Dobrý den,
ráda bych se Vás zeptala na podmínky PPM pro otce dítěte. V říjnu se nám narodí první dítě a já od září(6 týdnů před porodem) budu pobírat PPM, jelikož jsem splnila všechny podmínky. Vzhledem k tomu, že jsem v práci měla jen částečný úvazek, můj příjem nebyl moc velký a tedy i příspěvěk je nízký. Z tohoto důvodu bych ráda využila variantu, že bychom s manželem sepsali písemnou smlouvu o předání dítěte do péče otce, aby se PPM vypočítala z jeho vyššího platu. Zajímalo by mě prakticky, jak to máme udělat. Vím, že je nutné, aby otec zůstal minimálně 7 dní doma(znamená to tedy, že mu má dát zaměstanavatel dovolenou?) a po těch 7 dnech, je možné, aby se zpět vrátil do práce na stejnou pracovní pozici? Jaký je pak postup u mě, musím se nahlásit na pracovní úřad?
Moc děkuji za cenné informace!
Dotaz poslal/a: Zuza123, 17. 08. 2016 11:04
Dobrý den, ano i otec může žádat a může mu být přiznána PPM- mateřská, ale musí splňovat stejné podmínky jako matka tzn. v době žádání být zaměstnán a splnit potřebnou dobu pojištění.
Pokud otec dítěte pracuje, skutečně on může o peněžitou pomoc v mateřství požádat, ovšem až od konce šestinedělí (nebo později, nejpozději do 1 roku dítěte). Do té doby budete ode dne porodu pobírat rodičovský příspěvek vy. Musíte se společně obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení (tento úřad najdete v bývalém okresním městě podle sídla zaměstnavatele otce), zde musíte uzavřít písemnou dohodu, že dítě přenecháváte do péče otce. Otec pak ve svém zaměstnání nastoupí na rodičovskou dovolenou (postačí i několik dnů) a bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Při ní nemůže chodit do práce, je to obdobná dávka jako nemocenská a v tom pracovním poměru má nahradit příjem z práce. Když ji pak zase ukončí, může se vrátit zpět do zaměstnání, požádá o rodičovský příspěvek (u něj může pracovat), zvolí variantu jeho čerpání a převede jej zpět na vás.
Je s tím spojeno nějaké papírování, ale je to možné zrealizovat a 3letá nebo 2letá varianta rodičovského příspěvku je finančně výhodnější. Ano rodičovský příspěvek vyřídíte společně s rodným listem dítěte a to na ÚP, oddělení dávek státní sociální podpory.
U rodičovského příspěvku, který také může pobírat otec, může u této dávky rovněž pracovat, ale musí být zajištěna péče o dítě.
Částka 220 tis může být čerpána nejvýše do 4 let věku dítěte, je možné dávku každé 3 kalendářní měsíce po sobě jdoucí měnit tzn. její výši(ale jen za podmínek, že bylo možné stanovit vyměřovací základ - což pokud otec pracuje nevidím jako problém).
více informací podá správa sociálního zabezpečení a bližší informaci k rodičovskému příspěvku naleznete na úřad práce, oddělení dávek státní sociální podpory. Doporučovala bych obrátit se na okresní správu a nechat si nárok na dávky posoudit.
Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 08. 2016 14:57