Pracující důchodci ušetří na pojistném. Už víme o kolik

Kateřina Hovorková | rubrika: Co se děje | 3. 6. 2025
Od ledna mohou pracující důchodci získat slevu na sociální pojištění. Nahradila postupné zvyšování důchodů po roce práce. Jak se novinka uchytila a kolik lidé nově ušetří? Sociální správa zveřejnila data za první čtvrtletí. Zároveň vyzývá ty, kteří o slevu ještě nepožádali, aby podali žádost.
Pracující důchodci ušetří na pojistném. Už víme o kolik

Zdroj: Shutterstock

V Česku pracuje podle dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) skoro 300 tisíc starobních důchodců. Z toho je zhruba polovina těch, kteří jsou zaměstnaní. Další několik desítek tisíc je OSVČ a zhruba 100 tisíc lidí pobírajících starobní penzi si přivydělává na pracovní dohody.

Sleva pro pracující důchodce činí 6,5 procenta z vyměřovacího základu, tedy z hrubé mzdy. A nárok na ni mají jen ti, kteří ze svých příjmů pojištění platí. Tedy všichni zaměstnanci, část OSVČ a někteří dohodáři, jejichž příjmy překročí limit povinných odvodů. Limit u dohody o provedení práce (DPP) je letos 11 500 korun včetně. U dohody o pracovní činnosti (DPČ) je to 4501 korun. 

Slevu na pojistném tak v dubnu obdrželo 136 tisíc důchodců, viz tabulka. V průměru měli vyšší příjem o 2638 korun měsíčně. Sleva se vyplácí zpětně, tedy za leden v únoru, za únor v březnu a tak dále.

Podle ústředního ředitele ČSSZ Františka Boháčka se počet vyplacených slev postupně blíží maximu, celkem je zaměstnaných a dohodářů s vyšším příjmem více než 160 tisíc. OSVČ budou o slevu žádat až v příštím roce za celý letošní rok.

Lidé, kteří si doposud o slevu nepožádali, by tak měli podle Boháčka udělat co nejdříve. Mají dvě možnosti: První je, že pracující penzista doloží zaměstnavateli rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a také čestné prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši. A požádá ho o uplatnění slevy.

Slevy na pojistném uplatněné zaměstnanci se starobním důchodem

 ÚnorBřezenDuben
Úhrn vyměřovacích základů4 995 035 414 Kč5 097 128 942 Kč5 530 002 111 Kč
Úhrn slev324 735 221 Kč331 372 711 Kč359 508 393 Kč
Počet zaměstnavatelů35 39937 52338 016

Počet zaměstnanců

uplatňujících slevu

127 192133 895136 297

Průměrná sleva

na jednoho zaměstnance

2 553 Kč2 475 Kč2 638 Kč
Zdroj: ČSSZ

Druhou variantou je, že požádá ČSSZ, aby mu vystavila potvrzení, že důchod pobírá a toto potvrzení přiloží k žádosti o slevu na pojistné pro pracující důchodce.

„Žádost nemá žádný formulář, je to úplně jednoduchý text, který každý může napsat na jakýkoliv papír a může být ve znění: Žádám o slevu na pojistném pro pracující důchodce a přikládám potvrzení nebo tedy rozhodnutí a čestné prohlášení – podle toho, jakou variantu žadatel zvolí,“ popisuje Boháček.

Vysvětluje, že proces žádosti nejde zautomatizovat, protože sociální správa není jediným subjektem, který vyplácí důchody. „A navíc my nemůžeme sdělovat zaměstnavatelům, zda někdo pobírá či nepobírá důchod, to je na rozhodnutí samotného důchodce, zda to sdělí nebo ne,“ vysvětluje Boháček.

Pokud lidé žádost ještě nepodali, o slevu nepřijdou. Musí ale ještě požádat o vrácení přeplatku na pojistném sociální správu. 

„Přeplatek vrátí sociální správa na základě písemné žádosti zaměstnance. Žádost ale musí zároveň obsahovat potvrzení zaměstnavatele o vyměřovacích základech a o uplatnění slevy za jednotlivé měsíce. My informace o měsíčních příjmech zaměstnance nemáme, proto bez tohoto potvrzení nejsme schopni přeplatek spočítat,“ uvádí dále Boháček.

K žádosti o vrácení přeplatku na pojistném také neexistuje žádný konkrétní tiskopis. Žadatelé mohou opět napsat jednoduchý text. Zaměstnavatel musí potvrzení o vyměřovacích základech vydat do osmi dnů od obdržení žádosti. 

Důchodci, kteří jsou OSVČ, podají žádost o vrácení přeplatku za tuto slevu v roce 2026, až budou podávat přehled o výši pojistného za rok 2025. I pro OSVČ činí sleva 6,5 procenta. Platí to i pro pracující důchodce, kteří jsou v režimu paušální daně. Ti ale nemají povinnost podávat přehled, proto budou muset příští rok podat písemnou žádost o vyplacení pojistného ve výši slevy, a to nejdříve 1. května následujícího roku.

Sleva na pojistném nahrazuje režim, který platit do konce loňského roku, což byl nárok na zvýšení důchodu za 360 odpracovaných dnů o 0,4 procenta. Šlo o minimální navýšení v řádech desítek korun, v průměru o 90 korun měsíčně.

„Pokud někdo do 31. prosince 2024 splnil tu podmínku odpracovaných 360 dnů a dosud o zvýšení důchodu o 0,4 procenta nepožádal, má možnost o zvýšení požádat i nadále a důchod mu bude zvýšen ještě podle starých pravidel,“ dodává Boháček. O nárok na slevu je možné žádat u sociální správy až pět let zpětně.

Kateřina Hovorková

Autor článku Kateřina Hovorková

Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdo dostal nejvíc přidáno a kde mzdy váznou? Nový přehled podle profesí

5. 6. 2025 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Kdo dostal nejvíc přidáno a kde mzdy váznou? Nový přehled podle profesí

Ve kterém odvětví se lidem zvedly mzdy a kde dostávají jen minimální mzdu? Které profese za posledních dvacet let zmizely z trhu práce a po kterých je naopak sháňka? A jak si stojíme... celý článek

Mzdy dál šplhají nahoru. Nejvíc si polepšily reality nebo věda

4. 6. 2025 | Pavla Adamcová

Mzdy dál šplhají nahoru. Nejvíc si polepšily reality nebo věda

Průměrná mzda vzrostla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 6,7 procenta na 46 924 korun. Ve srovnání se stejným obdobím loni je to v průměru o 2943 korun víc.

Velká změna na trhu práce se blíží. Kompletní přehled všech novinek

28. 5. 2025 | Kateřina Hovorková

Velká změna na trhu práce se blíží. Kompletní přehled všech novinek

Od 1. června přibude v zákoníku práce nebývalé množství klíčových novinek. Změní se třeba výpovědi, zkušební doba, práce na rodičovské dovolené. Zaměstnanci už také nebudou muset mlčet... celý článek

Šéfové přidávají, zaměstnanci o tom neví. Průzkum odhalil rozpor ve firmách

15. 5. 2025 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Šéfové přidávají, zaměstnanci o tom neví. Průzkum odhalil rozpor ve firmách

Personální společnost Grafton provedla průzkum mezi 1500 zaměstnanci a zhruba 300 firmami, ve kterém se ptala na odměňování. A i když 80 procent zaměstnavatelů uvedlo, že loni plošně... celý článek

Pravidla pro čerpání volna v práci se mění. Kdy ho nově dostanete?

14. 5. 2025 | Gabriel Pleska

Pravidla pro čerpání volna v práci se mění. Kdy ho nově dostanete?

Od června se mění pravidla pro čerpání volna ze závažných osobních důvodů. Svatba, úmrtí v rodině, doktor, stěhování, ale i zácpa na silnici – to všechno jsou okolnosti, kdy máte nárok... celý článek

Partners Financial Services