Růst mezd zastavil koronavirus, nepřekonal ani inflaci

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 9. 2020 | 1 komentář
Růst mezd zastavil koronavirus, nepřekonal ani inflaci

Zdroj: Shutterstock

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním druhém čtvrtletí jen o 160 korun na 34 271 korun v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad. Meziročně šlo o nárůst o 0,5 %, reálně (po odečtení inflace) průměrná mzda dokonce klesla – o 2,5 procenta.

Jde o nejhorší výsledek týkající se růstu průměrných mezd od konce roku 2013. Může za něj nástup koronavirové epidemie na začátku druhého čtvrtletí, kdy firmy omezily provoz a často poslaly zaměstnance domů za nižší mzdy. Začaly být také opatrnější s dalšími plány, růst mezd se tak zastavil. Roli hraje také vyšší inflace, která ve druhém čtvrtletí dosáhla 3,1 procenta.

„Průměrný Čech poprvé za téměř sedm let reálně zchudl,“ shrnuje čerstvá čísla Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank. „Mezi sektory nejméně zasaženými pandemií patří pochopitelně státní správa, vzdělávání a zdravotní a sociální péče, tedy oblasti, kterým je výplata určována administrativně a nezávisí tolik na následném ekonomickém vývoji. Zde jsme byli svědky nadále solidního růstu mezd přes 5 %. Polepšili si i pracovníci v zemědělství (+4,1 %), výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (+5,3 %) či v informačních a komunikačních činnostech (+3,5 %). Mezi poražené se naopak podle očekávání zařadili zaměstnanci v sektoru ubytování, stravování a pohostinství, kterým v průměru na výplatních páskách ubylo 11,8 %,“ upřesňuje Hradil.

„Pod mzdový vývoj ve druhém čtvrtletí se citelně podepsala opatření proti pandemii Covid-19. Řada zaměstnanců v tomto období pobírala částečnou náhradu mzdy či ošetřovné. Tam, kde to bylo možné se podniky snažily vyhnout zvyšování mezd. Zároveň je třeba dodat, že situace byla natolik specifická, že ze zveřejněných čísel lze těžko dělat nějaké zásadní závěry směrem ke druhé polovině letošního roku,“ podotýká analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

„Odstávky a další omezení provozu zastavily trend dosavadního růstu mezd a změnily i poměry na tuzemském trhu práce. Nezaměstnanost – jak ukazují dnešní čísla (3,8 %) – zůstává dál velmi nízká, avšak ochota lidí měnit práci se nepochybně snížila. O co větší preference stability ze strany zaměstnanců, o to nižší požadavky na zvýšení mezd. A to je nejspíš fáze, do které se český trh práce už v letošním roce dostal,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Medián mezd proti stejnému období předchozího roku poklesl o 0,2 procenta na 29 123 korun. U mužů dosáhl 31 450 korun, u žen 26 489 korun.

Medián ukazuje, jaká je mzda člověka uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami než průměr.

Až odezní efekt odstávek a dalších restrikcí a vývoj mezd se opět zpřehlední, porostou mzdy v průměru o zhruba tři procenta, předpokládá Dufek. „Bude to především v důsledku rychlejšího zvyšování platů ve veřejném sektoru. Ten soukromý bude mzdové tempo držet dál na uzdě,“ dodává analytik.

Za celé první pololetí roku 2020 dosáhla průměrná mzda na úroveň 34 200 korun, což v meziročním srovnání znamená přírůstek o 909 korun (2,7 %). Spotřebitelské ceny se v první půlce roku zvýšily o 3,4 %, reálně se tak mzda snížila o 0,7 %.

Podzimní měsíce podle něj přinesou také zvýšení počtu nezaměstnaných. „Nikoliv proto, že bude končit tuzemský antivirus, který se využívá čím dál méně, ale především proto, že bude všude více jasné, jak to bude se zakázkami. Ostatně průzkumy mezi firmami dál potvrzují vyšší ochotu propouštět a to, že k tomu nedochází už nyní, je spíše otázkou vyčkávání,“ vysvětluje Dufek. V srpnu nezaměstnanost zůstala na červencových 3,8 procentech. Na začátku roku se pohybovala kolem tří procent.

Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí 2020 podle krajů

KrajPrůměrná mzdaMeziroční změna
Praha42 435 Kč0,6 %
Středočeský kraj36 134 Kč-0,3 %
Jihomoravský kraj33 049 Kč1,7 %
Plzeňský kraj32 681 Kč-0,8 %
Královéhradecký kraj32 521 Kč-0,4 %
Ústecký kraj31 922 Kč2,4 %
Jihočeský kraj31 194 Kč1,6 %
Kraj Vysočina30 971 Kč-0,5 %
Liberecký kraj30 819 Kč-2,8 %
Olomoucký kraj30 802 Kč0,9 %
Moravskoslezský kraj30 793 Kč-0,4 %
Pardubický kraj30 575 Kč1,2 %
Zlínský kraj30 105 Kč-0,6 %
Karlovarský kraj29 514 Kč0 %
Zdroj: Český statistický úřad

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

7. 9. 2022 | Jana Divinová

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

Nedostatek zaměstnanců se prohlubuje v celém Česku, a to napříč všemi obory. Firmy musí bojovat o pracovníky, jenže ne všechny jim mohou zvýšit mzdu tak, jak lidé chtějí. Vyplývá to... celý článek

Zvýšení mezd nestačí. Kupní síla klesla o desetinu

5. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zvýšení mezd nestačí. Kupní síla klesla o desetinu

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním druhém čtvrtletí na 40 086 korun, což je o 1696 korun (4,4 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny (inflace) za... celý článek

Státní zaměstnanci dostanou přidáno, potvrdila vláda

31. 8. 2022 | redakce Peníze.CZ

Státní zaměstnanci dostanou přidáno, potvrdila vláda

Všem zaměstnancům veřejné správy a služeb, kteří letos v lednu nedostali přidáno, stoupnou od září platové tarify o deset procent. Definitivně to dnes schválila vláda.

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

22. 8. 2022 | Petr Kučera

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

Kvůli zdražování letos rostou i takzvané cestovní náhrady. Kolik vám teď zaměstnavatel proplatí?

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.