Zaměstnejte absolventa a zaučte si ho: stát platí obojí!

Jsou mladí a neklidní – nemůžou najít práci. A tak se rodí překotné plány, jak je zachránit. František Koníček, ministr práce a sociálních věcí v demisi, podpořil plán, který vymyslela jeho předchůdkyně: stát bude dotovat platy mladých absolventů. A pozor: přispívat se bude taky na mentory, kteří nezkušené zaučí. Kdo se hlásí do služby?
Zaměstnejte absolventa a zaučte si ho: stát platí obojí!

Je jim osmnáct až třicet. Špatně si vybrali školu. Bydlí v chudém regionu. Nemají zkušenosti. Nebo prostě nenabízejí nic, co by zrovna někdo ze zaměstnavatelů potřeboval. Čerství absolventi škol jsou riziková skupina. Na otázku Chcete mě? dost často nedostávají uspokojivou odpověď.

Na konci října evidovaly úřady práce 41 453 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. To je o 272 lidí víc než v září a o 4870 víc než loni ve stejnou dobu. Pro upřesnění: nezaměstnaný absolvent není totéž jako mladý nezaměstnaný. Druhá jmenovaná skupina je podstatně širší a pojme toho víc: na konci září bylo nezaměstnaných ve věku do třiceti let asi 168 tisíc.

Nevyhnutelně se vtírá otázka: co s tím? Jakés takés řešení ve svých programech nabízely všechny strany zvolené do Poslanecké sněmovny. Co ze svých slibů a vizí zrealizují, se teprve ukáže. Zatím stále drží otěže ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček. A ten se rozhodl jednat. Podle not, které nachystala jeho předchůdkyně ve funkci Ludmila Müllerová.

Stát bude zaměstnavatelům dávat peníze na mzdy absolventů i jejich mentorů – zkušenějších kolegů, kteří nováčky zaučí. Použije na to peníze z evropských fondů. Co si o tom myslíte?

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba...

Josef Jílek: Finance v globální ekonomice I

Publikace představuje jedinečné dílo v oblasti peněz a platebního styku v České republice i ve světě.

Josef Jílek: Finance v globální ekonomice II

Publikace komplexně zpracovává oblast měnové a kurzové politiky v České republice i ve světě.

Z kurzarbeitu „zbyly“ stamiliony, nalijí se do zaměstnávání mladých

Kurzarbeit po česku se neujal. Stát si na jeho podporu vyhradil čtyři sta milionů korun. Jenže firmy neměly zájem, za rok se vyčerpalo „jen“ deset milionů. Tak se na to půjde jinak. Ministerstvo práce dá dvě stě padesát milionů korun na mzdy mladých absolventů. Každý, kdo zaměstná nezaměstnaného absolventa do třiceti let, může od státu dostávat na jeho mzdu až dvacet čtyři tisíc měsíčně po dobu jednoho roku.

Podmínkou je, že je daný absolvent v evidenci úřadu práce aspoň čtyři měsíce. Pokud se ovšem dost takových nenajde, může to být i míň.  

Zaměstnavatel může navrch čerpat také mzdový příspěvek na mentora – stávajícího zaměstnance, který si nováčka vezme pod křídla a zaučí ho. Firma si také může požádat o podporu na vybavení, které potřebuje pro zřízení nového pracovního místa.

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden rubrika Co si o tom myslíte? propírala tvrdé slovenské protišmejdí zákony. Ptali jsme se, co si o nich myslíte a zda bychom taky nějaké neměli zavést.

Popravdě jsme čekali trošku bohatší debatu, a tak – jakkoli se nám zdály opodstatněné příspěvky fredyho (příliš zákonů rovná se příliš málo odpovědnosti) i jezevce (zákonné biče dávno jsou, jen jimi šlehat), rozhodli jsme si knížku tentokrát nechat na tento týden.

Poctivost? Bez záruky

Podporovat mladé – třeba v tom, aby pracovali a mohli pracovat – je určitě nesmírně chvályhodná věc. A opravdu nechceme být škarohlídi. Nechceme přehlížet to lepší a vidět vždycky na všem jen to horší. Fakt. Ale uznejte. Ono se dá čachrovat s lecčím. Obvykle záleží jen na dvojím: jak dobře v tom umíte chodit a jak daleko jste ochotni zajít. Ale v tomhle případě ti pečení holubi lítají do huby opravdu hodně jednoduše. Toho by s prominutím jen blbec nevyužil.

Takže jste instalatér. Máte malou firmičku. Kromě účetnictví, se kterým vám pomáhá externistka, si s parťákem vystačíte sami. Práce je tak akorát. Jenže stát přišel s nabídkou, která se neodmítá. Takže zaměstnáte svého nezaměstnaného synovce. Samozřejmě ho vůbec nepotřebujete, práce pro něj není. Jenže dvacet čtyři tisíc měsíčně, příspěvek na vybavení a navrch ještě na vás jakožto mentora, to není k zahození. I když to bude jen na rok a kluk pak zase pomastí zpátky na pracák.

Nebo taky ne (nechceme přece být škarohlídi), možná to všechno bude úplně jinak. Výhradně poctivě. Nebo aspoň těch poctivých a šikovných, kteří peníze využijí efektivně na zřízení nového pracovního místa, které státní dotaci přežije, bude víc... (?)

Lví podíl na tom, jak úspěšně bude nový plán v praxi fungovat, budou mít úřady práce. Vytvoření společensky účelného pracovního místa pro absolventa totiž bude probíhat vždy „pod jejich dohledem“. Vytipované absolventy by údajně měly úřady oslovovat s nabídkou pracovního poměru na dobu určitou u konkrétního zaměstnavatele v regionu. Tomu pak přispějí, jak jsme zmiňovali výše, na mzdové náklady zaměstnaného absolventa (včetně zdravotního pojištění a sociálního pojištění) až 24 tisíc korun.

Co si o tom myslíte vy? Padne dvě stě padesát milionů vyčleněných na platy absolventů na úrodnou půdu? Kdo je zúročí nejvíc? Nebude stát rok třeba platit velkým podnikům náklady na zaměstnance, které by beztak přijaly? A koho zaměstnáte vy? Své názory a postřehy pište do diskuze. A nezapomeňte nám nechat kontakt. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou z nakladatelství Grada.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

9. 12. 2013 16:55 | RM

Ještě třešinka na dortu. Pokud chcete vytvořit takto nové pracovní místo pro absolventa, nesmí tento mít u vás předtím min. 3 měsíce žádný pracovní poměr. Toto není nikde v podmínkách vyhlášeno, takže když vezmete na zkoušku nezaměstnaného absolventa na dohodu, abyste v průběhu byť několika dní zjistili, jestli má vůbec chuť pracovat, než se zavážete výměnou za dotaci mu dát smlouvu na dobu neurčitou, a teprve poté se dotážete na ÚP, zda můžete vytvořit pro něj dotované pracovní místo, dozvíte se neoficiálně, že jste ho měli vyzkoušet načerno, ale teď je jim líto, oficiálně potom, že pro tohoto konkrétního absolventa je možné dotované místo vytvořit, ale nikoli ve vaší firmě, neboť by to bylo proti smyslu projektu.

Máte tedy v principu několik možností:
- střelbu naslepo s rizikem, že důvodem nezaměstnanosti dotyčného není jen špatná situace na trhu práce, ale že prostě za práci vzít nechce nebo neumí
- zaměstnat synovce (toho znáte, takže předem zkoušet nemusíte)
- vyzkoušet si adepta předem načerno

Jako jediná legální a přitom neriziková možnost mi z těch tří vychází zase ten synovec. Tak vám nevím...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 12. 2013 18:31

Upřímně s tím nemohu souhlasit. Zaměstnala jsem 2 studentky ze stáží pro mladé a obě dvě jsem si po 3 měsících nechala a pracují u mě na zkrácený úvazek (dodělávají si ještě školu). Je to vhodné pro rozjíždějící firmy, které nemají moc peněz, které by mohli dát do formy "pokus-omyl" a vybírat si zdlouhavě zaměstnance. Já si je vyzkoušela, obě se osvědčili a jsem spokojená. Stálo mě to hodně času, ale za tento program jsem hodně vděčná.

Díky ÚP jsem se rozhodla rozjet ještě jeden projekt v rámci svého podnikání, kdy jsem si netroufla jít do toho kvůli dlouhodobější návratnosti jen se svými zdroji. Momentálně mám první kola pohovorů a doufám, že se opět najde někdo, koho si za tu dobu příspěvku zaučím a zůstane u mě.

Myslím si, že podobné programy mají smysl. A u všeho se najdou koumáci, kteří toho jenom využijí. Proto ale ještě nemůžete zatracovat celý nápad jako takový.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2013 11:04 | Marek

Zdravím,myslím si že jako nápad je to velmi zajímavá nabídka,jen si nedovedu představit co je ,,rozmezí,, zaučení a jak se takový nový styl pracovního přijetí bude vyvíjet,protože každý podnik nemá tolik času na to aby zaučil a věnoval se každému zaměstnanci zvlášt.Ale jelikož sem nezaměstnaný a práci si v 26 pro mne byl problém najít v mém kraji ,,KARLOVARSKO,,,tak to vítám a rád bych se něčeho takového třeba zůčastnil,mělo by to být ale přesněji vytyčeno jak zaměstnanci tak zaměstnavateli.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 12. 2013 13:39 | Lenča

Zažila jsem hned několik na oko zaměstnávání příbuzných, které nikdo nechtěl zaměstnat, podporované úřadem práce. Vždycky to bylo stejné, nikdy se ani neobtěžovali si dojít do práce a po skončení dotace dotyčný/á byl/a zas na úřadu práce.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 11. 2013 21:06 | Georgo

Něco podobného již zkusila minulá vláda. Krásný příklad, jak využít státní peníze byly tzv. Stáže ve firmách. Za dva měsíce dostat v průměru 70 000,- je slušný vývar. A to stážisté dostávali stravenky, cestovné a další výhody. To je výdělek zadarmo. Zajímala by mě efektivita takto vyhozených stovek milionů.
Jen tak dál, podpoříte penězmi ty, kteří se to dozvědí, ale výsledek je NULA. Nula je taky ten, kdo to vymyslel.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 11. 2013 15:29 | Roger

Ono je totiž jednodušší kecat, mrlat a nechat se platit z daní někoho jiného, než sám něco začít tvořit :-(.
Je naprosto šílené, kolik lidí takto hloupě uvažuje.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 11. 2013 12:16 | jezevec

problém je ovšem v tom, že takoví lidi jako vy by měli pracovní místa vytvářet a ne hledat. pak byste si mohl nechat i ty miliardy a vykonat s nima spousty dobra.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 11. 2013 8:01 | MV

Kříženec supermana a Einsteina - to sedí. Sama jsem tomu nevěřila, ale když se mi kdysi jeden pan dědičný majitel svěřil s tím, že je přesvědčen, že práci za stávající tři referentky by jistě zvládla jedna krásná blond mladá asistentka levou zadní a ještě by za to pobírala jeden plat, došlo mi, že pro některé lidi už je pozdě... Ale jako hláška ve společnosti se to chytlo, dávám to často k dobrému.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 11. 2013 5:37 | Jaromír

Já jsem z opačného konce. je mně přes 50, mám asi 15 let praxe jako technolog a projektant v jedné strojírenské firmě. Téměř 10 let jsem marně hledal práci a přitom poslouchal bláboly a lži vyžraných MBR manažerů a podobných hlupáků ve sdělovacích prostředcích o tom, jak jim ve firmách chybí technicky vzdělaní lidi. A byl šikanován Drábkem a za přizvukování dalších "píp" z TOP sebranky. Pak jsem se dostal k podobnému programu , který byl obecně pro všechny dlouhodobě nezaměstnané. Nyní pracuji jako administativní pracovník, "hejbám myší " u počítače a podobné blboviny.
Já to vidím tak, že když tady místní firmy vesměs zblbly a přijímají do práce jen křížence supermana a einsteina a chtějí , aby makali 16 hodin denně a za to jim platili 10 - 15 tisíc měsíčně a ještě se tomu diví, že ti lidi nejsou.....( protože takoví dávno makají v Německu a jinde) a ostatní lidi tyto firmy nechávají na krku státu a jeho sociálním programům, tak prostě stát musel zasáhnout.
Co na tom, že stát a EU na každou miliardu sebranou firmám na daních a odvodech takových 600 - 700 miliónů prošustrují a teprve ten zbytek se použije na příslušný účel, třeba na takové zaměstnávání.
Pořád je to podstatně lepší než když stát tu miliardu těm firmám nechá a ony se potom pouze státu a lidem hledajícím práci vysmívají do očí a lžou o údajném nedostatku lidí hledajících práci.
A co se týká onoho zaměstnávání příbuzných, podle mně i tady, stejně jako v mém programu, je takové zaměstnávání příbuzných ve firmách prováděcími předpisy vyloučeno. Takže redaktorka by si měla nejdřív zjistit fakta, než o něčem napíše.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 21:36 | Ivan

Už jsme si zvykli na to, že vláda, magistrát nebo banka udělá rozhodnutí a opatření bez přesvědčivého zdůvodnění.
A těmi je předchozí analýza situace, následná studie
a profesionální rozbor skutečného přínosu.
Provedením analýzy třeba zjistíme, že 80% absolventů bez práce má humanitní zaměření a že mají šanci najít práci z 90% ve státní správě. Pak se můžeme ptát, jaký celospolečenský efekt bude mít podpora 250 miliónů korun? A posunuli jsme se úplně někam jinam. Občané si už ale zřejmě na taková prohlášení a na manipulaci zvykli a ani nevnímají svou roli ovcí, mlčky přecházející absurdní nekompetentní rozhodování. Jako příklad ať poslouží tunel tunelu Blanka nebo dotace platů absolventů.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 13:14

Klasickej syndrom „my ty penize musime utratit“. Kdyby je vylili do kanalu, udelali by lip.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 11. 2013 11:44 | jezevec

tohle opravdu nemá chybu. i ten kdo nemá synovce, dohodne se s jiným zaměstnavatelem, že si navzájem zaměstnají své nezaměstnatelné děti a příbuzné, aby to tak neřvalo. nepracující mlamoj shrábne půlku podpory a nebude dělat nic, mentor dostane svou odměnu za trochu strachu. nic nevznikne a nikdo se nic nenaučí. ale budou na to vydělávat a platit to ti, co sami vytvářejí reálná pracovní místa. tohle nemohl vymyslet zdravý člověk.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 10:34 | Jakub

Zdravim autora. Pouze bych rad upozornil, ze jde opravdu pouze o "AZ" 24 000. Nase firma splnila veskere podminky a budeme radi ,pokud na dotacneho pracovnika budeme dostavat prispevek 10 000, coz je ve vysledku opravdu rozdil.

Pekny den
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 9:35 | Honza

Vždycky, když si čtu program Svobodných (kouření v hospodách, anarchie na silnici, ...) nebo se bavím s nějakým jejich fanaickým příznivcem, tak si říkám, že jsou totálně nevolitelní. Ale vždycky, když si čtu o podobných nesmyslných návrzích, jak na trhu práce zvýšit byrokracii a vyhazovat prachy do kanálu, tak mě svrbí ruka jim to příště hodit.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 11. 2013 8:47 | Pavel

čti
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 16 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Steen Jakobsen: Máme prostě málo holičů

30. 3. 2013 | Martin Vlnas | 6 komentářů

Steen Jakobsen: Máme prostě málo holičů

První díl našeho rozhovoru s hlavním ekonomem dánské Saxo Bank sice skončil happy-endem a větou: „A všichni žijí šťastně až do smrti,“ jenže důvodů k radosti bylo pramálo. Dánská cesta... celý článek

Očima expertů: Co studovat a který obor bude mít zlaté dno?

14. 12. 2012 | Ondřej Tůma | 24 komentářů

Očima expertů: Co studovat a který obor bude mít zlaté dno?

Na pomoc při hledání nejperspektivnějších oborů jsme si přizvali prestižní ekonomy, sociology, zástupce státní správy, personálních agentur, ale také osobností z byznysu.

Promoční projev, na jaký váš děkan nemá odvahu

20. 7. 2012 | Michal Kašpárek | 6 komentářů

Promoční projev, na jaký váš děkan nemá odvahu

Pravda o školství, že vám z ní zvadnou pugety a u slavnostního oběda zaskočí v ústech.

Absolventi, pozor! Víte, od kdy platit zdravotní a sociální pojištění?

18. 7. 2012 | Ondřej Tůma | 20 komentářů

Absolventi, pozor! Víte, od kdy platit zdravotní a sociální pojištění?

Skončili jste školu a nevíte, od kdy máte povinnost platit zdravotní a sociální pojištění? Nejvyšší čas začít zjišťovat, co vás na úřadech čeká.

Devadesát milionů oktávek. Reforma školství by z Česka udělala pohádkově bohatou zemi

29. 6. 2012 | Michal Kašpárek | 14 komentářů

Devadesát milionů oktávek. Reforma školství by z Česka udělala pohádkově bohatou zemi

Z propočtů Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu padá brada. Kdyby ze škol lezli méně natvrdlí deváťáci, lidé by vydělávali víc, do důchodu chodili dřív a stát by hospodařil... celý článek

Partners Financial Services