Chlapci čekají výrazně vyšší výdělky než dívky, ukázal průzkum

jih | rubrika: Aktuality | 25. 10. 2019

Očekávání žáků v posledních ročnících českých středních škol ohledně budoucích výdělků se výrazně liší podle pohlaví. Dívky očekávají téměř o sedm tisíc korun nižší výdělky než chlapci. Vyplývá to z nového výzkumu společnosti Trexima.

„Ve většině oborů i u konkrétních povolání převyšovala očekávání žáků mužského pohlaví od budoucího výdělků nad žákyněmi. Může to souviset s určitou nerovností platů mezi muži a ženami v Česku, kterou dívky bohužel reflektují již v rámci školní přípravy nebo také s různými prioritami při výběru budoucího zaměstnání, které se také mezi pohlavími značně liší,“ uvedl David Dušánek ze společnosti Trexima.

Odhad očekávaných výdělků mezi žáky se výrazně liší také podle oborů. Nejvyšší výdělky očekávají chlapci v oboru management a administrativa (41 495 Kč), očekávání dívek od výdělku v tomto oboru bylo opět výrazně nižší (29 945 Kč). Vysoké mzdy čekají studenti také v oboru bankovnictví, pojišťovnictví a další finanční služby, kde chlapci očekávají výdělek ve výši 40 377 Kč a dívky 31 972 Kč.

Nejnižší výdělky potom žáci očekávají v oborech zdravotní a sociální péče a vzdělávání a výzkum. Našla se i povolání, kde dívky mají větší očekávání než chlapci, byť jen o málo. Jako kuchařky dívky očekávají v průměru výdělek ve výši 21 776 Kč a chlapci 20 912 Kč.

Zdroj grafu: Trexima

Dalším důležitým zjištěním výzkumu je rozdílnost v prioritách při výběru práce a celkově v přístupu k ekonomické aktivitě. Zatímco čtvrtina chlapců se chce věnovat podnikání, u dívek je to necelá pětina (18 %). Shodný (mezi 5 a 6 %) je podíl žáků a žákyň, kteří v „ideálním případě“ pracovat vůbec nechtějí.

Zdroj grafu: Trexima

Z hlediska priorit při výběru povolání u chlapců jednoznačně převažuje vysoký výdělek (13,89 %), který je důležitý pouze pro 8,79 % dívek. Naopak možnost sladění profesního a osobního života je zásadní pro 15,89 % dívek a pro 9,75 % chlapců. Dívky potom také zajímá možnost dalšího vzdělávání a profesního rozvoje (7,45 %), což je důležité pro 4,73 % chlapců.

„Výsledky výzkumu podle mě potvrzují běžné genderové stereotypy, že muži jsou v práci více zaměřeni na výkon a výdělek, a naopak ženy oproti tomu preferují více času pro rodinu a vlastní rozvoj “ doplnil Dušánek.

Výzkum společnosti Trexima se uskutečnil na 127 středních školách s 6503 respondenty mezi žáky posledních ročníků středních škol. Do výzkumu byly zahrnuty jak gymnázia a střední školy, tak učiliště. Poměr chlapců a dívek dotazovaných ve výzkumu byl shodný.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

mzdy, středoškoláci

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

24. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta? A jaká jsou omezení pro přivýdělek v předčasném důchodu? Tady je přehled.

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

16. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším životním nákladům pak 47 718 Kč. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnila Platforma... celý článek

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

20. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

O růstu minimální mzdy má nově rozhodovat předem daný „vzoreček“ navázaný na vývoj průměrné mzdy. Zároveň klesne počet úrovní zaručeného platu.

Partners Financial Services