Zvýšení mezd nestačí. Kupní síla klesla o desetinu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 5. 9. 2022
Zvýšení mezd nestačí. Kupní síla klesla o desetinu

Zdroj: Shutterstock

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na 40 086 korun, což je o 1696 korun (4,4 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny (inflace) za stejné období však stouply o 15,8 %, reálně tedy průměrná mzda klesla o 9,8. Oznámil to Český statistický úřad.

I přes nominální růst mezd tak pokračuje rychlý pokles kupní síly. Kromě toho, že inflace dál roste, pokleslo také meziroční tempo růstu mezd. V předchozím čtvrtletí vzrostla průměrná mzda meziročně o 7,2 %, ve druhém zpomalila růst na 4,4 %.

„Tak razantní pokles reálných mezd česká ekonomika hodně dlouho nepamatuje. Ve srovnatelné časové řadě od roku 2000 se vlastně nevyskytnul ani v době světové finanční krize nebo pozdější recese či covidu. Museli bychom se vrátit hodně do minulosti – zřejmě někam na začátek devadesátých let,“ říká Petr Dufek, ekonom Banky Creditas.

Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí 2022 po očištění od sezonních vlivů 1,3 % (v předchozím čtvrtletí to byl růst o 2 %).

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu nedosáhnou, upozorňují dlouhodobě statistici. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 17 854 Kč a 65 383 Kč.

Medián mezd ve druhém čtvrtletí 2022 dosáhl 34 111 Kč, oproti stejnému období předchozího roku stoupl o 5,3 %. Výrazně víc vydělávají muži: medián u nich dělá 36 925 Kč, u žen 31 170 Kč. Medián ukazuje, kolik si vydělá člověk uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami.

Růst mezd očima experta

Zdroj: Shutterstock

komentář Petra Dufka, hlavního ekonoma Creditas

Průměrná reálná mzda ve druhém čtvrtletí letošního roku klesla o téměř desetinu (přesněji o 9,8 %). Nominálně průměrná mzda vzrostla o 4,4 %.

Tak razantní pokles reálných mezd česká ekonomika hodně dlouho nepamatuje. Ve srovnatelné časové řadě od roku 2000 se vlastně nevyskytnul ani v době světové finanční krize nebo pozdější recese či covidu. Museli bychom se hodně vrátit do minulosti – zřejmě až někam na začátek devadesátých let…

Na vině je samozřejmě dvouciferná inflace, kterou nevykrylo zvýšení mezd v žádném tuzemském odvětví, dokonce ani tam, kde se přidávalo o deset a více procent – HORECA, IT a administrativa.

Specifickou roli mělo i tentokrát zdravotnictví, kde se průměrný plat snížil o pětinu. Důvodem je ovšem vysoký srovnávací základ, neboť loni se ve druhém kvartále vyplácely covidové bonusy, které se už letos neopakovaly.

V největším tuzemském odvětví – ve zpracovatelském průmyslu – mzdy vzrostly nominálně o 8 %, což s ohledem na inflaci znamená reálný propad o necelých sedm procent.

Veřejný sektor, který se v posledních letech těšil z velkorysého navyšování platů tentokrát zažívá výrazný propad, který zmírní až slíbené desetiprocentní navýšení platů na podzim.

A co čekat dál? Reálný propad mezd bude zřejmě pokračovat minimálně do poloviny příštího roku. Firmy pod tlakem extrémních cen energií mají jen malý prostor dorovnávat inflaci svým zaměstnancům, a tak vývoj mezd bude urychlovat pouze přidávání ve veřejném sektoru.

S poklesem reálných mezd jde ruku v ruce i propad disponibilních příjmů domácností, tlak na čerpání rezerv a další omezování spotřeby. Pokud k tomu připočteme i pravděpodobnou vyšší nezaměstnanost, bude moci česká ekonomika spoléhat už jen na zahraniční obchod nebo investice, protože spotřeba domácností to rozhodně nebude. Bude to znamenat další pokles tržeb obchodníků i poskytovatelů služeb, které čeká docela studená sezóna.

Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí 2022 podle krajů

KrajPrůměrná mzdaMeziroční změna
Praha49 221 Kč5,7 %
Středočeský kraj41 825 Kč5,3 %
Jihomoravský kraj39 041 Kč4,4 %
Královéhradecký kraj38 712 Kč3,6 %
Plzeňský kraj37 827 Kč2,8 %
Ústecký kraj36 866 Kč1,6 %
Liberecký kraj36 764 Kč3,9 %
Kraj Vysočina36 698 Kč3,7 %
Jihočeský kraj36 377 Kč3,2 %
Moravskoslezský kraj36 211 Kč3,5 %
Olomoucký kraj36 012 Kč2,9 %
Zlínský kraj35 864 Kč5,6 %
Pardubický kraj35 385 Kč3,2 %
Karlovarský kraj34 725 Kč3,3 %
Zdroj: Český statistický úřad
Základní verzeRozšířená verze

Mzdová kalkulačka 2022

+

Nezdanitelné části základu daně

Další kalkulačky

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

27. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

Zaměstnavatelé budou muset zvědavým pracovníkům sdělit, kolik si vydělá jejich kolega na stejné pozici. Výši mezd budou muset hlásit uchazečům už při náboru. Skončí také doložky o mlčenlivosti.... celý článek

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je... celý článek

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

13. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

Vládní balíček omezí daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, populárního nástroje pro odměňování zaměstnanců. Vysvětlíme, co to přinese v praxi.

Partners Financial Services