Vyměnit starou za novou? S nemovitostmi je to složitější

Vladimír Zuzák | rubrika: Když se řekne | 17. 2. 2016
Mnohdy je logisticky náročnější vyměnit jednu nemovitost za jinou než jít poprvé z pronájmu do vlastního. Je lepší prodat a koupit, nebo zvolit směnnou smlouvu.
Vyměnit starou za novou? S nemovitostmi je to složitější

Zadání je jednoduché. Jednu nemovitost chcete prodat, jinou koupit. Je vlastně jedno, jestli ta nová bude větší nebo menší, levnější nebo dražší, jestli bude v lepší, horší nebo prostě jen jiné lokalitě. Zkrátka, peníze z prodeje první nemovitosti chcete využít na koupi jiné.

V tom šťastnějším případě vám nevázne na staré nemovitosti žádný úvěr. Peníze z jejího prodeje použijete na nové bydlení.

Jenže zdaleka ne každý má to štěstí. Častěji jsou věci složitější. Příklad: Svůj první byt jste kupovali před lety za tři miliony korun. Které jste samozřejmě celé neměli. Ještě dneska musíte splatit 1,5 milionu korun z hypotéky. A protože se chcete stěhovat do většího, další dva miliony potřebujete ještě půjčit navíc, abyste dosáhli na nový byt za pět milionů korun.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Z výměny staré za novou se najednou stává poměrně náročná matematika – a to mluvíme zatím jenom o penězích. Možná jste zdědili domeček na venkově, který chcete vyměnit za nový byt, ale zatím bydlíte v nájmu. Máte štěstí. Ale pokud chcete měnit nemovitost, ve které právě bydlíte, musíte myslet na to, abyste měli pořád střechu nad hlavou. Zvládnete všechno načasovat tak, abyste nepotřebovali v mezičase žádné náhradní bydlení?

Navíc si musíte dát pozor, aby vás výměnou za hladký průběh transakce někde neoškubali. Čím víc spěcháte a čím víc podmínek se musí sejít, tím spíš jste ochotni dělat cenové kompromisy. A to by byla – zvlášť teď, kdy to na trhu s nemovitostmi žije – chyba. Zejména při prodeji stávající nemovitosti si nechejte udělat skutečně tržní odhad a neustupujte z ceny, není-li to nutné.

A co daně?

Na daních v případě směny nemovitosti neušetříte. Ačkoli si předáte třeba jen doplatek ve výši několik set tisíc, čtyřprocentní daň z nabytí nemovitých věcí se bude platit dvakrát – za každé nabytí zvlášť. A počítat se bude z celé směrné hodnoty nemovitosti, jak uvádí Ministerstvo financí [pdf]. Cena sjednaná bude v tomto případě u obou nemovitostí odhad plus případný doplatek, na kterém jste se dohodli. Dřív byla směna výhodnější, platila se daň jen z převodu dražší nemovitosti, nový občanský zákoník ale všechno změnil.

S výší daně poradí dopředu naše kalkulačka:

Rozšířená verze kalkulačky

Směna nemovitosti vyjde málokdy

V mnoha ohledech se může zdát jako ideální možnost směnná smlouva.

Směna je právní vztah, kde si účastníci směňují věc za věc. Obě strany jsou tedy prodávajícím i kupujícím. Věc za věc znamená, že se nemovitosti nemusejí převádět v peněžitou částku, doplácí se jen rozdíl v tržní ceně. Obvyklou cenu obou nemovitostí by měl stanovit odhad – vždycky je lepší volit raději odhad tržní než se spokojit s administrativní cenou, která bývá nižší. Ceny a jejich rozdíl se uvádějí ve smlouvě, posudky mohu být přílohou smlouvy.

Překážkou není ani hypotéka u jedné ze směňovaných nemovitostí, pokud vám ovšem „vyjde odhad“. Aby banka uvolnila nemovitost ze zástavy, musíte nabídnout jako adekvátní náhradu takovou nemovitost, jejíž takzvaná zadlužitelná cena (podle bankovního odhadu) dostačuje jako adekvátní zajištění. Záleží pochopitelně na výši zůstatku hypotéky. Jakmile je pak zapsáno zástavní právo na novou nemovitost, banka vyváže tu starou.

Jenže to má jeden háček: musíte najít takového kupujícího, který zároveň bude mít zájem koupit vaši stávající nemovitost. A to bývá nadlidských úkol. Některé realitní servery nabízejí rubriku směna, ale je zřejmé, že zájemce o „byt 3+kk v Ostravě výměnou za chalupu v jižních Čechách“ budete hledat podstatně déle, než když jedno nabídnete a druhé poptáte zvlášť. Na vhodného zájemce můžete čekat i roky.

Směna se může spíš podařit, pokud najdete zájemce přes osobní kontakty, v rodině nebo třeba mezi sousedy. Nejčastěji proto směny probíhají v tomtéž bytovém domě, kde se mění větší za menší a naopak. Vůbec nejjednodušší je směna v případě bytů, které patří ke stejnému družstvu – dochází jen k převodu členských práv a povinností, bez čekání a poplatků. V případě osobního vlastnictví vložíte směnnou smlouvu společně s návrhem na vklad na katastr a k převodu vlastnických práv dojde ve standardní lhůtě, stejně jako v případě podpisu kupních smluv.

Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák
Má za sebou úspěšnou kariéru ve financích a realitách. Pracoval v OVB, ING, Hypocentru Modré Pyramidy a jako obchodní ředitel a ředitel pro finanční služby v největší české developerské skupině Finep. Dnes je generálním ředitelem a jednatelem pražské realitní kanceláře MAXIMA REALITY. Pravidelně přispívá na zavedené servery o bydlení a financích a zasazuje se o vyšší kvalitu služeb, přísnější regulaci a férovější jednání na českém realitním trhu.

Prodat a koupit. A nedostat se pod tlak

Nestane-li se zázrak, budete se muset spokojit s tím, že váš kupující bude jiná osoba než váš prodávající. Vy osobně sice měníte starou nemovitost za novou, ale nejedná se o směnu. Je to spíše sousledný prodej a koupě, které je třeba dobře načasovat.

I tady je možnost ulehčit si trochu život, nejste-li fanoušci složité logistiky. Chcete-li se vyhnout náhradnímu bydlení (u tchyně, na ubytovně, na chalupě) a odmítáte prodej pod cenou kvůli časovému tlaku, můžete využít na českém trhu poměrně novou nabídku překlenovacích úvěrů. Díky nim budete moci obrátit výměnu naruby. Místo čekání na prodej nejdřív koupíte nemovitost, která se vám nejvíce líbí, a rovnou se nastěhujete.

Abyste mohli nejdřív koupit, potřebujete si půjčit celou částku, jejíž velkou část splatíte ihned po prodeji stávající nemovitosti. Zbývající část kupní ceny – stěhujete-li se do dražšího – můžete po splacení krátkodobého překlenovacího úvěru pokrýt hypotékou. Velká výhoda je, že nebudete vydíratelní, protože se vyhnete časovému stresu, tlaku na výplatu peněz a i přestěhování. Dobře si ale spočítejte, jestli na tom vyděláte – ať už díky vyšší prodejní ceně nemovitosti, nebo úspoře za nájem v dočasném bydlení. Záleží na podmínkách úvěru.

Vaše rizika může ještě snížit, pokud zároveň svěříte prodej renomované realitní kanceláři, která dokáže zajistit, že nemovitost bude prodaná včas a za skutečně výhodnou cenu. Krátkodobý úvěr totiž znamená rovněž závazek, že se vám podaří prodat a splatit v řádném termínu. I realitní kancelář ovšem musíte hlídat – pokud neposílají pravidelné reporty o tom, jak se vyvíjí zájem o vaši nemovitost, dost možná byste se měli poohlédnout po jiné kanceláři, dřív než bude pozdě.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Klíčový limit pro získání hypotéky skončí, rozhodla ČNB

1. 6. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Klíčový limit pro získání hypotéky skončí, rozhodla ČNB

Banky od července nebudou muset dodržovat parametr DSTI, který představuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů žadatele o hypotéku a jeho čistým měsíčním příjmem.

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

16. 5. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

Zájem Čechů o pořízení apartmánu či domku k rekreaci v zahraničí v posledních letech roste. Mnozí se přitom poohlížejí po úvěru. Zjišťovali jsme, jaká banka vám půjčí a za kolik.

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

10. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu mírně vzrostla na 6,32 procenta z dubnových 6,3 procenta. Vyplývá to z pravidelné statistiky Swiss Life Hypoindex (dříve Fincentrum Hypoindex).... celý článek

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

19. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Kde chtějí Češi bydlet a proč? Výsledky průzkumu

Tři čtvrtiny obyvatel Česka chtějí bydlet raději v rodinném domě (74 %) než v bytě (26 %). V naprosté většině přitom preferují vlastnictví nemovitosti před pronájmem. Ukázal to lednový... celý článek

Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?

10. 3. 2023 | Olga Skalková

Hypotéka za poloviční cenu. Vyplatí se sleva od developera?

Developeři nabízejí nové byty za poloviční úrok, než na jaký Češi běžně dosáhnou v bance. Jak se jim to může vyplatit a na co je třeba si dát pozor?

Partners Financial Services