Tou nadějí je jednak nový občanský zákoník, jednak nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, který se v podobném případě postavil za kupující. Nadále ale platí, že při koupi nemovitosti je třeba se maximálně chránit.
Až dosud byla běžná praxe, že zjištěný podvod nebo chyba v katastru znamenaly pro kupujícího povinnost vrátit nemovitost původnímu, právoplatnému majiteli. Strach z toho, že údaje uvedené v katastru nejsou pravdivé, tak naplňoval kupující minimálně do té míry, jak moc se naopak majitelé nemovitostí obávali, že o ně podobným způsobem přijdou.
Letošní rok přinesl důležité změny: nový občanský zákoník, ale rovněž nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, které může sloužit jako důležité vodítko k interpretaci dobré víry kupujícího. Soud se postavil za ženu, která koupila dům s pozemkem od člověka, který ho nevlastnil, přestože byl jako vlastník zapsán v katastru nemovitostí.
Nový občanský zákoník chrání majitele i kupující
Zákonodárce se v novém občanském zákoníku rozhodl chránit dobrou víru kupujících a zároveň posílit informační povinnost katastru směrem k vlastníkům nemovitostí v případě, kdy probíhají jakékoli změny vlastnických práv.
O změnách v katastru má být vlastník informován hned následující den – poštou, e-mailem nebo v SMS zprávě – a má dvacetidenní lhůtu na to, aby se proti změnám odvolal. Toto ustanovení sice prodlužuje délku správního řízení, znamená ale vyšší ochranu vlastníka.
Kupující, který v dobré víře koupí nemovitost od prodávajícího, který je v katastru uveden jako vlastník, má být rovněž nově chráněn. Otázkou ale zatím zůstává, jakou podobu tato ochrana bude mít – neexistuje totiž ještě ustálená judikatura, proto je tolik důležité rozhodnutí Ústavního soudu.
Ústavní soud nařídil zohledňovat dobrou víru kupujícího
Stalo se to ještě před tím, než nový občanský zákoník vstoupil v platnost. Žena si poctivě zkontrolovala zápis v katastru. Podle něj byl prodávající skutečně vlastníkem nemovitosti, v dobré víře od něj tedy nemovitost koupila. Jenže za dva roky se objevil nečekaný problém – ukázalo se, že prodávající dříve nabyl nemovitost neplatnou smlouvou. A původní vlastník požadoval zpátky svůj právoplatný majetek.
Okresní a krajský soud v Plzni i Nejvyšší soud se postavily za původního majitele, který žaloval prodávajícího i kupující. Ve svém rozhodování nijak nezohlednily dobrou víru ženy, která nemovitost koupila. To letos na jaře vyhodnotil Ústavní soud jako porušení práva na spravedlivý proces a rozsudky zrušil. K jeho rozhodnutí přispěla mimo jiné doba, po kterou žena dům již užívala, a částka investovaná do nemovitosti.
Odhalte podvodníky, vyhněte se soudům
Ačkoli se tedy ochrana kupujících zvýšila, je dobré udělat při koupi nemovitosti maximum pro to, abyste podobným sporům předešli. Samozřejmostí je zkontrolovat zápis v katastru, po prodávajícím byste ale měli žádat také nabývací titul – jeho vlastní kupní smlouvu, která dosvědčuje, že je právoplatným vlastníkem. Tuto smlouvu je třeba nechat zkontrolovat právníkem.
Může se ale také stát, že sám prodávající koupil nemovitost od někoho, kdo nebyl vlastníkem. Ve skutečnosti je třeba prověřit nabývací tituly za posledních deset let, abyste si byli jisti, že nikdo nebude moci vaše vlastnictví u soudu napadnout. Deset let je totiž zákonná lhůta pro vydržení, kdy majetek přechází na toho, kdo ho v dobré víře užívá, přestože není vlastníkem.
S katastrem se vyplatí nakládat opatrně
Výše uvedený případ je jednou z celé řady komplikací, které mohou nastat při koupi nemovitosti vzhledem k tomu, že se vlastníkem nestáváte při podpisu kupní smlouvy, ale v momentě zápisu vlastnického práva do katastru.
Katastr například může shledat předložené listiny nedostatečné a žádat o opravu právních vad. Pro takové případy je dobré mít vždy v kupní smlouvě závazek k součinnosti, jinak vám hrozí, že se s prodávajícím neshodnete a k převodu vlastnického práva nedojde.
Dalším nebezpečím může být hrozící zpětvzetí ze strany prodávajícího. Abyste se tomu vyhynuli, měli byste být jako kupující vždy nejen účastníky, ale přímo navrhovateli žádosti o vklad do katastru. Bez vašeho souhlasu pak nebude možné žádost měnit nebo rušit.
Jak vidíte, v momentě podpisu kupní smlouvy ještě nemáte vlastnictví nemovitosti vůbec jisté. Znamená to pro vás, že byste nikdy po podpisu neměli posílat kupní cenu na účet prodávajícího ani realitky. Vždy využijte advokátní, notářskou nebo bankovní úschovu, kde vyplacení finančních prostředků podmíníte zápisem vašeho vlastnického práva do katastru.
Sdílejte článek, než ho smažem