Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odbory: Chceme platy vyšší o pět procent. Alespoň

Pod heslem Konec levné práce se v týdnu znovu sešli odboráři na „manifestačním mítinku“. Podle odborářského šéfa Josefa Středuly je růst reálných mezd nezbytný pro lepší výkonnost naší ekonomiky.

Zvyšte mzdy pro rok 2017 o pět až pět a půl procenta, vyzval dnes odboráře z firem předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Česká ekonomika na to má. Samozřejmě že některé firmy na tom jsou hůře a jiné lépe, vždy postupujeme individuálně,“ uvedl na „manifestačním mítinku“ pod heslem Konec levné práce.

Česko je podle Středuly odtokovou ekonomikou, do zahraniční odcházejí dividendy v obrovském množství.

Stejně jako před rokem svolala ČMKOS zhruba 1500 lidí do libeňské Areny Sparta. Podobně jako loni nejde o demonstraci v ulicích, ale spíše motivační školení, jak při kolektivním vyjednávání zatlačit na zvýšení mezd.

Boss

Josef Středula

„V roce 1993 po rozdělení byl rozdíl mezd kolem 25 procent v neprospěch Slovenska. Slovensko nás ale předběhlo, nejen v hodnotě minimální mzdy, ale všeobecně i v ceně práce. Najednou začínáme strádat. Přestože jsme byli po roce 1990 z postkomunistického bloku jeden z nejrozvinutějších států, dnes je u nás cena práce na spodních příčkách žebříčku evropské osmadvacítky. To pro nás není akceptovatelné.“ Josef Středula na Peníze.cz

Rakousko doženeme nejdřív za sto let

Je potřeba napravit daňový systém

Kampaň pod heslem Konec levné práce odboráři oficiálně spustili právě před rokem. Během roku spustili i dílčí kampaně zaměřené na učitele. Středula dnes přidal i heslo Konec laciných herců.

Podle posledních čísel Českého statistického úřadu stoupla průměrná mzda v Česku za letošní první pololetí meziročně o 1074 korun na 26 898 korun. Rostla tak o 4,2 procenta, po odečtení inflace o 3,8 procenta.

Podle Středuly je růst reálných mezd nezbytný pro lepší výkonnost naší ekonomiky. „Spotřeba domácností totiž představuje více než polovinu hrubého domácího produktu a má-li růst, pak si lze sotva představit, že by se zvyšoval jen růstem investic a exportu,“ zdůrazňuje.

Zaměstnavatelské svazy se samotným růstem mezd problém nemají a shodují se, že když se ekonomice daří, tak je firmy v drtivé většině zvyšují.

„Nerozumím tomu, proč se odboráři vlamují do otevřených dveří. Podnikatelé mzdy zvyšují,“ reagoval na dnešní mítink prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Jsme přesvědčeni, že růst mezd o tři až pět procent je tempo, které by zaměstnavatelé mohli zvládnout. Je proto podle nás zbytečné dělat nějaké dramatické mítinky a nátlakové akce,“ říká.

Analytička Hospodářské komory Karina Kubelková v srpnu upozornila, že o navýšení má rozhodovat především zaměstnavatel. „Zná svoji firmu nejlépe a musí posoudit, kdy má možnosti a kdy je připraven mzdy zvýšit. Vnější zásahy v této oblasti nejsou potřebné,“ podotýká.

Anketa

Jste v odborech?

V době růstu jsou přitom pro firmu i jiné priority než jen růst mezd – jde obecně o investice do budoucnosti. „Měly by také investovat do techniky, technologií, starat se o svůj majetek, pečovat o vzdělanost zaměstnanců a dodržovat sociální program podepsaný v kolektivní smlouvě,“ míní prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

„Zaměstnavatelé si neustále stěžují, že nemohou sehnat zaměstnance. Když se jich ale zeptáte, kolik jim dávají, jsou to často opravdu směšné částky,“ reaguje na požadavky odborářů ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „Češi lidé pracují stejně efektivně jako lidé v sousedním Německu či Rakousku. A není možné, aby rozdíly ve mzdách byly ještě dnes tak obrovské,“ dodává.

Rekordní růst minimální mzdy nestačí

Vláda Bohuslava Sobotky už dvakrát výrazně zvýšila minimální mzdu, v září projedná třetí zvýšení – od ledna by měla růst o dosud rekordních 1100 korun na 11 tisíc. Má jít o kompromis mezi požadavky odborářů, kteří chtějí alespoň 11 500 korun, a zaměstnavatelů, pro něž je přijatelná hranice 10 600 korun. Vláda také zvýšila platy učitelům, ve zdravotnictví nebo státním zaměstnancům jako policistům a hasičům, nejnověji chystá speciální zvýšení takzvané zaručené mzdy pro řidiče autobusů.

„Určitě ještě navrhnu zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2018,“ říká Marksová. A to přesto, že vládní slib − dostat se na 40 procent průměrné mzdy − bude po zvýšení na 11 000 korun nejspíš naplněn. Konkrétní částka, kterou zkusí prosadit, podle ní závisí na skutečném růstu mezd.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz; foto ČMKOS

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 9. 2016 22:05, jezevec

f tom případě jsou jen dvě možnosti:
buď vaše práce za víc nestojí a jste rádi že jste rádi.
nebo vaše práce za víc stojí a jdete od zítra dělat tam.
nechápu jak by na tom odbory nebo národnost zaměstnavatele mohla něco změnit.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (VONDRÁČKOVÁ 11. 09. 2016 20:16)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 10. 2016 19:55, Benx

Středula v pořadu Jílkové praniroval osvc.sam bere 100 000kc.zajimalo by mě kdo je hyena.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

20. 12. 2016 | 7:21 | René

Přátelé odborům o lidi povětšinou nejde,znám pár odborářu a převážně se staly odboráři myslím tím na vedoucích postech z důvodu výhod a,že je zaměstnavatel nemůže po dobu volebního období vyhodit,a v průběhu tohoto období...více

20. 10. 2016 | 19:55 | Benx

Středula v pořadu Jílkové praniroval osvc.sam bere 100 000kc.zajimalo by mě kdo je hyena. více

12. 9. 2016 | 22:05 | jezevec

f tom případě jsou jen dvě možnosti: buď vaše práce za víc nestojí a jste rádi že jste rádi. nebo vaše práce za víc stojí a jdete od zítra dělat tam. nechápu jak by na tom odbory nebo národnost zaměstnavatele mohla něco...více

12. 9. 2016 | 13:24 | nakobyl

Já chci také důchod o 5 %. Pak bych měl polovinu průměrné mzdy. více

12. 9. 2016 | 8:17 | plavec

Báječný nápad a snadno prosaditelný. Odbory jsou si blízké s ČSSD a ČSSD je ve vládě, tak se jistě dohodnou na tom, že se daně z příjmu sníží tak, aby čistá mzda vzrostla o těch 5%. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK