Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zaměstnavatel neplatič. Co dělat, když šéf nedává výplatu. Pět dobrých rad

| rubrika: Jak na to | 2. 6. 2015 | 2 komentáře
Bez práce nejsou koláče, to ví i malé dítě. Ale co když se karta obrátí: dřete, snažíte se, plníte povinnosti, potíte krev, ale výplata nikde? Pár dobrých rad pro všechny, u kterých má zaměstnavatel sekyru.

Na co máte právo, co si nemusíte nechat líbit? Jak se bránit, když zaměstnavatel neplatí nebo se s výplatou opožďuje? Zákoník práce (a nejen ten) na takové situace myslí a zaměstnance chrání. Poradíme.

+20
Líbí
Nelíbí

1. Dejte mu vale

Tak předně, šéfovi, který nezná než sliby a vytáčky, můžete dát docela rychle sbohem. Zákoník práce mluví jasnou řečí: když nedostanete mzdu nebo plat do patnácti dní po uplynutí období splatnosti – a tím je kalendářní měsíc následující po měsíci, kdy jste práci vykonali – můžete dát výpověď. Okamžitou; šéf si nemůže nárokovat ani výpovědní lhůtu. Takže konkrétně: výplatu za květen máte správně dostat do konce června. Když ji nedostanete do patnáctého července, teoreticky můžete dát už šestnáctého okamžitou výpověď. Kromě dlužné mzdy máte nárok ještě na náhradu mzdy ve výši dvou průměrných měsíčních výdělků.

Odcházíte? Co vám dá stát

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2015

platů
let
+8
Líbí
Nelíbí

2. Výpověď jedině písemně

Výpověď je třeba podat zaměstnavateli písemně. Ústně nestačí (i když si tak spíš ulevíte). 

Ve výpovědi musíte vysvětlit, proč jste k radikálnímu řešení sáhli. Určitě trvejte na písemném potvrzení o předání dokumentu – například si nechte jeden výtisk podepsat. Jestli posíláte poštou, tak vždy doporučeně a s dodejkou. „Pokud si zaměstnavatel zásilku na poště nevyzvedne, nic se tím nemění. Má se podle zákona za to, že bylo doručeno a převzato,“ doplňuje advokát Tomáš Chalupa z portálu Poradnavěřitele.cz. A dodává, že je dobré mít od zaměstnavatele potvrzený i přehled dlužných výplat.

+9
Líbí
Nelíbí

3. Vymáhejte

Výpověď by byla, můžete se poohlížet po novém místě. Zbývá vymoct z bývalého šéfa dluh. Když slušná žádost o peníze, které jste si odpracovali, nestačí, nezbývá než podat žalobu. Ideálně ve spolupráci s právníkem. Ještě jednou to zkusíte po dobrém – formou předžalobní výzvy k úhradě. Když zaměstnavatel nezaplatí, můžete s případem k soudu. U prokazatelných pohledávek to nebývá nikterak složitý proces.  „K soudu se podá návrh na vydání platebního rozkazu, kterým soud zaměstnavateli přikáže zaplatit dlužnou mzdu. Jestliže na platební rozkaz zaměstnavatel nezareaguje, je možné předat případ k vymáhání exekutorovi,“ komentuje advokát Chalupa. Exekutor koná, co umí a musí: obstaví zaměstnavateli účty, případně zpeněží jeho majetek, aby vaši pohledávku uspokojil. Nákladů na právníka se bát nemusíte. Jeho odměna se přičte na vrub zaměstnavatele, který dluží, a tudíž celý soudní spor zapříčinil.

+8
Líbí
Nelíbí

4. Zaměstnavatel v platební neschopnosti? Nechte si mzdu proplatit od pracáku

Pokud je na tom zaměstnavatel opravdu mizerně a jsou splněny zákonné podmínky, můžete podat návrh, aby s ním bylo zahájeno insolvenční řízení. Insolvenční návrh je totiž oprávněný podat kromě dlužníka (zaměstnavatele) také kterýkoli z jeho věřitelů (tedy i zaměstnanec):

Anketa

Taky už vám zaměstnavatel nezaplatil?

Když se váš zaměstnavatel ocitne v  insolvenci nebo insolvenčním řízení – ať už návrh podáte vy nebo někdo jiný – můžete požádat úřad práce, aby vám dlužnou mzdu proplatil.

„Žádat můžete mzdové nároky za tři měsíce z rozhodného období, které trvá tři měsíce před zahájením insolvenčního řízení a tři měsíce po jeho zahájení. Podmínkou je, že jste chodili do práce a zaměstnavatel vám za toto období dluží. Příslušné měsíce si vyberete sami, uvedete je v žádosti o uspokojení svých mzdových nároků,“ pokračuje právník Chalupa.

Úřad práce vám za každý měsíc vyplatí maximálně jeden a půl násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za předchozí kalendářní rok, aktuálně tedy z částky okolo pětadvaceti tisíc – jeden a půl násobek dělá něco přes třicet sedm tisíc korun.

Tip!

Formuláře, bez kterých se neobejdete

Připravte se předem. Na úřadu práce vás čeká vyplňování následujících dokumentů:

+7
Líbí
Nelíbí

5. Máte se šéfem trable? Radši hlídejte databázi

Mzdové nároky u úřadu práce můžete uplatnit nejpozději do pěti měsíců a patnácti kalendářních dnů od chvíle, kdy úřad práce zveřejnil na své úřední desce informace o zahájení insolvenčního řízení proti zaměstnavateli. Jestli jsou s vaším šéfem potíže, pohlídejte si databázi zaměstnavatelů v insolvenci. Ať něco neprošvihnete.

Když lhůtu propásnete, každopádně vám ještě zbývá možnost obrátit se na soud. Totéž platí, když úřad práce nepokryje vaše mzdové nároky v plné výši nebo vám je vůbec nepřizná – můžete je uplatnit u insolvenčního správce.

Vyjednáváte o nové práci? Počítáme s vámi

Výpočet čisté mzdy 2015 – mzdová kalkulačka

Základní verze  |  Rozšířená verze

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+21
Ano
Ne

Diskuze

2. 6. 2015 | 9:24 | Mat

Tady někdo pěkně závidí!!! více

2. 6. 2015 | 6:01 | Nakobyl

Bez práce nejsou koláče, to ví i malé dítě - jak pro koho. Někteří "nepracující", kterým se opatrně říká "nepřizpůsobiví" mají nejen koláče,ale i luxusní auta. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK