Stát dá lidem 80 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 7. 5. 2021 14:40 aktualizováno 9. 6. 2021 17:00 | 13 komentářů
Stát dá lidem 80 % mzdy, když zůstanou v krizi doma

Zdroj: Shutterstock

Senátoři dnes schválili pravidla takzvaného stálého kurzarbeitu. Firmy budou moci při ekonomických potížích poslat zaměstnance na část týdne domů, na mzdy jim přispěje stát. Poslanci podpořili novelu zákona o zaměstnanosti už před měsícem.

Kurzarbeit má spouštět vláda při vážném ohrožení ekonomiky na celou ekonomiku nebo jen pro určitý region či odvětví. Může jít třeba o ekonomickou recesi, pandemii, živelní události nebo kyberútok.

Pokud by vláda o vážném ohrožení podle navržených pravidel rozhodla a spustila kurzarbeit, mohli by zaměstnanci zůstat doma jeden až čtyři dny v týdnu, a to až rok. Za odpracované dny by je dál normálně platil zaměstnavatel. Za dny doma by dostávali 80 procent hrubé mzdy. Stát by pak za dny, kdy lidé zůstanou doma, firmám vyplácel na náhradu mzdy a odvody příspěvek ve výši 80 % mzdových nákladů, maximálně do výše 1,5násobku celostátní průměrné mzdy.

Původní návrh schválila vláda už loni v září, od začátku listopadu 2020 měl nahradit dočasný program Antivirus. Plán se však nelíbil ani odborářům, ani zástupcům firem. Že se nepovedl, přiznal krátce po projednání vládou i premiér Andrej Babiš. Vláda proto opakovaně prodlužovala Antivirus. Systémová změna má nakonec začít platit až od začátku roku 2022.

Původní návrh počítal se 70 procenty čisté mzdy a s limitem na úrovni průměrné mzdy. To první se nelíbilo odborářům, podle nich by to pro zaměstnance bylo nevýhodné. Proti druhému se postavili zástupci firem, kteří kritizovali, že by nízký limit znevýhodňoval podniky s kvalifikovanými zaměstnanci.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je kurzarbeit výhodný pro všechny zúčastněné. „Zaměstnanec bude nadále zaměstnán a nepřijde o příjem, zaměstnavateli klesnou mzdové náklady související s náhradou mzdy, státu nebudou vznikat náklady související s nezaměstnaností a udrží se domácí spotřeba podporující hospodářský růst,“ říká ministryně.

Příspěvek mají firmy dostávat na zaměstnance s odpracovanými alespoň třemi měsíci. Výpadek práce se má posuzovat za celou firmu, nebo za její závod, nikoli za jednotlivé zaměstnance. Firmy se také při kurzarbeitu zaváží, že lidi nepropustí při trvání kurzarbeitu ani určitou dobu po něm. Konkrétně má ochranná lhůta trvat polovinu dobu předchozího pobírání příspěvku.

Firmy v posledním měsíci před vyhlášením kurzarbeitu, při něm a rok po jeho skončení nebudou moci vyplácet dividendy, mimořádné podíly na zisku či předčasně splatit úvěr. Při nesplnění pravidel by musely příspěvek státu vrátit.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 5. 2021 16:34, Otto Šálený

Všichni OSVČ dostali kompenzaci? To jste se dozvěděl kde? na ruskym, nebo Čínskym zpravodajskym serveru? Vy zase evidentně nevíte, co obnáší podnikání ve státě, kde Vám to zakazují. V první vlně každý dostal tzv. "držhubné" jinak se 500 kc/den nedá nazvat, neboť každý OSVČ musí vydělat alepsoň 1500kc/den, včetně víkendů. Hledat odbyt pro své zboží, neustále řešit výpadky dodavatelských firem, či nefunkčnost přepravních firem, včetně pošty. Dále hromada zákonů a mnoho zahraničních podniků, s daňovými výhodami.. Mám se zaměstnat..? ptám se kde? U zahraniční firmy, která veškeré výdělky odčerpá pryč z ČR? Nebo u podnikatele za 70kč/hod? :D to už tu vše bylo. Neschopní ať si chodí do práce, schopní chtějí podnikat a stát jim to znemožňuje. Však pracujte pro zahraniční společnosti, které v naší republice bohužel nenechají ze svých výdělků naprosté minimum, většinu pak převedou na svojí mateřskou firmu. Kupř. banky: prakticky všechny, až na výjimku FIO, mají v ČR pouze dceřinné společnosti, každý rok přes ně z ČR !NENÁVRATNĚ! mizí miliardy do ciziny. Naše země je chudší a chudší, bohužel obyvatelé jsou ochotni vyměnit svůj momentální drobný výdělek a pohodlí za v budoucnosti totálně chudou rebliku. Hlavně, že si všichni stěžují.. :/ Rodiče, kteří pracují pro tyto společnosti se podílí na chudnutí naší republiky a samozřejmě i na chudobě svých dětí v budoucnosti. Ekonomika je pokřivená dotacemi, bohužel často velmi nesmyslně. Až tu za - let bude vše vlastněno cizinci, nestěžujte si, chtěli jste mít pohodlný život a po Vás? Potopa!

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 5. 2021 22:21, OSCV

jsou sracka, dekuji...

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

16. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším životním nákladům pak 47 718 Kč. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnila Platforma... celý článek

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

20. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

O růstu minimální mzdy má nově rozhodovat předem daný „vzoreček“ navázaný na vývoj průměrné mzdy. Zároveň klesne počet úrovní zaručeného platu.