Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Má se příští rok začít platit na veřejných vysokých školách zápisné?

Má se příští rok začít platit na veřejných vysokých školách zápisné?
Podle návrhu ministra školství Josefa Dobeše by mohli začít platit příští rok studenti, kteří začínají studovat na veřejné vysoké škole, tzv. zápisné. O dva roky později by ho pak nahradilo školné.

Ministr školství Josef Dobeš zaskočil své koaliční partnery. Navrhl totiž, aby studenti, kteří začnou studovat na veřejných vysokých školách, platili od příštího školního roku, tedy od září 2011, zápisné, a to až ve výši šest tisíc korun. Může to však být i méně – přesnou výši školného by si určila každá škola sama.

Uvedený návrh by mohl podle Dobeše přinést školám 400 milionů korun. Zatím není jasné, zda zcela jasné, zda návrh, který překvapil i ostatní strany vládní koalice, stejně jako vedení vysokých škol, projde, případně jakou bude mít podobu. O dva roky by tak předcházel plánované zavedení školného na veřejných vysokých školách. To by měli studenti na těchto školách začít platit podle dosavadních představ vládní koalice od školního roku 2013/2014. Celkově by šlo o deset tisíc korun za semestr. Jednotlivé školy by ale mohly jeho výši snížit. Na rozdíl od zápisného by se školné neplatilo hned. Jeho platbu bylo možné odložit, a to až o 20 do doby dosažení průměrného platu. Vysokoškolák, který by ho nedosáhl do 45 let, by neplatil nic.

Co si o návrhu platit zápisné, respektive později školné, myslíte vy? Souhlasíte s jejich zavedením, nebo by se uvedené částky vybírat neměly?

NAPIŠTE, CO SI O TOM MYSLÍTE A PŘEČTĚTE SI NÁZORY OSTATNÍCH.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

18. 11. 2010 13:03 | Petr Soukeník (Studentská komora Akademického sená

Já osobně jsem nevolil žádnou ze stran současné vládní koalice.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 28. 10. 2010 10:40)

18. 11. 2010 13:02 | Petr Soukeník (Studentská komora Akademického sená

Já osobně jsem nevolil žádnou ze stran současné vládní koalice.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 28. 10. 2010 10:40)

28. 10. 2010 10:40

A koho jste volili milí páni studenti?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr Soukeník (Studentská komora Akademického sená 27. 10. 2010 12:33)

28. 10. 2010 10:39 | Jana

Ať platí,co si zvolili a k čemu přemluvili bábu a dědka,to mají.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

27. 10. 2010 17:51 | Nox

Kazda dalsi platba snizuje moznost studovat. Nestacilo by tedy, aby kazdy student prokazal, ze jeho rodice maji dostatecny majetek, zname na ministerstvu nebo pristup ke statnim zakazkam? Vysledek by byl plusminus stejny.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

27. 10. 2010 16:12 | Lada

Ta podmínka, že pokud student nedosáhne průměrného platu do 45 let, nemusí platit nic, je trochu nedomyšlená. Co lidé, kteří se rozhodnout jít studovat VŠ v pozdějším věku? Bude-li jim více než 45 let a nebudou-li pobírat průměrný plat, znamená to, že budou mít studium na VŠ automaticky zadarmo?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

27. 10. 2010 12:33 | Petr Soukeník (Studentská komora Akademického sená

Dobrý den,
Jako reprezentanti studentů Masarykovy univerzity zásadně nesouhlasíme se kroky obsaženými v návrhu novely a MŠMT vzkazujeme: "Hledejte peníze jinde než v kapsách studentů, pane ministře!"
Dodávám, že se nelze omezovat pouze na zápisné (/školné), velice důležité je brát v potaz i možnost "tunelování" stipendijních fondů. Velmi zásadním bodem novely je také navrhovaný systém doručování písemností náhradním způsobem - může se tak stát, že student bude vyloučen ze studia, přičemž se to ani nedozví a nebude se moci bránit. A to vše proto, že škola rozhodnutí zveřejní například jen na vývěsce. Může tak nastat situace, že bude někdo vyloučen například jen kvůli administrativní chybě a rozhodnutí nabude účinnosti, aniž by o něm student věděl.
Rizikové také může být, že vedle sebe začnou existovat dva oddělené systémy školného.
Návrh novely navíc trpí řadou technických i formálních nedostatků.
Upozorňuji také na náš FB profil, kde studenti o problematice diskutují facebook.com/studentska.komora .
TZ zde: http://is.muni.cz/do/rect/AS/stud/public/SKASMU_TZ_novela_zakona_o_VS_-_verze_1.0.doc
S pozdravem
Petr Soukeník SKAS MU
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

27. 10. 2010 10:59 | Slávka

Pokud zápisné má přinést 4OOmil.do škol,školné přinese miliardy.Bude podle mne příliš vysoké a z vysokoškoláků udělá vazaly na celý život.Pokud by zamýšlená částka znamenala ročníkový poplatek,byla by v současné ekonomické situaci snad pro většinu studentů a jejich rodin únosná.Uvědomme si, že po studiích (dnes nikdo neví, kolik si vlastně budou schopni vydělat)budou muset splácet statisícový studijní dluh,milionovou hypotéku na byt,přispívat si na důchod, připlácet na lékařskou péči.Bude skutečně tolik lukrativních míst? Kolika absolventům bude nabídnut alespoň průměrný plat?Třeba někteří budou chtít také děti nebo si občas zajet na dovolenou, koupit si něco pěkného.Dneska při výpočtech měsíční částky doporučované k odložení na důchod, aby byla životní úrověň zachována se protáčí panenky. Ne všichni mohou rejžovat z protekčních strýčků nebo z politiky.Studium bude pouze pro vyvolené.Tak se budou muset movité vrstvy obyvatel snažit o košatou reprodukci svého rodu, aby se univerzity zaplnily.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazeno všech 8 komentářů

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK