Dobrý den,
jsem zaměstnaná na plný úvazek a zároveň mám živnost, ale jen jako vedlejší. V březnu budu nastupovat na mateřskou a tak mě zajímá, jestli musím po dobu mateřské dovolené pozastavit živnot (resp. odhlásit se na pojišťovně a ČSSZ ohledně živnosti) i když pojiětšní za mne odvádí zaměstnavatel a já jako vedlejší OSVČ si jinak žádné neplatím? Vzhledem k tomu, že živnost generuje v průměru kolem 3000,- Kč roční obrat, nerada bych, aby mi tento fakt nějakým způsobem negativně ovlivnil výši PPM - proto bych jinak živnost pozastavila. Předpokládám, že následně na rodičovské již lze pobírat rodičovský příspěvek a zároveň mít aktivní živnost bez omezení.
Děkuji za odpověď.
Dotaz poslal/a: fiddis, 25. 01. 2017 14:36
Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka, která je vyplácena na základě nemocenského pojištění. Při jejím čerpání tedy platí obdobná omezení, jako při klasické nemocenské (pracovní neschopnosti). Při čerpání PPM tedy není možné vykonávat stejnou pracovní činnost, na jejímž základě je hrazeno nemocenského pojištění. Pokud byste tedy při pobírání PPM chtěla pracovat pro stejného zaměstnavatele (Váš HPP), tak by to možné nebylo. Jinak ale možnost pracovat během pobírání PPM není nijak omezena. Tedy je možné, abyste při PPM současně provozovala podnikatelskou činnost. Dle dotazu se u vás vzhledem k trvání vašeho zaměstnaneckého poměru jedná o vedlejší podnikatelskou činnost.
Avšak v případě, kdyby se např. jednalo o matku jako o živnostníka, která má zaměstnance, kteří mohou činnost vykonávat za ní (např. pokud by měla prodejnu a pracovala by zde prodavačka), pak není nutné podnikání přerušovat. Pokud ale živnostník pracuje jenom sám, a z činnosti uplatní mateřskou, tak nemůže po dobu čerpání PPM pokračovat v podnikání. Podrobněji k mateřské poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.
Co se týče rodičovské, tak rodičovské dovolené, resp. při čerpání sociální dávky rodičovský příspěvek, je to už ale jiné a jednodušší. Osoba, která pobírá rodičovský příspěvek má povinnost zajistit celodenní péči o dítě. U dětí do 2 roků je pak omezen maximální počet hodin, které dítě může strávit v jeslích nebo obdobném zařízení, v průběhu kalendářního měsíce. To ale neznamená, že by rodič, který se takto stará o dítě nemohl podnikat (nebo chodit do běžného zaměstnání). Pokud bude například dítě hlídat babička, nebo jiná osoba, bere se to jako splnění podmínky celodenní péče o dítě. Co se týče výše příjmu z podnikání během čerpání rodičovského příspěvku, tak to není omezeno. Rodič, který pobírá rodičovské dávky, není nijak omezen. Může mít libovolně vysoké příjmy a o příspěvek nepřijde. Podrobněji k dávce poradí na Úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory.
Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 01. 2017 18:59