Minimální mzda by se od začátku roku 2025 měla zvednout o 1700 korun na 20 600 korun hrubého měsíčně. Ukazují to dnes zveřejněné výpočty ministerstva práce a sociálních věcí. Vycházejí z nového koeficientu, který vláda začne používat.
Poměr minimální mzdy k průměrné mzdě by se tak zvýšil ze současných přibližně 41 % na 42,2 % v roce 2025 a dál by rostl. V roce 2026 stoupne minimální mzda podle odhadů na 22 100 korun, poměr k průměrné mzdě se tak zvýší na 43,4 %.
Cílem je, aby do roku 2029 dosáhla minimální mzda 47 % průměrné mzdy. Od začátku tisíciletí se pohybovala přibližně mezi 32 až 40 procenty průměrné mzdy.
Definitivní výši minimální mzdy pro rok 2025 vyhlásí ministerstvo na základě aktuálních čísel do konce letošního září, výrazněji už by se však lišit neměla.
Zvyšování minimální mzdy dostane počínaje příštím rokem jasná pravidla. Mechanismus pro valorizaci přinesla novela zákoníku práce, která v poslední červencový den vyšla ve Sbírce zákonů – těsně před plánovaným začátkem účinnosti. Má nahradit rozhodování vlády, které bylo pro zaměstnavatele nepředvídatelné, netransparentní a často přicházelo na poslední chvíli.
Zaměstnavatelské svazy s výrazným růstem souhlasily díky tomu, že jim vláda slíbila kompromis: od roku 2025 skončí dosavadní úrovně zaručené mzdy v soukromé sféře. Ty dosud určují minimální výdělky pro jednotlivé profese a jsou odstupňované podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi úrovní. Donedávna automatické zvyšování všech osmi úrovní vadilo zaměstnavatelům víc než růst samotné minimální mzdy pro nejhůře placené lidi, vysvětil ministr. Marian Jurečka.
Schválená novela od roku 2025 zavádí takzvaný zaručený plat pro zaměstnance ve veřejných službách a správě. Místo osmi úrovní ale má jen čtyři. V první skupině prací bude zaručený plat odpovídat minimální mzdě, ve druhé skupině 1,2násobku minimální mzdy, ve třetí skupině 1,4násobku a ve čtvrté skupině 1,6násobku minimální mzdy. Konkrétní hodnoty pro rok 2025 potvrdí ministerstvo také do konce září.
Petr Kučera
Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem