Tato investice bude patřit dlouho k mým nejoblíbenějším, důvodů je několik. S Michalem byla perfektní spolupráce, věc si řádně promyslel a přesně věděl, co chce. Dále jsme našli nemovitost minimálně o cirka pět až deset procent podhodnocenou, na perfektním místě z hlediska pronájmu, v dobré ulici, ve stavu po rekonstrukci, vkusně zařízený a i s platícím bezproblémovým nájemníkem. Obvykle se na transakci najde alespoň jedna chyba, zde to má všechna nej – nepředpokládám, že by se to podařilo u dalších investic.
Co je to za nemovitost?
Jedná se o byt 1+kk o velikosti 28m2 ve 3. patře domu v klidné ulici na Pankráci. Ulice patří k těm nejlepším v lokalitě, je klidná, široká a zelená – uprostřed ulice máme minipark. Byt je navíc jen kousek od metra a rychle se rozvíjejícího executive centra, pokud bychom potřebovali nájemníka (zatím nepotřebujeme, máme spolehlivě platícího), potenciálních zájemců by byla spousta. Dům je navíc dobře spravovaný: nová střecha, stoupačky, čisté a suché sklepy, udržované společné prostory a hezká fasáda, žádné dluhy a minimální fond oprav.
I dispozičně je byt bezproblémový: má dostatečně velkou koupelnu s toaletou, přístupnou z chodby, dále velký pokoj s kuchyňským koutem, také přístupný z chodby. Vše po rekonstrukci a vkusně vybaveno, stačilo jen předat klíče. Cena 1 372 000 korun.
Jak jsme byt našli a jak probíhal převod
Byt jsme viděli nejdříve inzerovat na sReality.cz za cirka milion a sto tisíc, až jsem si říkal, že je zbytečné na inzerát volat, že zde bude spousty zájemců, nakonec jsme ale neodolali a zavolali. Byli jsme ten den ovšem asi dvacátí, takže jsme na zakázku hned zapomněli. Zhruba o měsíc později se nemovitost znovu objevila v inzerci, tentokrát za vyšší cenu cenu, měli jsme štěstí, že tentokrát jsme si jí všimli mezi prvními. Hned ten den jsme se objednali na prohlídku a hned večer se rozhodli si byt rezervovat. Co jsme všechno prozkoumali, než jsme řekli své ano:
- Nájemní smlouvu – zda není na dobu neurčitou za nevýhodných podmínek
- Výsledovku a rozvahu společenství vlastníků jednotek – jestli dům není zadlužený, jaké má úspory
- List vlastnictví – zda na něm nenajdeme omezení vlastnického práva
- Absolvovali jsme také rozhovor s obyvatelem domu, odchytli jsme před vchodem staršího souseda v důchodovém věku a ověřili si, zda nemá nějaké závažné negativní zprávy o fungování domu
V návrhu rezervační smlouvy, kterou jsme si nechali poslat, jsme ale museli prosadit několik důležitých změn:
- Rezervační smlouva byla dvoustranná (jen mezi zájemcem a realitní kanceláří, bez nutnosti podpisu vlastníků), smlouvu jsme doplnili o třetí stranu, tedy vlastníky, aby byla nejen realitní kancelář zavázaná obchod zprostředkovat, ale aby se i vlastníci zavázali nemovitost prodat Michalovi.
- Rezervace nebyla součástí kupní ceny, kupní cenu jsme navýšili na konečných 1 372 000 korun. To jsme udělali kvůli hypotéce, abychom případně zvýšili zástavní hodnotu a nemuseli využít příliš hotovosti.
- Zasadili jsme se o zanesení pokut pro prodávající a realitní kancelář, pokud nedodrží ustanovení o smlouvě. V návrhu předtím byly jen případně pokuty pro Michala, což je nevyvážené.
- Upravili jsme technické detaily, data podpisu kupní smlouvy a podobně.
Makléřka z nás byla trošku nešťastná a hudrovala, že kdyby věděla, kolik s námi bude práce, nemovitost by dala někomu jinému. Prosazované věci jsou však oprávněné a kvalitní zprostředkovatelé je berou jako samozřejmost.
Michal mezitím kontaktoval hypoteční poradkyni Partners Danu Míchalovou a zažádali o hypoteční úvěr na 90 procent kupní ceny nemovitosti, odhad nemovitosti vyšel vyšší, než byla kupní cena nemovitosti, tudíž se nevyskytl žádný zásadní problém (kromě některých smluvních podmínek banky, které jsou ve vztahu ke klientům mimořádně nevyrovnané – české banky ale na své základní podmínky nenechají sáhnout). Proces podpisu smluv vypadal následovně:
- rezervační smlouva
- cca o měsíc později, smlouva o úvěru a zástavní smlouva
- o pár dní později kupní smlouva
- na katastr se vložila nejdříve zástavní smlouva, o den později kupní smlouva
- za další měsíc byl byt převeden i na katastru.
Účtování
A jak to celé dopadlo po finanční stránce?
- Kupní cena nemovitosti: 1 372 700 korun
- Hypotéka: 1 241 430 korun
- Vlastní zdroje: 131 270 korun
Nájemné v bytě dosud bylo 8500 korun včetně poplatků a energií, pro tuto oblast a kvalitu bytu to je však málo, věděla to i nájemnice, domluvili jsme se s ní na zvýšení nájemného (včetně všech nákladů) na 9190 korun.
Byt má následující náklady
- Fond oprav 380 Kč
- Správa domu 80 Kč
- Pojištění domu 54 Kč
- Odpad 92 Kč
- Společná elektřina 23 Kč
- Celkem 629 Kč
Dál je třeba připočíst náklady na elektřinu a plyn v celkové výši 1300 Kč
Z toho plyne, že čistý výnos pro Michala je 9190 minus 1300 minus 629 = 7261 korun měsíčně.
Hypotéku Michal uzavřel se splatností 30 let a měsíční splátku hradí ve výši 5745 korun měsíčně. Každý měsíc mu zbude 1516 Kč.
To znamená, že nájemník zaplatí celou hypotéku a Michalovi ještě zbývají peníze. Dál se každý měsíc platí část jistiny dluhu. Pokud budou stabilní úrokové míry, hodnota nemovitostí a cena nájmu bude stagnovat, inflace bude mizivá, kolik Michal získal touto transakcí za 30 let?
30 let × 12 měsíců × 1516 měsíčně = 545 760 Kč + nemovitost v hodnotě 1 372 700, Odečtěme vlastní zdroje – 131 270 korun. Výsledek? 1 787 190 korun.
Výnosy
Podle mého názoru žádný z důchodových systémů nepřinese takové zhodnocení. Peníze jsou navíc uložené v reálném aktivu, které by dlouhodobého hlediska mělo být chráněno před inflací.
Na začátku Reality show jsme si předsevzali, že výnosnost musí být alespoň pět procent, u Michala to vypadá následovně
Výnosové procento vzhledem ke kupní ceně nemovitosti
12 × čistý výnos za měsíc 7261 = roční výnos 87 132 korun
Roční výnos 87 132 korun : kupní cena nemovitosti 1 372 700 korun = 6,35 %.
Výnosové procento vzhledem k vlastním zdrojům
12 × zůstatek cashflow za měsíc 1 516 korun = roční zůstatek cashflow 18 192 korun
roční zůstatek cashflow 18 192 korun : vlastní vložené zdroje 131 270 korun = 13,86 %!
Takže co dodat? Hurá na další byty s účastníky Reality show. Překonat tuhle laťku sice bude obtížné, ale třeba nám štěstí bude přát. Těším se příště.
Příště: Zpráva o neúspěšném vyjednávání investora Dana – škoda, bylo zaděláno na další úspěch, zážitky investora Jirky z hledání bytu...
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
14. 11. 2012 17:55, Fredy
Jo, jo .... a ještě mu může také byt vyhořet, nastěhovat se vedle nějaká prostitutka, může tam vypuknout cholera, spadnout letadlo, KSČM si tam může vybudovat kanceláře ...... prostě mnoho jste toho zapomněl.
Jo a jeden diskutér, tuším Jezevec, má utkvělou představu že každý nájemník, byť jen přechodný, si musí zákonitě kupovat byt na hypotéku.
Tak nevím, jsou to reakce z blbosti, nebo ze závisti?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.