Český startup Twisto zavede od 1. srpna dvě omezení. „Tato výjimečná doba nás přiměla zamyslet se nad budoucí podobou firmy a naší nabídky pro vás. Kromě produktových inovací dojde k úpravám v obchodních podmínkách,“ píše zakladatel služby Michal Šmída na blogu Twista.
První novinkou je strop pro „nejlepší směnný kurz na trhu“. Zatímco dosud ho Twisto poskytuje bez omezení, nově to bude do útraty 16 500 Kč měsíčně. Nad tento limit bude směna probíhat podle bankovního kurzu.
„Na trhu je standardem, že banky si nad středový kurz trhu přidávají dvou až čtyřprocentní marži. My vám podle všech srovnání dáváme nejlepší kurz na trhu. Od srpna bude v tarifu Premium tento kurz platit do útraty 16 500 Kč v cizí měně měsíčně. To znamená, že na kurzu můžete stále ušetřit přesně 495 Kč měsíčně,“ upřesňuje Šmída.
Twisto má podobně výhodné kurzy jako britsko-litevský fintech Revolut, dosáhnou na ně ale jenom uživatelé prémiového účtu s paušálem 99 korun měsíčně (zatímco u Revolutu jsou i v základní bezplatné variantě).
Druhá změna pak míří k tomu, aby klienti hradili měsíční vyúčtování Twisto účtu bankovním převodem (přes QR kód) místo platby kartou. Firma se tak chce vyhnout „nesmyslným nákladům za zprostředkování platby vyúčtování kartou, aniž by musela drasticky navyšovat poplatky za placené tarify“. Kdo bude i přesto chtít platit kartou, může to udělat jenom u vyúčtování do celkové částky 10 tisíc korun za měsíc.
„Ačkoliv se to nezdá, nevyděláváme na každodenním používání Twisto karty a zaplacení vyúčtování hned první den v měsíci. Z každé platby sice dostaneme 0,2 procenta, to ovšem nepokryje náklady, které máme na kapitál, za platební bránu, karty samotné, Apple Pay, Google Pay a podobně,“ popisuje Šmída. „Zaplacení měsíčního vyúčtování kartou nás stojí bezmála milion korun měsíčně, které dáme bance pouze za zprostředkování platebního tlačítka,“ dodává.
A vysvětluje, že příjmy Twista (ne zisky) stojí na třech pilířích: „Prvním je provize od e-shopů. Kdykoliv se rozhodnete využít platební tlačítko Twisto Pay raději než platbu kartou, tak nám za to e-shopy zaplatí. Druhým pilířem jsou splátkové produkty a odložení splatnosti vyúčtování – podobně jako u bank, jejichž příjmy tvoří z většiny úvěrové produkty. Třetím pilířem je měsíční poplatek, který v sobě zahrnuje řadu nákladů (technologie, lidi, kapitál, vývoj, regulace a tak dál) a přitom je stále menší než cena jedné návštěvy kavárny.“
Twisto do obchodních podmínek přidává i možnost upravit výši poplatků za odložení splatnosti během trvání smluvního vztahu, klienti by se takový krok měli dozvědět nejpozději 10 dní dopředu. „Chceme tak být flexibilnější,“ píše firma.
„Další oblastí, kterou se nyní aktivně zabýváme, je nastavení a nacenění měsíčních limitů Twisto účtu. Nebojte se, o dalších změnách vás budeme informovat v dostatečném předstihu,“ dodává Šmída.
Česká služba Twisto funguje od poloviny roku 2013, loni vstoupila do Polska. Letos v létě chtěla začít v Rumunsku, kvůli nástupu epidemie koronaviru ale termín posouvá na později.
Základní varianta je zdarma a nabízí především online platby v e-shopech na jeden klik (Twisto Pay). Stojí na principu odložené platby bez navýšení, pokud je uhradí v následujícím měsíci. V praxi jde o alternativu ke kreditní kartě včetně slev (nebo vrácení části peněz) u některých obchodníků.
Základní varianta nabízí i snadnou platbu faktur či složenek jejich vyfocením (Twisto Snap). Lepší tarif s paušálem 49 korun měsíčně obsahuje i platby mobilem, kartu nebo možnost rozdělení útraty s přáteli (Twisto Split). Za 99 korun měsíčně získá klient navíc garanci nejlepšího zahraničního kurzu plus cestovní pojištění pro celou rodinu.
Petr Kučera
Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem