Kde vzít data

Pavel Slavík | 29. 1. 2007

A) Inzeráty

Jednotlivci si většinou dělají názor na vývoj cen nemovitostí na základě informací z nabídkových katalogů realitních kanceláří a inzerátů v novinách. Není nic jednoduššího, než průběžně zaznamenávat ceny nabízených nemovitostí na určitém území a z nich vytvořit časovou řadu. Tato metoda zjišťování dat má 2 hlavní nevýhody.
1) Jedná se o ceny, za něž si nabízející přejí svoji nemovitost prodat. Nakonec realizované ceny mohou být jiné, zpravidla nižší, ale v některých případech i vyšší (když prodávajícího překvapí vyšší poptávka než očekával).
2) Z inzerátů nelze vyčíst detailnější charakteristiky nemovitostí, a bez nich zkonstruovat seriózní index nelze.

B) Realizované prodeje RK

Krokem vpřed je zapojení realitních kanceláří do sběru dat. Tím dojde k překonání obou zmíněných nevýhod. Tvůrce indexu přemluví dostatečný počet realitních kanceláří k tomu, aby mu dodávaly pravdivá data o skutečně realizovaných cenách a potřebných charakteristikách prodaných nemovitostí (typ, poloha, velikost, kvalita, vybavení atd.). Nevýhodou je, že do sběru dat se nedostanou nemovitosti prodané "přímo" bez pomoci realitní kanceláře. V některých regionech a u některých typů nemovitostí to může způsobit určité zkreslení.

C) Odhady RM

I následující metoda zjišťování dat je založena na spolupráci s realitními kancelářemi. Tvůrce indexu pravidelně zjišťuje názor aktivních realitních makléřů, klade jim otázku: Za kolik byste podle vašeho názoru prodali nemovitost stanovených charakteristik v dané lokalitě? Na rozdíl od předcházející metody se nejedná o statistiku realizovaných transakcí, ale o expertní názor.

D) Spolupráce se státními orgány

V různých zemích by se jednalo o odlišné instituce. V České republice by musel tvůrce indexu spolupracovat s katastrálním úřadem (evidence změny majitele), finančním úřadem (zjištění ceny prodané nemovitosti podle daně z převodu nemovitosti) a se stavebním úřadem (charakteristiky nemovitosti). Tato metoda zjišťování dat má dvě hlavní nevýhody.
1) Uvedené státní instituce nebudou s tvůrcem indexu spolupracovat, pokud to nebude také státní instituce a nenařídí jim to zákon.
2) Daň z převodu nemovitosti se v ČR platí minimálně z odhadní ceny. Levnější prodeje než za odhadní cenu budou nadhodnoceny. Naopak dražší prodeje budou v některých případech podhodnoceny - kupující a prodávající se dohodnou, z důvodu úspory na dani z převodu uvedou do smlouvy odhadní cenu a dorovnání do skutečné tržní ceny proběhne "bokem". Tento "trik" mohou využít pouze soukromé osoby, u nichž nemovitost nevstupuje do účetnictví a není pořizována na hypoteční úvěr. Za současných podmínek v ČR by to však u rezidenčních nemovitostí pravděpodobně způsobilo nezanedbatelné zkreslení.

E) Statistiky hypotečních bank

Tvůrce indexu se dohodne s hypotečními bankami na předávání dat o cenách a charakteristikách nemovitostí, na něž poskytly úvěr. Nevýhody jsou zřejmé. Tato metoda sběru dat může fungovat pouze v zemích s vysoce rozšířeným hypotečním financováním.
I tak budou data zkreslena. Do indexu se nedostanou nemovitosti, k jejichž pořízení nebyl použit hypoteční úvěr. V praxi je tato metoda obtížně realizovatelná ze stejného důvodu jako předchozí popsaná metoda - subjekty se zdráhají spolupracovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

9. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Zdražování hypoték polevilo, nejvyšší úroky jsou u fixu na tři roky

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,28 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dřív – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Bod zlomu. Ceny nemovitostí klesají, nájmy raketově rostou

26. 7. 2022 | Gabriel Pleska | 13 komentářů

Bod zlomu. Ceny nemovitostí klesají, nájmy raketově rostou

Potvrzeno. Ceny řady nemovitostí začaly klesat, na trh se dostávají byty a domy lidí, kteří na ně najednou nemají. Češi se přeorientovávají na nájemní bydlení, a tak nájmy prudce rostou.... celý článek

Kupujete dům? Na tyhle vady si dejte pozor. Máme fotky

25. 7. 2022 | Jana Divinová

Kupujete dům? Na tyhle vady si dejte pozor. Máme fotky

Stavební inspektoři radí, na jaké technické vady si dát pozor při koupi rodinného domu. Než půjdete na prohlídku nemovitosti, prohlédněte si je ve fotogalerii.

Končí zdražování nemovitostí? Makléři už mluví o zlomu

19. 7. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Končí zdražování nemovitostí? Makléři už mluví o zlomu

Byty zdražily za deset let o víc než sto procent a na obdobný růst jsme si zvykli i u rodinných domů a stavebních pozemků. Země se točí kolem Slunce a ceny nemovitostí zkrátka rostou.... celý článek

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

12. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Hypotéky jsou rekordně drahé, úroky stouply nad 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen (dříve – do letošního března – sledovala hodnoty až... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.