Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka
5. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od července víc peněz.
Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním třetím čtvrtletí na 33 697 korun, což je o 2163 korun (6,9 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny za stejné období stouply o 2,8 %, reálně se tak mzda zvýšila o čtyři procenta. Oznámil to Český statistický úřad.
Nejvyšší průměrná mzda byla v Praze (41 720 Kč), naopak nejnižší (29 941 Kč) v Karlovarském kraji.
Medián mezd vzrostl meziročně o 6,7 % na 29 549 korun. U mužů je výrazně vyšší (31 909 Kč) než u žen (26 887 Kč). Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15 680 a 52 531 korunami.
Medián ukazuje, kolik si vydělá člověk uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami.
Hledáte si novou práci, víte, kolik firma nabízí jako hrubou mzdu, ale rádi byste věděli, kolik byste na konci měsíce přesně dostali do ruky?
Použijte náš
Za celé první až třetí čtvrtletí letošního roku dosáhla průměrná mzda 33 429 Kč, v porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 2233 Kč (7,2 %) víc. Spotřebitelské ceny stouply o 2,8 %, reálně se tak mzda zvýšila o 4,3 %.
Podle analytiků sice růst mezd mírně zpomaluje, přesto zůstává solidní. A kvůli nedostatku pracovníků nelze čekat dramatický pokles růstu ani v dalších měsících.
„Ekonomika zpomaluje a prostor na růst mezd se zmenšuje. V příštím roce čekáme zpomalení tempa růstu mezd na šest procent, přičemž ve veřejném sektoru bude opět rychlejší než v soukromém,“ říká Michal Brožka, ekonom Komerční banky. Pokles pod šest procent čeká pro příští rok i Petr Sobíšek z UniCredit Bank. A například podle ekonoma ČSOB Petra Dufka by růst mezd mohl zpomalit v průměru na 5,5 %.
„Růst mezd je zapříčiněn situací na trhu práce, kde panuje napjatá situace. Zaměstnavatelé musí přeplácet zaměstnance z konkurenčních společností. Do situace navíc zasahuje veřejný sektor, kde dochází k růstu platů,“ připomíná Štěpán Křeček ze společnosti BHS.
Pololetní čísla ukazují, kdo si za poslední tři roky nejvíc polepšil. Nebo třeba jak se liší mzdy podle dosaženého vzdělání, pohlaví a regionu.
Nárok na dovolenou bude nově záviset na počtu odpracovaných hodin místo dnů. Změna se dotkne zaměstnanců s nepravidelnou pracovní dobou.
Když vás zaměstnavatel vyšle na takzvanou služební cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se změní cestovní náhrady pro rok 2020?
Sdílejte článek, než ho smažem