Pojišťovny čeká pohlavní revoluce
1. 3. 2011 | Dušan Šídlo | 9 komentářů

Na základě dnešního rozhodnutí Evropského soudního dvora (European Court of Justice) nemohou pojišťovny účtovat nižší pojistné ženám. Co to znamená pro klient(k)y pojišťoven?
Dnešní dámy vědí, co jedí a že když po tom přiberou, stačí pár hodin zumby. Vědí také, že výměna spodního prádla s partnerem jim může přinést netušené zážitky. Dokonce prý vědí i to, že na život s metrosexuálem musejí mít koule. Ve finále se ale nemají o mnoho lépe než newyorské švadleny, kterým 8. března 1909 došla trpělivost a vyrazily do ulic, aby bojovaly za rovnoprávnost. Mejkap nemejkap i po století emancipace tu pořád máme mnohem spíš nerovnost než rovnost.
Statistiky hovoří jasně. Ačkoliv vám, dámy, občas přineseme nějakou tu ovadlou květinu z benzinové pumpy nebo s vámi strpíme dva díly Šeherezády, nejásejte, příliš jsme se za těch sto let nevyvinuli. Pořád připomínáme pány továrníky s vysokými klobouky. Jen jsme přestali pokuřovat doutníky v kancelářích a občas je nám trochu stydno, a tak si mastíme ega (shovívavě, samozřejmě). My na to totiž máme! A nejen proto, že za život vyděláme v průměru o 17,5 % víc než vy, jak nedávno zjistili unijní úředníci. Jasně je to jen unijní průměr…
Víte ale, na kdy připadá Den rovného odměňování – datum označující, kolik dní jste musely minulý rok odmakat navíc, abyste si vydělaly tolik, kolik my? Na 5. března! Škoda, že jsme vás celounijně neoškubali ještě o trochu víc. Stačilo k těm 65 dnům od počátku roku přidat ještě tři a mohla být ruka v rukávě – Mezinárodní den žen by tak získal úplně jiný nádech.
Pokud se oprostíme od našich přece jen rovnoprávnějších bratří za humny a podíváme na česká data, situace je ještě tristnější. Třeba v roce 2007 jste měly plat nižší o plných 26 procent. To se nám to pak ty kytky kupují, že… Hůře už na tom byly v Unii jen Estonky. Jiné zdroje jsou k nám sice shovívavější, jenže i když uděláte ze čtvrtiny pětinu, pořád to je moc. Pokud ale chcete, mám pro vás řešení! Sbalte se a odstěhujte se do Itálie, kde je rozdíl v příjmech pouhých pět procent. Tedy pokud vám manžel dovolí pracovat. Nebo pokud vůbec pracuje on…
Pokud se však rozhodnete zůstat, raději si moc nevyskakujte a buďte rády, že nějakou práci vůbec máte. Průměrná lednová míra nezaměstnanosti totiž lednu dosahovala 9,1 % u mužů, zatímco u vás to bylo procent 10,5, a to se počet nezaměstnaných Češek snížil o 0,2 %.
Nižší platy (a roky navíc strávené hledáním práce) se pak logicky promítají i do vašich nižších důchodů. Vy, mladší ročničky, proto prosím přijměte jako spásný dar, že vás již brzy donutíme odkroutit si v robotě stejný počet let, jako my. Kdy byste měly jít do důchodu, vám řekne naše kalkulačka.
A předem se dohodněme, že dětmi se argumentovat nebude. Není to vůči nám férové!
Přihodíme vám za to pár kaček navíc, abyste netratily. Jen pro srovnání: průměrná výše starobního důchodu včetně předčasných činila podle České správy sociálního zabezpečení koncem loňského roku u nás mužů 11 240 korun, u vás jen 9 189 korun. Tedy o více než dva tisíce méně. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že byste v budoucnu dostaly stejně. My už si to nějak zařídíme. Jaký budete brát důchod, si můžete spočítat na naší kalkulačce pro výpočet důchodu.
Aby toho nebylo málo, svou ruku se k diskriminačnímu dílu nedávno rozhodla přiložit i Evropská unie. Po tepelných koulích přišlo na řadu zrovnoprávnění výše pojistného, o kterém jsme na Penězích psali v článku Pojišťovny čeká revoluce. Ačkoliv my muži více pijeme, kouříme, cpeme se ovarem a jako vepři také řídíme, budeme od 22. prosince příštího roku platit stejné pojištění pro případ smrti jako vy. Skončí vám taky doba, kdy jste si mohly užívat slev na havarijním či úrazovém pojištění. Jak by řekl klasik: Neplačte, samy jste si to způsobily. Rovnoprávnost musí být.
V jistých případech je jí přece potřeba tolik, že se klidně přiohnou nějaké ty tržní principy. Až budete ale o něco bojovat vy, pochopte, že ten trh nemůžeme ohýbat donekonečna. Víte, co by to tu pak bylo za holubník?
Až dnes večer ponesete kytičku do vázy, nezapomeňte hezky poděkovat. Mohlo by být i hůř!
TIP: Hůř už bylo. V Edici Heroine vychází kniha Chci se ti podívat do očí s podtitulem Žena se rozhodne setkat s mužem, který ji znásilnil. Autorkou je ta žena, islandská spisovatelka a aktivistka za práva žen Thordis Elva.
Pokud, pánové, chcete zabít několik much jednou ranou ještě než přijde jaro a mouchy vůbec vyletí, nabízíme vám jedinečnou příležitost. Díky našemu muzeu bankovek můžete dámě darovat peníze, a to měnu tvrdou podle toho, jak se cítíte. Zvolit navíc můžete stylově peníze s motivem květiny. A všechno se to dá zvládnout elektronicky, tedy hned teď ze židle. Ale klidně i v noci z večírku u příležitosti ženského svátku. A zadarmo.
Jak jste se, milé dámy, dočetly výše, a především – jak to dobře ze všech stran znáte, peníze vám muži nikdy zvlášť nepřáli. Na bankovky vás ale pokrytecky umisťují už dávno a v hojných počtech. Podívejte se do muzea bankovek, jestli jsou bankovky s ženami ty nejohmatanější.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
10. 3. 2011 22:14, Klára Samková
Vážený pane Vlnasi, děkuji Vám za tento článek....Měla bych k němu ještě jeden dodatek. Nikde neexistují statistiky, jak moc jsou vládcové superega schoni svoje vlastní partneky/manželky vydeptat, a o zvláště v případě, kdy jim jsou schopny intelektuálně konkurovat.... Zse vé dvacetileté praxe advokátky vím, že naprosto maximálně... obhájit vlastní psychickou integritu je v naší drahé středoevropské vlasti stejně obtížné jako kdyby žena měla přes obličej muslimský závoj. A jestli se, milánci, vztekáte, že ne, tak vám říkám: ANO. A pro zdejší diskutující, ohánějící se tím, že "se to nedá statisticky dokázat", mám odpověď, že dá.. račižte si přijít příležitostně spočítat moje spisy v archivu.... zdravím ,KLára
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.