Průměrná mzda stoupla nad 36 tisíc, firmy už ale brzdí

jih | rubrika: Aktuality | 6. 3. 2020 09:54 | 1 komentář

Průměrná mzda v Česku vystoupala na další rekord. V posledním čtvrtletí roku 2019, které bývá ovlivněno vyplácením odměn na konci roku, dělala průměrná hrubá mzda 36 144 korun. To je o 2274 korun (6,7 %) více než na konci roku 2018. Spotřebitelské ceny se v tomto období zvýšily v průměru o tři procenta, reálně se tak průměrná mzda zvýšila o 3,6 procenta. Data zveřejnil Český statistický úřad.

Výrazně rychleji rostly výplaty v odvětvích s velkým zastoupením veřejného sektoru. „O více než 16 procent rostly v průměru platy ve školství, 8,6 procenta si připsali ve zdravotnictví a 7,2 procenta ve veřejné správě. Pokud od výsledků těchto veřejných odvětví odhlédneme, zvýšily se mzdy jen o zhruba 5,2 procenta, reálně tedy jen o dvě procenta,“ vypočítává Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Podnikatelský sektor tak reagoval v souladu se zhoršujícími se výsledky celé ekonomiky, která vykazovala známky zpomalování už od jara,“ dodává Dufek.

Medián mezd vzrostl meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun, u mužů dosáhl 33 814 korun, u žen byl na 28 481 korunách. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo na konci roku 2019 hrubou mzdu mezi 15 365 a 58 398 korunami.

Za celý rok 2019 dosáhla průměrná mzda výše 34 125 korun, v meziročním srovnání činil přírůstek 2257 korun (7,1 %). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,8 procenta, reálně se tak průměrná mzda za celý loňský rok vzrostla o 4,2 procenta.

Analytici také upozorňují, že tempo růstu mezd oslabuje, ale zůstává solidní. S růstem se počítá i pro příští rok.

„Předpokládáme, že růst mezd v letošním roce ještě více poleví a v průměru si zaměstnanci přilepší o 5,5 procenta. S ohledem na očekávanou vyšší inflaci si reálně polepší jen o zhruba dvě procenta. Jde samozřejmě jen o průměrná čísla, která jsou do značné míry virtuální, protože na průměr si nesáhnou dvě třetiny zaměstnaných lidí. Rozdíly mezi vývojem mezd v soukromém sektoru a platů ve veřejném sektoru se dál prohloubí,“ předpovídá Dufek.


Čtěte více:

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Bojíte se poslat dítě do školy? Přijdete o ošetřovné

11. 4. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Bojíte se poslat dítě do školy? Přijdete o ošetřovné

Chcete chránit zdraví dítěte nebo jiných členů rodiny, ale máte smůlu. Stát vám nepomůže. A když pak dítě skutečně onemocní covidem, dá vám místo vyššího ošetřovného jenom to standardní. celý článek

Do háku jen čtyři dny. Kratší pracovní týden očima expertů

9. 4. 2021 | Ondřej Tůma | 2 komentáře

Do háku jen čtyři dny. Kratší pracovní týden očima expertů

Třídenní víkend je velké lákadlo. Stane se v dohledné době realitou i v Česku? Může reorganizace práce během pandemie pomoct výrazněji zkrátit pracovní čas?

Spočítejte si, jak stoupne ošetřovné. Nová kalkulačka

4. 4. 2021 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne ošetřovné. Nová kalkulačka

Ošetřovné se zvýší zpětně od začátku března, schválili poslanci. Zaměstnanec s průměrnou mzdou si přilepší o tři tisíce korun měsíčně. O kolik vy?

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Ošetřovné stoupne i zpětně. Jenom ANO říká ne

20. 3. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Ošetřovné stoupne i zpětně. Jenom ANO říká ne

Ošetřovné při zavřené škole nebo školce se zvýší na 70 na 80 procent takzvaného redukovaného výdělku, a to zpětně od začátku letošního března. Shodují se na tom poslanci všech stran... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.