Vláda má Antivirus, pomůže udržet pracovní místa

pk | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2020 | 2 komentáře

Vláda schválila další body programu nazvaného Antivirus, který má pomoci zaměstnavatelům udržet pracovní místa ohrožená dopady epidemie koronaviru.

Podstatou programu je, že stát firmám výrazně přispěje na mzdové náklady. S návrhy přišla ministryně práce Jana Maláčová.

Firmám, které nemohou přidělovat práci zaměstnancům kvůli nařízení karantény či péči o dítě u významné části zaměstnanců, přispěje stát 80 % na vyplacenou náhradu mzdy. Ta dosahuje 100 % průměrného výdělku zaměstnance. „Významnou části“ se především rozumí 30 % zaměstnanců firem, provozoven či jiné organizační části podle provozní situace zaměstnavatele.

Stát pomůže i firmám, které postihlo omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k jejich činnosti, a to včetně zahraničních dodávek. Od státu mohou zaměstnavatelé dostat 50 % vyplacené náhrady mzdy, přičemž zaměstnanci musí firma vyplácet 80 % výdělku.

Při omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech zaměstnavatele v důsledku karanténních opatření v místě odbytu (včetně zahraničí) přispěje stát ve výši 50 % vyplacené náhrady mzdy, přičemž zaměstnanci musí firma vyplácet nejméně 60 % výdělku.

První dva body programu Antivirus schválila vláda už ve čtvrtek:

Stát zaměstnavatelům plně proplatí náklady na nařízenou karanténu. Lidé mají nárok na 60 procent svého průměrného výdělku. Podle standardních pravidel by jim prvních 14 dnů měl proplácet zaměstnavatel formou náhrady mzdy.

Firmy, které lidem nemohou přidělovat práci kvůli krizovému stavu (zavřené obchody, služby a podobně), dostanou od státu příspěvek ve výši 80 procent vyplacené náhrady mzdy. Zaměstnavatel by tedy doplácel jenom zbývajících 20 procent. Lidé mají v těchto případech nárok na plnou mzdu.

Schválená opatření – takzvaný kurzarbeit – zatím platí pro březen, podle Maláčové ale budou pokračovat.

Vláda by ve středu projednat ještě motivační bonus pro firmy, které navzdory současné krizi dál fungují a neomezují mzdy. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka by mělo jít o odpuštění platby na sociální pojištění za jeden měsíc.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Držíte se udržitelnosti?

Držíte se udržitelnosti?

Generali Česká pořádá soutěž SME EnterPRIZE, která oceňuje udržitelné podnikání. Přihlásit se můžete do 5. dubna.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

20. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

O růstu minimální mzdy má nově rozhodovat předem daný „vzoreček“ navázaný na vývoj průměrné mzdy. Zároveň klesne počet úrovní zaručeného platu.

Stejné místo, nižší mzda. O kolik si ženy vydělají méně?

8. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Stejné místo, nižší mzda. O kolik si ženy vydělají méně?

Postavení žen na českém pracovním trhu patří v rámci zemí OECD mezi podprůměrné. Na stejných pozicích berou o 17,4 procenta nižší mzdu než muži. A marně hledají zkrácené úvazky, aby... celý článek

Zvýšení mezd smazala inflace. Kupní síla klesla druhý rok v řadě

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Zvýšení mezd smazala inflace. Kupní síla klesla druhý rok v řadě

Průměrná hrubá mzda za celý loňský rok dosáhla částky 43 341 korun, to je meziročně o 7,5 procenta více. Spotřebitelské ceny se ale loni zvýšily o 10,7 procenta. Reálné mzdy tedy klesly... celý článek

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ, Petr Kučera | 1 komentář

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

Kdo musí podat daňové přiznání? Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Tady je přehled.

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Partners Financial Services