Průměrná mzda stoupla nad 36 tisíc, firmy už ale brzdí

| rubrika: Aktuality | 6. 3. 2020 09:54 | 1 komentář

Průměrná mzda v Česku vystoupala na další rekord. V posledním čtvrtletí roku 2019, které bývá ovlivněno vyplácením odměn na konci roku, dělala průměrná hrubá mzda 36 144 korun. To je o 2274 korun (6,7 %) více než na konci roku 2018. Spotřebitelské ceny se v tomto období zvýšily v průměru o tři procenta, reálně se tak průměrná mzda zvýšila o 3,6 procenta. Data zveřejnil Český statistický úřad.

Výrazně rychleji rostly výplaty v odvětvích s velkým zastoupením veřejného sektoru. „O více než 16 procent rostly v průměru platy ve školství, 8,6 procenta si připsali ve zdravotnictví a 7,2 procenta ve veřejné správě. Pokud od výsledků těchto veřejných odvětví odhlédneme, zvýšily se mzdy jen o zhruba 5,2 procenta, reálně tedy jen o dvě procenta,“ vypočítává Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Podnikatelský sektor tak reagoval v souladu se zhoršujícími se výsledky celé ekonomiky, která vykazovala známky zpomalování už od jara,“ dodává Dufek.

Medián mezd vzrostl meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun, u mužů dosáhl 33 814 korun, u žen byl na 28 481 korunách. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo na konci roku 2019 hrubou mzdu mezi 15 365 a 58 398 korunami.

Za celý rok 2019 dosáhla průměrná mzda výše 34 125 korun, v meziročním srovnání činil přírůstek 2257 korun (7,1 %). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,8 procenta, reálně se tak průměrná mzda za celý loňský rok vzrostla o 4,2 procenta.

Analytici také upozorňují, že tempo růstu mezd oslabuje, ale zůstává solidní. S růstem se počítá i pro příští rok.

„Předpokládáme, že růst mezd v letošním roce ještě více poleví a v průměru si zaměstnanci přilepší o 5,5 procenta. S ohledem na očekávanou vyšší inflaci si reálně polepší jen o zhruba dvě procenta. Jde samozřejmě jen o průměrná čísla, která jsou do značné míry virtuální, protože na průměr si nesáhnou dvě třetiny zaměstnaných lidí. Rozdíly mezi vývojem mezd v soukromém sektoru a platů ve veřejném sektoru se dál prohloubí,“ předpovídá Dufek.


Čtěte více:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.