Brexit připraví Česko o míň, než se zdá. Ukazuje to příklad s pivem

Michal Skořepa | rubrika: Aktuality | 4. 2. 2020 | 7 komentářů
Brexit připraví Česko o míň, než se zdá. Ukazuje to příklad s pivem

Autor je ekonomem České spořitelny a členem Výboru pro rozpočtové prognózy.

Ohledně odchodu Velké Británie z Evropského unie se často zmiňuje standardní statistika, podle níž do Velké Británie putují přímo či nepřímo (třeba přes Německo) vývozy v hodnotě nějakých sedmi procent českého hrubého domácího produktu (HDP).

Může se tudíž zdát, že kdyby došlo na nejčernější scénář obchodních vztahů mezi Británií a EU (což by byl přechod na celní a ostatní překážky ve výši, kterou nahlásila EU na půdě Světové obchodní organizace) a kdyby tento scénář – čistě hypoteticky – vedl k úplnému konci vývozů z Česka do Británie, české HDP by mohlo klesnout o oněch sedm procent. Což by samozřejmě byl šok jako hrom – větší, než dopad světové finanční krize na českou ekonomiku v roce 2009.

Skutečnost je ale trochu jiná.

Zaprvé: Je třeba se ptát nikoli na celkový objem vývozu z Česka do Británie, nýbrž na tu jeho část, která pochází skutečně z Česka. Pokud do Británie doputují z Česka lahve s pivem, přičemž lahve Česko dováží z ciziny, a skutečně česká je jen ta tekutina v nich, pak českou přidanou hodnotou je pouze ta náplň.

Brexit by tudíž měl české firmy a zaměstnance trápit pouze ohledně možného rušení výroby této české přidané hodnoty, tedy hodnoty samotné náplně, nikoliv celkového vykázaného českého vývozu, tedy piva i s lahví.

Zadruhé: Cla, kvóty a další překážky se budou týkat především hotových výrobků a služeb pro domácnosti, nikoli polotovarů a služeb pro firmy. Překážky pro dovoz vstupů používaných britskými firmami by totiž těmto firmám zvyšovaly náklady, a tím poškozovaly jejich konkurenceschopnost.

Ohrožená poklesem poptávky v důsledku brexitu je proto především ta česká přidaná hodnota, která je po příchodu do Británie spotřebována bez dalšího využití ve vývozu z Británie.

V součtu podle údajů OECD vychází, že v roce 2015 (novější čísla nejsou, ale tyhle věci se moc nemění) bylo v Británii bez dalšího vývozního využití spotřebováno jen zhruba 2,5 % celkové české přidané hodnoty – jde o zboží i služby.

Graf ukazuje, že lehce přes půlku toho, co si v Česku vyprodukujeme, si tady taky spotřebujeme. V sousedním Německu spotřebují lehce přes osm procent české přidané hodnoty, což je víc, než v USA, Francii a Británii dohromady.

Jinak řečeno: Horní odhad problémů plynoucích české ekonomice z brexitu (po skončení nynějšího přechodného období) tedy zní nikoli 7 %, nýbrž pouze 2,5 %.

Jde ale o horní odhad, zatímco skutečnost bude ještě výrazně nižší. I kdyby se Británie a EU vůbec nedohodly, takže by vzájemné obchodní vztahy přešly na režim, který už před časem EU (tehdy včetně Británie) nahlásila v jednáních Světové obchodní organizace, pak například cla na dopravní prostředky by se pohybovala kolem 10 %. To asi není sazba, která by zájem Britů o auta z Česka zcela zlikvidovala.

Naše před časem zveřejněná analýza (na stranách 4-6) ukázala, že pravděpodobný dopad takového „tvrdého“ brexitu do růstu českého HDP by byl v rozsahu jen lehce přes jeden procentní bod.

Michal Skořepa

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+125
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 2. 2020 9:15, KAREL HRABĚ

TO CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !!!!! PRYČ S TE BYROKRATICKÉ ŽUMPY KTEROU OVLÁDAJÍ NEZVOLENÉ TOTÁLNĚ PŘEPLACENÉ NICKY NICKY !!! DRTIVOU VĚTŠINU BYCH VYHODIL A POSLAL JE POMÁHAT DO AFRIKY MUSLIMSKÝM OBČANŮM A TO ZA JEJICH MZDY MÍSTO NICH BYCH TAM DAL TŘETINU PRACOBVNÍKU S ŘAD BEZDOMOVCŮ !!!VĚŘTE ŽE BY TO PAK FUNGOVALO DALEKO LÉPE

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 2. 2020 6:11, Radek

Autor článku počítá s tím, že export britských firem zůstane na dnešní úrovni. Ne všechno co britská firma z českých součástech vyrobí, zůstane na ostrovech. Vývoz do EU bude pochopitelně také proclen, takže logicky klesne. Doopravdy se k nám pivní sklo dováží?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

brexit, export, HDP, Velká Británie, vývoz

A tohle už jste četli?

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

4. 1. 2023 | Zdeněk Bauer

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

Kdo má nárok na podporu a na jak dlouho? Proč si dát pozor na dobrovolné ukončení předchozí práce bez vážného důvodu? Jak je to s odstupným? Může si nezaměstnaný přivydělávat? Tady... celý článek

Minimální mzda stoupne. Polepší si i nejnáročnější profese

21. 12. 2022 | Petr Kučera

Minimální mzda stoupne. Polepší si i nejnáročnější profese

Zvýšení minimální mzdy pro nejhůře placené zaměstnance tentokrát neznamená, že úměrně tomu stoupnou i všechny úrovně takzvané zaručené mzdy. Vedle nejnižší poroste jen ta nejvyšší.

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

12. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

Inflace v Česku opět rostla. V listopadu byly spotřebitelské ceny v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně vyšší o 16,2 %, zatímco v říjnu to bylo meziročně o 15,1 %.... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.