Státní zaměstnanci dostanou přidáno, potvrdila vláda

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2022
Státní zaměstnanci dostanou přidáno, potvrdila vláda

Zdroj: Shutterstock

Všem zaměstnancům veřejné správy a služeb, kteří letos v lednu nedostali přidáno, stoupnou od září platové tarify o deset procent. Definitivně to dnes schválila vláda.

Zvýšení se týká víc než 370 tisíc lidí, jejichž platové tarify se určují podle stupnice v přílohách k nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Patří mezi ně například nezdravotnický personál ve zdravotnictví, zaměstnanci ve správních úřadech, úředníci územních samosprávných celků, nepedagogičtí pracovníci ve školství, zaměstnanci kulturních příspěvkových organizací, zaměstnanci zajišťující ekonomické, provozní, technické či administrativní práce v sociálních službách nebo civilní zaměstnance v ozbrojených složkách a bezpečnostních sborech.

„Celkově si tak od září přilepší zhruba 308 tisíc zaměstnanců odměňovaných podle nejnižší stupnice platových tarifů a dalších asi 65 tisíc státních zaměstnanců, jejichž platové tarify byly naposledy valorizovány od ledna 2020,“ říká ministr Marian Jurečka.

Jde o ty zaměstnance veřejné sféry, kteří nedostali přidáno hned od začátku letošního roku. Plošné zvýšení platových tarifů původně schválila končící vláda Andreje Babiše. Nová vláda vedená Petrem Fialou však nakonec přidala jen vybraným profesím (především těm, kteří stáli v první linii v boji s covidem, a dále učitelům), a to méně, než počítalo dříve přijaté nařízení. Od letošního ledna tak dostali přidáno jen zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, vojáci, policisté, hasiči a učitelé.

Navýšení platových tarifů bude v letošním roce pro státní rozpočet představovat finanční dopad ve výši zhruba 3,08 miliardy korun, pro rozpočty územních celků asi 1,8 miliardy a pro rozpočty zdravotních pojišťoven přibližně 0,29 miliardy. Celkové náklady tak dosáhnou asi 5,17 miliard korun, upřesnilo ministerstvo.

„Případné další změny v platech ostatních zaměstnanců ve veřejné správě a službách budou předmětem příštích jednání,“ dodává Jurečka.

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace přelezla v červnu už sedmnáct procent. Hladká mouka je dražší o 83 %, cukr o 64 %, olej o 60 %. Benzin, plyn, elektřina... Darmo mluvit. Proto jsme to dali do obrázků.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

7. 9. 2022 | Jana Divinová

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

Nedostatek zaměstnanců se prohlubuje v celém Česku, a to napříč všemi obory. Firmy musí bojovat o pracovníky, jenže ne všechny jim mohou zvýšit mzdu tak, jak lidé chtějí. Vyplývá to... celý článek

Zvýšení mezd nestačí. Kupní síla klesla o desetinu

5. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zvýšení mezd nestačí. Kupní síla klesla o desetinu

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na 40 086 korun, což je o 1696 korun (4,4 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny (inflace) za... celý článek

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

22. 8. 2022 | Petr Kučera

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

Kvůli zdražování letos rostou i takzvané cestovní náhrady. Kolik vám teď zaměstnavatel proplatí?

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

7. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.