Průměrná mzda stoupla nad 36 tisíc, firmy už ale brzdí

jih | rubrika: Aktuality | 6. 3. 2020 | 1 komentář

Průměrná mzda v Česku vystoupala na další rekord. V posledním čtvrtletí roku 2019, které bývá ovlivněno vyplácením odměn na konci roku, dělala průměrná hrubá mzda 36 144 korun. To je o 2274 korun (6,7 %) více než na konci roku 2018. Spotřebitelské ceny se v tomto období zvýšily v průměru o tři procenta, reálně se tak průměrná mzda zvýšila o 3,6 procenta. Data zveřejnil Český statistický úřad.

Výrazně rychleji rostly výplaty v odvětvích s velkým zastoupením veřejného sektoru. „O více než 16 procent rostly v průměru platy ve školství, 8,6 procenta si připsali ve zdravotnictví a 7,2 procenta ve veřejné správě. Pokud od výsledků těchto veřejných odvětví odhlédneme, zvýšily se mzdy jen o zhruba 5,2 procenta, reálně tedy jen o dvě procenta,“ vypočítává Petr Dufek, ekonom ČSOB.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Podnikatelský sektor tak reagoval v souladu se zhoršujícími se výsledky celé ekonomiky, která vykazovala známky zpomalování už od jara,“ dodává Dufek.

Medián mezd vzrostl meziročně o 6,6 procenta na 31 202 korun, u mužů dosáhl 33 814 korun, u žen byl na 28 481 korunách. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo na konci roku 2019 hrubou mzdu mezi 15 365 a 58 398 korunami.

Za celý rok 2019 dosáhla průměrná mzda výše 34 125 korun, v meziročním srovnání činil přírůstek 2257 korun (7,1 %). Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,8 procenta, reálně se tak průměrná mzda za celý loňský rok vzrostla o 4,2 procenta.

Analytici také upozorňují, že tempo růstu mezd oslabuje, ale zůstává solidní. S růstem se počítá i pro příští rok.

„Předpokládáme, že růst mezd v letošním roce ještě více poleví a v průměru si zaměstnanci přilepší o 5,5 procenta. S ohledem na očekávanou vyšší inflaci si reálně polepší jen o zhruba dvě procenta. Jde samozřejmě jen o průměrná čísla, která jsou do značné míry virtuální, protože na průměr si nesáhnou dvě třetiny zaměstnaných lidí. Rozdíly mezi vývojem mezd v soukromém sektoru a platů ve veřejném sektoru se dál prohloubí,“ předpovídá Dufek.


Čtěte více:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu v roce 2023

23. 1. 2023 | Petr Kučera

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu v roce 2023

Výplata, kterou jste dostali v lednu, se řídila ještě loňskými pravidly – byla za prosincovou práci. Co přinese ta další, která přijde v únoru?

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

16. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.

Za pracovní cestu dostanete víc. Roste stravné i paušál na auto

3. 1. 2023 | Petr Kučera

Za pracovní cestu dostanete víc. Roste stravné i paušál na auto

Když vás zaměstnavatel vyšle na pracovní cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se mění cestovní náhrady pro rok 2023? celý článek

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2023 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.