Chlapci čekají výrazně vyšší výdělky než dívky, ukázal průzkum

| rubrika: Aktuality | 25. 10. 2019 09:14

Očekávání žáků v posledních ročnících českých středních škol ohledně budoucích výdělků se výrazně liší podle pohlaví. Dívky očekávají téměř o sedm tisíc korun nižší výdělky než chlapci. Vyplývá to z nového výzkumu společnosti Trexima.

„Ve většině oborů i u konkrétních povolání převyšovala očekávání žáků mužského pohlaví od budoucího výdělků nad žákyněmi. Může to souviset s určitou nerovností platů mezi muži a ženami v Česku, kterou dívky bohužel reflektují již v rámci školní přípravy nebo také s různými prioritami při výběru budoucího zaměstnání, které se také mezi pohlavími značně liší,“ uvedl David Dušánek ze společnosti Trexima.

Odhad očekávaných výdělků mezi žáky se výrazně liší také podle oborů. Nejvyšší výdělky očekávají chlapci v oboru management a administrativa (41 495 Kč), očekávání dívek od výdělku v tomto oboru bylo opět výrazně nižší (29 945 Kč). Vysoké mzdy čekají studenti také v oboru bankovnictví, pojišťovnictví a další finanční služby, kde chlapci očekávají výdělek ve výši 40 377 Kč a dívky 31 972 Kč.

Nejnižší výdělky potom žáci očekávají v oborech zdravotní a sociální péče a vzdělávání a výzkum. Našla se i povolání, kde dívky mají větší očekávání než chlapci, byť jen o málo. Jako kuchařky dívky očekávají v průměru výdělek ve výši 21 776 Kč a chlapci 20 912 Kč.

Zdroj grafu: Trexima

Dalším důležitým zjištěním výzkumu je rozdílnost v prioritách při výběru práce a celkově v přístupu k ekonomické aktivitě. Zatímco čtvrtina chlapců se chce věnovat podnikání, u dívek je to necelá pětina (18 %). Shodný (mezi 5 a 6 %) je podíl žáků a žákyň, kteří v „ideálním případě“ pracovat vůbec nechtějí.

Zdroj grafu: Trexima

Z hlediska priorit při výběru povolání u chlapců jednoznačně převažuje vysoký výdělek (13,89 %), který je důležitý pouze pro 8,79 % dívek. Naopak možnost sladění profesního a osobního života je zásadní pro 15,89 % dívek a pro 9,75 % chlapců. Dívky potom také zajímá možnost dalšího vzdělávání a profesního rozvoje (7,45 %), což je důležité pro 4,73 % chlapců.

„Výsledky výzkumu podle mě potvrzují běžné genderové stereotypy, že muži jsou v práci více zaměřeni na výkon a výdělek, a naopak ženy oproti tomu preferují více času pro rodinu a vlastní rozvoj “ doplnil Dušánek.

Výzkum společnosti Trexima se uskutečnil na 127 středních školách s 6503 respondenty mezi žáky posledních ročníků středních škol. Do výzkumu byly zahrnuty jak gymnázia a střední školy, tak učiliště. Poměr chlapců a dívek dotazovaných ve výzkumu byl shodný.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

mzdy, středoškoláci

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.