Státní zaměstnanci dostanou přidáno, potvrdila vláda

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2022
Státní zaměstnanci dostanou přidáno, potvrdila vláda

Zdroj: Shutterstock

Všem zaměstnancům veřejné správy a služeb, kteří letos v lednu nedostali přidáno, stoupnou od září platové tarify o deset procent. Definitivně to dnes schválila vláda.

Zvýšení se týká víc než 370 tisíc lidí, jejichž platové tarify se určují podle stupnice v přílohách k nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Patří mezi ně například nezdravotnický personál ve zdravotnictví, zaměstnanci ve správních úřadech, úředníci územních samosprávných celků, nepedagogičtí pracovníci ve školství, zaměstnanci kulturních příspěvkových organizací, zaměstnanci zajišťující ekonomické, provozní, technické či administrativní práce v sociálních službách nebo civilní zaměstnance v ozbrojených složkách a bezpečnostních sborech.

„Celkově si tak od září přilepší zhruba 308 tisíc zaměstnanců odměňovaných podle nejnižší stupnice platových tarifů a dalších asi 65 tisíc státních zaměstnanců, jejichž platové tarify byly naposledy valorizovány od ledna 2020,“ říká ministr Marian Jurečka.

Jde o ty zaměstnance veřejné sféry, kteří nedostali přidáno hned od začátku letošního roku. Plošné zvýšení platových tarifů původně schválila končící vláda Andreje Babiše. Nová vláda vedená Petrem Fialou však nakonec přidala jen vybraným profesím (především těm, kteří stáli v první linii v boji s covidem, a dále učitelům), a to méně, než počítalo dříve přijaté nařízení. Od letošního ledna tak dostali přidáno jen zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, vojáci, policisté, hasiči a učitelé.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Navýšení platových tarifů bude v letošním roce pro státní rozpočet představovat finanční dopad ve výši zhruba 3,08 miliardy korun, pro rozpočty územních celků asi 1,8 miliardy a pro rozpočty zdravotních pojišťoven přibližně 0,29 miliardy. Celkové náklady tak dosáhnou asi 5,17 miliard korun, upřesnilo ministerstvo.

„Případné další změny v platech ostatních zaměstnanců ve veřejné správě a službách budou předmětem příštích jednání,“ dodává Jurečka.

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace přelezla v červnu už sedmnáct procent. Hladká mouka je dražší o 83 %, cukr o 64 %, olej o 60 %. Benzin, plyn, elektřina... Darmo mluvit. Proto jsme to dali do obrázků.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+80
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

12. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek pracovních pozic napříč obory a regiony. Podívejte se, kolik si vydělají vybrané profese.

Manažerské platy stouply. Kolik si vydělá váš šéf?

10. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Manažerské platy stouply. Kolik si vydělá váš šéf?

Průměrná měsíční mzda manažerů v Česku stoupla oproti loňsku o devět procent. Jejich celkový příjem ale o dost zvyšují roční bonusy. Výrazné rozdíly v odměňování jsou mezi ženami a... celý článek

Kupní síla průměrné mzdy klesá nejdéle v historii Česka

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla průměrné mzdy klesá nejdéle v historii Česka

Průměrná hrubá mzda v letošním druhém čtvrtletí stoupla na 43 193 korun měsíčně a v porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,7 % (3101 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Daň z nemovitostí, zaměstnanecké benefity. Co vláda změní v balíčku

24. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Daň z nemovitostí, zaměstnanecké benefity. Co vláda změní v balíčku

Koalice se shodla na návrzích úprav a doplnění konsolidačního balíčku. Předloží je jako společný pozměňovací návrh všech koaličních stran na jednání Poslanecké sněmovny.

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

22. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

Rodičům, kteří si přivydělávají při mateřské či rodičovské dovolené, hrozí nižší důchody. Problém nastává, když si za měsíc vydělají méně než v původním zaměstnání. Expert radí, jak... celý článek

Partners Financial Services