Dobrý den,
je možné, aby PPM pobírala matka dítěte měsíc před porodem a poté během šestinedělí a po ukončení šestinedělí bral "PPM" (v jeho případě rodičovský příspěvek) otec dítěte? Tím bral/pobírala myslím, že by se počítala z jeho/jejího platu.
Všude se píše, že otec může "PPM" pobírat max. 22 týdnů, ale to mi nevychází, protože PPM se pobírá 28 týdnů, přičemž je třeba ocečíst šestinedělí (6 týdnů) a pak cca měsíc doby před porodem, odkdy je nejpozději možné na mateřskou nastoupit.
Znamená to, že 22 týdnů může otec dítěte PPM pobírat jen, když žena PPM vůbec nepobírá či jej na sebe pobírá pouze během šestinedelí? Je tedy možné, aby žena na mateřskou nastoupila až dnem porodu?
to, že otec dítěte musí mít jinou pracovní smlouvu a musí sepsat se ženou dohodu, je mi jasné.
jeste bych se ale zeptala: pokud otec dítěte pracuje na pracovní smlouvu (v rámci tohoto uvazku/smlouvy bude pobírat PPM) a ve stejné firmě bude zaměstnán jako OSVC se stejnou náplní práce, je to v pořádku?
dekuji za vysvětlení.
Dotaz poslal/a: EfkaC, 12. 11. 2018 16:47
Dobrý den, Na mateřskou samozřejmě může i muž. Ale až od věku sedmi týdnů dítěte, neboli muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů, s tím, že se mu do těchto 22 týdnů započítává doba, kdy pobírala PPM matka kromě prvních 6 týdnů po porodu. Dohoda však musí být uzavřena na dobu nejméně 7 kalendářních dní po sobě jdoucích. V písemné dohodě o péči otce o dítě musí být uvedený den, od kterého bude otec o dítě pečovat, den porodu a podpis matky, který je třeba úředně ověřit nebo může být ověřen orgánem nemocenského pojištění (tj. okresní správou sociálního zabezpečení). Den, od kterého bude tento pojištěnec o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte, a do období přede dnem ověření podpisu. Společně s dohodou je třeba předložit k uplatnění nároku na dávku ještě tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení. Po dobu čerpání mateřské dovolené není dovoleno vykonávat zaměstnání, ve kterém se mateřská dovolená čerpá. Možnost výkonu zaměstnání pro jiného zaměstnavatele během čerpání mateřské/rodičovské dovolené právní předpisy nevylučují. Neboli když muž pobírá mateřskou, nesmí vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu nárok na mateřskou plyne.To znamená, že pokud je otec zaměstnán na klasickou pracovní smlouvu, může dál pracovat jako OSVČ.
Pokud otec pracuje na více smluv, tak na základě jedné bude pobírat PPM (a po tu dobu práci vykonávat nebude) a bude pracovat jen na tu druhou smlouvu.
Pokud otec pracuje na OSVČ, může pracovat na pracovní smlouvu.
Někdo to dělá tak, že přemluví zaměstnavatele, aby jim prostě dali jinou smlouvu, a dělají tu stejnou práci. Toho bych se malinko bála, nerada bych provokovala OSSZ :). Pokud máte pochybnosti určitě doporučuji kontaktovat okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám podají podrobnější informace.
Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 02. 2019 20:26