Průměrný Čech si vydělá o 4 % víc než loni. I po odečtení inflace

| rubrika: Aktuality | 4. 12. 2019 09:15

Průměrná hrubá mzda v Česku stoupla v letošním třetím čtvrtletí na 33 697 korun, což je o 2163 korun (6,9 %) víc než ve stejném období loňského roku. Spotřebitelské ceny za stejné období stouply o 2,8 %, reálně se tak mzda zvýšila o čtyři procenta. Oznámil to Český statistický úřad.

Nejvyšší průměrná mzda byla v Praze (41 720 Kč), naopak nejnižší (29 941 Kč) v Karlovarském kraji.

Medián mezd vzrostl meziročně o 6,7 % na 29 549 korun. U mužů je výrazně vyšší (31 909 Kč) než u žen (26 887 Kč). Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15 680 a 52 531 korunami.

Medián ukazuje, kolik si vydělá člověk uprostřed pomyslné řady, pokud bychom všechny zaměstnance seřadili podle výdělku. To znamená, že polovina mezd je nižší a polovina je vyšší než medián. Medián je díky tomu méně zkreslený extrémně vysokými hodnotami.

Kolik to hodí?

Kalkulačka čisté mzdy 2019

Hledáte si novou práci, víte, kolik firma nabízí jako hrubou mzdu, ale rádi byste věděli, kolik byste na konci měsíce přesně dostali do ruky?

Použijte náš

Výpočet čisté mzdy 2019

Za celé první až třetí čtvrtletí letošního roku dosáhla průměrná mzda 33 429 Kč, v porovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 2233 Kč (7,2 %) víc. Spotřebitelské ceny stouply o 2,8 %, reálně se tak mzda zvýšila o 4,3 %.

Podle analytiků sice růst mezd mírně zpomaluje, přesto zůstává solidní. A kvůli nedostatku pracovníků nelze čekat dramatický pokles růstu ani v dalších měsících.

„Ekonomika zpomaluje a prostor na růst mezd se zmenšuje. V příštím roce čekáme zpomalení tempa růstu mezd na šest procent, přičemž ve veřejném sektoru bude opět rychlejší než v soukromém,“ říká Michal Brožka, ekonom Komerční banky. Pokles pod šest procent čeká pro příští rok i Petr Sobíšek z UniCredit Bank. A například podle ekonoma ČSOB Petra Dufka by růst mezd mohl zpomalit v průměru na 5,5 %.

„Růst mezd je zapříčiněn situací na trhu práce, kde panuje napjatá situace. Zaměstnavatelé musí přeplácet zaměstnance z konkurenčních společností. Do situace navíc zasahuje veřejný sektor, kde dochází k růstu platů,“ připomíná Štěpán Křeček ze společnosti BHS.

Hrátky s čísly

Pololetní čísla ukazují, kdo si za poslední tři roky nejvíc polepšil. Nebo třeba jak se liší mzdy podle dosaženého vzdělání, pohlaví a regionu.

Nejlépe a nejhůře placené práce v Česku. Projděte si nové žebříčky


Nárok na dovolenou bude nově záviset na počtu odpracovaných hodin místo dnů. Změna se dotkne zaměstnanců s nepravidelnou pracovní dobou.

Výpočet dovolené se změní. Má být spravedlivější


Když vás zaměstnavatel vyšle na takzvanou služební cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se změní cestovní náhrady pro rok 2020?

Za pracovní cestu dostanete víc. Stoupne stravné i náhrada za auto

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.