Růst mezd zastavil koronavirus, nepřekonal ani inflaci

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 3. 9. 2020 | 1 komentář
Růst mezd zastavil koronavirus, nepřekonal ani inflaci

Zdroj: Shutterstock

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním druhém čtvrtletí jen o 160 korun na 34 271 korun v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Nová čísla zveřejnil Český statistický úřad. Meziročně šlo o nárůst o 0,5 %, reálně (po odečtení inflace) průměrná mzda dokonce klesla – o 2,5 procenta.

Jde o nejhorší výsledek týkající se růstu průměrných mezd od konce roku 2013. Může za něj nástup koronavirové epidemie na začátku druhého čtvrtletí, kdy firmy omezily provoz a často poslaly zaměstnance domů za nižší mzdy. Začaly být také opatrnější s dalšími plány, růst mezd se tak zastavil. Roli hraje také vyšší inflace, která ve druhém čtvrtletí dosáhla 3,1 procenta.

„Průměrný Čech poprvé za téměř sedm let reálně zchudl,“ shrnuje čerstvá čísla Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank. „Mezi sektory nejméně zasaženými pandemií patří pochopitelně státní správa, vzdělávání a zdravotní a sociální péče, tedy oblasti, kterým je výplata určována administrativně a nezávisí tolik na následném ekonomickém vývoji. Zde jsme byli svědky nadále solidního růstu mezd přes 5 %. Polepšili si i pracovníci v zemědělství (+4,1 %), výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (+5,3 %) či v informačních a komunikačních činnostech (+3,5 %). Mezi poražené se naopak podle očekávání zařadili zaměstnanci v sektoru ubytování, stravování a pohostinství, kterým v průměru na výplatních páskách ubylo 11,8 %,“ upřesňuje Hradil.

„Pod mzdový vývoj ve druhém čtvrtletí se citelně podepsala opatření proti pandemii Covid-19. Řada zaměstnanců v tomto období pobírala částečnou náhradu mzdy či ošetřovné. Tam, kde to bylo možné se podniky snažily vyhnout zvyšování mezd. Zároveň je třeba dodat, že situace byla natolik specifická, že ze zveřejněných čísel lze těžko dělat nějaké zásadní závěry směrem ke druhé polovině letošního roku,“ podotýká analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Odstávky a další omezení provozu zastavily trend dosavadního růstu mezd a změnily i poměry na tuzemském trhu práce. Nezaměstnanost – jak ukazují dnešní čísla (3,8 %) – zůstává dál velmi nízká, avšak ochota lidí měnit práci se nepochybně snížila. O co větší preference stability ze strany zaměstnanců, o to nižší požadavky na zvýšení mezd. A to je nejspíš fáze, do které se český trh práce už v letošním roce dostal,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Medián mezd proti stejnému období předchozího roku poklesl o 0,2 procenta na 29 123 korun. U mužů dosáhl 31 450 korun, u žen 26 489 korun.

Medián ukazuje, jaká je mzda člověka uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami než průměr.

Až odezní efekt odstávek a dalších restrikcí a vývoj mezd se opět zpřehlední, porostou mzdy v průměru o zhruba tři procenta, předpokládá Dufek. „Bude to především v důsledku rychlejšího zvyšování platů ve veřejném sektoru. Ten soukromý bude mzdové tempo držet dál na uzdě,“ dodává analytik.

Za celé první pololetí roku 2020 dosáhla průměrná mzda na úroveň 34 200 korun, což v meziročním srovnání znamená přírůstek o 909 korun (2,7 %). Spotřebitelské ceny se v první půlce roku zvýšily o 3,4 %, reálně se tak mzda snížila o 0,7 %.

Podzimní měsíce podle něj přinesou také zvýšení počtu nezaměstnaných. „Nikoliv proto, že bude končit tuzemský antivirus, který se využívá čím dál méně, ale především proto, že bude všude více jasné, jak to bude se zakázkami. Ostatně průzkumy mezi firmami dál potvrzují vyšší ochotu propouštět a to, že k tomu nedochází už nyní, je spíše otázkou vyčkávání,“ vysvětluje Dufek. V srpnu nezaměstnanost zůstala na červencových 3,8 procentech. Na začátku roku se pohybovala kolem tří procent.

Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí 2020 podle krajů

KrajPrůměrná mzdaMeziroční změna
Praha42 435 Kč0,6 %
Středočeský kraj36 134 Kč-0,3 %
Jihomoravský kraj33 049 Kč1,7 %
Plzeňský kraj32 681 Kč-0,8 %
Královéhradecký kraj32 521 Kč-0,4 %
Ústecký kraj31 922 Kč2,4 %
Jihočeský kraj31 194 Kč1,6 %
Kraj Vysočina30 971 Kč-0,5 %
Liberecký kraj30 819 Kč-2,8 %
Olomoucký kraj30 802 Kč0,9 %
Moravskoslezský kraj30 793 Kč-0,4 %
Pardubický kraj30 575 Kč1,2 %
Zlínský kraj30 105 Kč-0,6 %
Karlovarský kraj29 514 Kč0 %
Zdroj: Český statistický úřad

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

27. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Zajímá vás, kolik bere kolega? Firmy budou muset odtajnit mzdy

Zaměstnavatelé budou muset zvědavým pracovníkům sdělit, kolik si vydělá jejich kolega na stejné pozici. Výši mezd budou muset hlásit uchazečům už při náboru. Skončí také doložky o mlčenlivosti.... celý článek

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

22. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Podpora v nezaměstnanosti se změní. Přijde dřív, ale bude přísnější

Nezaměstnaní získají podporu hned za první měsíc, i když dostali odstupné – dosud museli až několik měsíců čekat. Novela od ledna zároveň zpřísní opakované čerpání podpory; cílem je... celý článek

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

13. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

Vládní balíček omezí daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, populárního nástroje pro odměňování zaměstnanců. Vysvětlíme, co to přinese v praxi.

Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?

12. 11. 2023 | Petr Kučera

Sleva na studenta končí. Jak si snížit daň letos a příští rok?

Speciální daňovou výhodu bude možné využít naposledy pro příjmy za rok 2023. Chudým studentům stejně nepomáhá, tvrdí ministr financí.

Partners Financial Services