Chlapci čekají výrazně vyšší výdělky než dívky, ukázal průzkum

jih | rubrika: Aktuality | 25. 10. 2019

Očekávání žáků v posledních ročnících českých středních škol ohledně budoucích výdělků se výrazně liší podle pohlaví. Dívky očekávají téměř o sedm tisíc korun nižší výdělky než chlapci. Vyplývá to z nového výzkumu společnosti Trexima.

„Ve většině oborů i u konkrétních povolání převyšovala očekávání žáků mužského pohlaví od budoucího výdělků nad žákyněmi. Může to souviset s určitou nerovností platů mezi muži a ženami v Česku, kterou dívky bohužel reflektují již v rámci školní přípravy nebo také s různými prioritami při výběru budoucího zaměstnání, které se také mezi pohlavími značně liší,“ uvedl David Dušánek ze společnosti Trexima.

Odhad očekávaných výdělků mezi žáky se výrazně liší také podle oborů. Nejvyšší výdělky očekávají chlapci v oboru management a administrativa (41 495 Kč), očekávání dívek od výdělku v tomto oboru bylo opět výrazně nižší (29 945 Kč). Vysoké mzdy čekají studenti také v oboru bankovnictví, pojišťovnictví a další finanční služby, kde chlapci očekávají výdělek ve výši 40 377 Kč a dívky 31 972 Kč.

Nejnižší výdělky potom žáci očekávají v oborech zdravotní a sociální péče a vzdělávání a výzkum. Našla se i povolání, kde dívky mají větší očekávání než chlapci, byť jen o málo. Jako kuchařky dívky očekávají v průměru výdělek ve výši 21 776 Kč a chlapci 20 912 Kč.

Zdroj grafu: Trexima

Dalším důležitým zjištěním výzkumu je rozdílnost v prioritách při výběru práce a celkově v přístupu k ekonomické aktivitě. Zatímco čtvrtina chlapců se chce věnovat podnikání, u dívek je to necelá pětina (18 %). Shodný (mezi 5 a 6 %) je podíl žáků a žákyň, kteří v „ideálním případě“ pracovat vůbec nechtějí.

Zdroj grafu: Trexima

Z hlediska priorit při výběru povolání u chlapců jednoznačně převažuje vysoký výdělek (13,89 %), který je důležitý pouze pro 8,79 % dívek. Naopak možnost sladění profesního a osobního života je zásadní pro 15,89 % dívek a pro 9,75 % chlapců. Dívky potom také zajímá možnost dalšího vzdělávání a profesního rozvoje (7,45 %), což je důležité pro 4,73 % chlapců.

„Výsledky výzkumu podle mě potvrzují běžné genderové stereotypy, že muži jsou v práci více zaměřeni na výkon a výdělek, a naopak ženy oproti tomu preferují více času pro rodinu a vlastní rozvoj “ doplnil Dušánek.

Výzkum společnosti Trexima se uskutečnil na 127 středních školách s 6503 respondenty mezi žáky posledních ročníků středních škol. Do výzkumu byly zahrnuty jak gymnázia a střední školy, tak učiliště. Poměr chlapců a dívek dotazovaných ve výzkumu byl shodný.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

mzdy

A tohle už jste četli?

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu v roce 2023

23. 1. 2023 | Petr Kučera

Kolik dostanete příště? Spočítejte si čistou mzdu v roce 2023

Výplata, kterou jste dostali v lednu, se řídila ještě loňskými pravidly – byla za prosincovou práci. Co přinese ta další, která přijde v únoru?

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

16. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.

Za pracovní cestu dostanete víc. Roste stravné i paušál na auto

3. 1. 2023 | Petr Kučera

Za pracovní cestu dostanete víc. Roste stravné i paušál na auto

Když vás zaměstnavatel vyšle na pracovní cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se mění cestovní náhrady pro rok 2023? celý článek

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

1. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Velký přehled změn. Nový rok ve vaší peněžence

Projděte si, jaké novinky roku 2023 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.