Mzdy rychle porostou i příští rok. Firmy se shodly s odboráři

jih | rubrika: Aktuality | 17. 9. 2019 11:51 aktualizováno 17. 9. 2019 13:48 | 1 komentář

Mzdy výrazně porostou i v příštím roce, i když tempo jejich růstu mírně zpomalí. Předpovídá to Hospodářská komora na základě dat od zaměstnavatelů.

Podle analýz Hospodářské komory v příštím roce průměrná hrubá měsíční mzda vzroste o zhruba šest procent a přesáhne hranici 36 300 korun.

„Zaměstnavatelé tak za pouhé čtyři roky zvýší mzdy už téměř o jednu třetinu. Zaměstnanci si příští rok měsíčně vydělají v průměru o 8550 Kč hrubého více než v roce 2016. Po odečtení inflace příští rok průměrný čistý roční příjem zaměstnanců bude o více než 70 tisíc korun vyšší než před čtyřmi lety,“ říká mluvčí komory Miroslav Diro.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Loni průměrná mzda rostla o 8,1 procenta, na konci letošního prvního pololetí se zvedla o dalších 7,2 procenta na 34 105 korun. Po odečtení inflace průměrná mzda reálně na konci června byla meziročně výš o 4,3 procenta. Medián, tedy peníze, které pobírá člověk přesně uprostřed, pokud by se sestupně seřadily mzdy a platy lidí v ekonomice, vzrostl reálně o čtyři procenta na 29 127 korun.

Hospodářská komora upozornila také na to, že mzdy rostou výrazně rychleji než produktivita práce. Ta, přepočtená na zaměstnance, loni stoupla o 1,6 procenta.

Růst mezd o šest až sedm procent si v příštím roce přejí odboráři. Odbory budou usilovat také o zkrácení pracovní doby bez snížení výdělků či o delší dovolenou. Požadavky dnes na pražském shromáždění odborové centrály, na které dorazilo přes 1500 odborářů z celé ČR, představil Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Na rychlý růst mezd podle komory doplácejí menší zaměstnavatelé, u kterých mzdy tvoří největší část nákladů. „Ti se rychlými nárůsty výplat v posledních letech finančně vyčerpali a často si již nebudou moci další zvyšování mezd dovolit,“ říká Diro. Výsledkem podle něj může být, že jim zaměstnance přebere konkurence.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Podpora v nezaměstnanosti. Kolik teď dostanete, když přijdete o práci

25. 4. 2022 | Zdeněk Bauer | 9 komentářů

Podpora v nezaměstnanosti. Kolik teď dostanete, když přijdete o práci

Kdo má nárok na podporu a na jak dlouho? Proč si dát pozor na dobrovolné ukončení předchozí práce bez vážného důvodu? Jak je to s odstupným? Může si nezaměstnaný přivydělávat? Tady... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 4. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty víc peněz.

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

5. 4. 2022 | Eva Dandová | 39 komentářů

Nové volno pro rodiče. Až dva měsíce i se školáky

Zaměstnanci s dětmi do osmi let se mohou těšit na delší dovolenou. Plán na takzvané rodičovské volno vzniká na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

22. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

Jedna novela, dva výklady. Nezabavitelné minimum se v roce 2022 počítá různě. Jde o tisíce korun pro lidi v exekucích či oddlužení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.