novou?

Dobrá zpráva hned na začátek – ať už jste na tom finančně jakkoli, developer a většinou i banka mají stejně jako vy velký zájem na tom, abyste zvládli byt zaplatit. Ve většině případů se tedy můžete spolehnout, že pro to udělají všechno.

Při koupi novostavby ale v první řadě záleží na tom, v jaké fázi je developerský projekt. Když byt už stojí, všechno v zásadě funguje stejně jako při shánění peněz na koupi „použitého“ bytu. Dokud je ale byt jen na papíře nebo je rozestavěný, může být náročnější sehnat hypoteční úvěr. Existují ale také jiné možnosti financování než hypotéka.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Začněme ale počítat od toho, „co je doma“, tedy kolik peněz už máte. V podstatě můžou nastat tyhle okolnosti: 1. Nemáte nic, co by stálo za řeč, 2. něco už jste naspořili, případně 3. dokonce disponujete celou kupní cenou. Ale nepočítají se jenom peníze, velmi často lidé, kteří se chystají koupit novou nemovitost, mají nějakou jinou už v rukávě. Například při stěhování do nového většího bytu uvolňujete vlastní menší byt. Pro každou z možných kombinací se nabízí jiné řešení.

Máte celou kupní cenu? Kupte dva byty místo jednoho

Pojďme se nejdřív podívat na tu nejluxusnější variantu – celou kupní cenu bytu máte už teď na účtu. V tomto případě zdánlivě není co řešit. Přesto vás chci upozornit na zajímavou, spíš investiční příležitost. Hypoteční úroky jsou nyní tak nízko, že se nabízí velmi výhodná možnost naspořené peníze nejen utratit, ale navíc zhodnotit.

Hypotéky: Bože, jak hluboko jsme klesly!

Indexy průměrných úrokových sazeb hypoték GOFI 70, 85, 100, které vám přinášíme ve spolupráci se společností GOLEM FINANCE, jsou sestavovány na základě nabídkových úrokových sazeb hypoték s 5letou fixací a LTV (loan-to-value ratio) 70 a 100 %. Podklady jsou čerpány ze standardních nabídek všech bank poskytujících hypotéky.

Index GOFI 70
Index GOFI VAR 70
FINCENTRUM HYPOINDEX

Zdroj: GOLEM FINANCE logo

Partnerem seriálu je MAXIMA, pražská realitní kancelář s širokým zázemím pro prodej a pronájem nemovitostí: prezentaci a inzerci, právní služby i financování zajišťuje profesionální tým.

Zdarma provozuje odhad nemovitosti on-line, jako první realitní kancelář přišla se službou výměna nemovitosti.

Tip Maximy: Výměna nemovitosti 

Specifický případ je, když měníte jednu nemovitost za jinou. Nakupujete sice za vlastní prostředky, ale má to jeden háček – abyste ty prostředky měli k dispozici, musíte včas zvládnout prodej stávající nemovitosti.

Dejte si pozor hlavně na to, aby vás časový tlak nedonutil zbytečně snižovat kupní cenu původní nemovitosti. Byla by škoda prodělat zrovna dnes, kdy všechny ceny na realitním trhu naopak rostou.

Chcete-li se vyhnout stresu, vyzkoušejte novou službu výměna nemovitosti, která umožňuje nejdřív koupit a až potom v klidu prodávat.

Hypotéku můžete využít jako takzvanou páku, koupit místo jednoho bytu dva a alespoň jeden z nich pronajmout. Oba byty klidně vybírejte v novostavbě – do dobře dopravně dostupných lokalit s parkovacím místem a moderní dispozicí můžete zvlášť ve velkých městech najít velmi spolehlivého nájemníka, klidně i mezi cizinci.

Z vlastních zdrojů uhraďte první splátky

Pokud jsem vás přesvědčil, budete nyní spadat do kategorie číslo dva – máte část vlastních zdrojů a zbytek si potřebujete půjčit. Každý developerský projekt má svůj splátkový kalendář. Na začátku se platí rezervační poplatek a potom většinou s podpisem smlouvy o smlouvě budoucí kupní ještě záloha. Zbývající část kupní ceny je doplatek, který obvykle zaplatíte ještě před podpisem kupní smlouvy.

Vlastní zdroje se vyplatí použít pro rezervační poplatek a zálohu, a to ze dvou důvodů. Za prvé, bytová jednotka v té době ještě neexistuje a nelze ji zastavit proti hypotéce. Za druhé, dokud v nemovitosti nebydlíte (a možná ještě někde platíte nájem), nemusíte splácet žádné splátky ani úroky. To vám ulehčí nenarušit si měsíční rozpočet. Většinou však bývá možné se domluvit také na individuálním kalendáři splácení.

REALITNÍ PORADNA

Každá rada drahá? U nás se neplatí! Odborníci z realitní poradny na Peníze.cz poradí zdarma, ať už kupujete nebo prodáváte.

Nedají hypotéku? Sáhněte po družstevním bydlení

Speciální případ nastává tehdy, pokud máte nějaké vlastní peníze (řekněme zhruba třetinu ceny nemovitosti), ale dobře víte, že nejste dostatečně bonitní, aby vám banka dala hypotéku na zbytek kupní ceny. Proč? Tak třeba jste živnostník, svobodná matka nebo jste už přesáhli věkovou hranici pro hypotéku, případně máte nějaký byť malý záznam v registru dlužníků. V takovém případě sáhněte po družstevní novostavbě.

Družstevní bydlení se začalo opět stavět před několika lety za stejným účelem jako dříve – nabídnout bydlení i těm, kteří nemají na zaplacení celé kupní ceny. A jak to dnes funguje? Na začátku musíte zaplatit členský vklad ve výši zhruba třiceti procent ceny bytu. Nějaké finanční prostředky tedy přece jenom sehnat musíte. Potom však platíte jenom měsíční nájemné. A developer nebude posuzovat váš příjem ani věk.

Jakmile byt takto postupně splatíte, automaticky se převede do vašeho osobního vlastnictví, což je výhoda oproti starším bytům, kde může být problém získat povolení k převodu. Zatímco u hypotéky tedy po splacení dojde k výmazu zástavního práva, tady dojde k zápisu vašeho vlastnického práva do katastru.

Hledáte dům nebo byt snů? Na koupi, na pronájem? Chcete investovat do realit a hledáte nemovitost? Podnikáte a hledáte komerční nemovitost? Vyzkoušejte náš realitní katalog. Desetitisíce nabídek realitních kanceláří a developerských projektů z celého Česka.

Reality Peníze.cz

Hledáte vhodný úvěr? Využijte služby developera

Vylučovací metodou jsme se nyní dostali k nejčastější možnosti, kdy alespoň část kupní ceny budete muset pokrýt z hypotečního úvěru nebo stavebního spoření. Možností už dnes existuje nesčetné množství, dost jich je i pro stoprocentní půjčku na nový byt.

Pro banky je velký rozdíl financovat novostavbu, která je teprve „na zelené louce“, oproti stavbě s už vymezenými bytovými jednotkami, nebo dokonce už zkolaudovanému bytovému domu. V počátečních fázích může banka – zejména pokud nejde o banku spolupracující na projektu – posuzovat i spolehlivost developera a žádat třeba důkazy, jestli je vlastníkem pozemku, má stavební povolení nebo jestli k domu bude patřit i přístupová cesta.

Jedna možnost, jak získat jednoduše úvěr už na první splátky, je zastavit jinou nemovitost. Pokud nemáte žádnou takovou, kterou byste mohli na začátku ručit, nabízejí se různé typy předhypotečních úvěrů, americká hypotéka nebo také klasická hypotéka s odloženým zástavním právem. V zásadě lze ovšem poradit jenom jedno: spolehněte se na finanční poradce, kteří znají všechny aktuální finanční produkty na trhu i vaši osobní situaci a dokážou doporučit to nejlepší řešení.

Určitou výhodu mají v případě novostaveb finanční poradci, jejichž služby vám poskytne developer. Developeři totiž mívají nadstandardní vztahy s bankami, a to zejména u těch projektů, kde banka financuje výstavbu. V tom případě obvykle právě ta nabízí klientům slevy a výhodné podmínky.

Ideální nájemce
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK