Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 12. 7. 2022 | 2 komentáře
Euro oslabuje, stojí jako dolar. Hrozí další zdražování

Zdroj: Shutterstock

Společná evropská měna je vůči americkému dolaru aktuálně nejslabší za posledních téměř dvacet let. Dnes poprvé od roku 2002 klesla na takzvanou paritu – jedno euro se prodávalo za jeden dolar.

„V posledních týdnech tlačí euro níže obavy z dodávek energií, horší ekonomický výhled a celkově vyšší averze k riziku na finančních trzích,“ shrnuje analytik Vratislav Zámiš z Raiffeisenbank.

„Vzhledem k tomu, že třeba za suroviny se platí převážně v dolarech, posilování americké měny dobrou zprávou není,“ řekl agentuře ČTK Petr Dufek, analytik Banky Creditas. Podobné to podle něj může být s dovozem spotřebního zboží či součástek z asijských zemí. Koruna vůči dolaru od začátku roku ztrácí zhruba 11 procent.

„Zatímco aktuální oslabení eura lze dát do souvislosti s nervozitou ohledně dodávek ruského zemního plynu, tak za oslabováním eura od začátku letošního roku lze vidět kombinaci hned několika důležitých faktorů,“ říká Miroslav Novák ze společnosti Akcenta.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Zmiňuje především stále narušené globální dodavatelské řetězce, které se negativně promítají do nedostatku materiálu a komponentů a brání rychlému oživení průmyslu.

Druhým faktorem je výrobní inflace, s níž se evropské podniky potýkají už přes rok a která se společně s narušenými dodavatelskými řetězci negativně promítá do výsledků zahraničního obchodu silných exportních ekonomik. Ruská agrese na Ukrajině oba zmiňované faktory ještě prohlubuje.

„Za třetí, a rozhodně ne v neposlední řadě, zde máme měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB), která navzdory prudkému růstu spotřebitelské inflace oddalovala zvyšování úrokových sazeb. Ve srovnání s americkou centrální bankou (Fed) je tak ECB v cyklu utahování měnové politiky pozadu a vzhledem ke zvyšující se pravděpodobnosti hospodářské recese v eurozóně je otázkou, jak rychle bude nakonec ECB se zvyšováním sazeb v nejbližších čtvrtletích postupovat,“ říká Novák.

Kurz dolaru ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

Aktuální paritou to podle něj nemusí skončit. Všechny tři zmíněné faktory totiž budou pravděpodobně přetrvávat i ve druhé polovině roku.

„Nejhorším možným scénářem a opravdovým strašákem je pro eurozónu delší několikaleté období stagflace, tj. nízkého či nulového růstu HDP v kombinaci s vysokou inflací a bohužel i nezaměstnaností,“ dodává Novák.

„Vzhledem k tomu, že evropské vlády a Evropská centrální banka vystřílely své náboje v předchozích dvou covidových letech, tak nadcházejících několik let může být pro Evropu opravdu hodně bolestivých. A takováto pochmurná konstelace by hrála do karet dalšímu oslabování eura hlouběji pod paritu. Ostatně euro nebylo silnější vždy: v letech 2000 až 2002 se na eurodolaru obchodovalo nejčastěji v rozmezí 0,85 až 0,95 USD/EUR,“ připomíná Novák.

Kurz eura ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,465+0,04 Kč
Americký dolar23,214+0,18 Kč
Britská libra28,175+0,11 Kč
Švýcarský frank25,268+0,03 Kč
Turecká lira0,850+0,01 Kč

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+22
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Poznáte, čí je to euro? Velký kvíz plný peněz

3. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Poznáte, čí je to euro? Velký kvíz plný peněz

Každá země eurozóny si nechává razit svoji variantu mincí, některé mají í víc variant. Zkuste, kolik jich poznáte. Většinou to na nich bývá napsané – ale to by bylo příliš jednoduché,... celý článek

Kvíz plný peněz. Ukažte se, jak znáte světové měny

26. 7. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kvíz plný peněz. Ukažte se, jak znáte světové měny

Máme pro vás peníze z celého světa. Koruny, libry, pesa, marky, rupie, dolary... Vynechali jsme snad jen jen. A na vás je, abyste ukázali, jak je znáte. Do toho.

Turecká lira slábne každý den. Jak to zlevní dovolenou?

17. 7. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Turecká lira slábne každý den. Jak to zlevní dovolenou?

Kurz hraje českým návštěvníkům do karet. Turecká měna je nejslabší v historii, a naopak koruna jako by celou zimu chodila do fitka. Jak s tím ale správně naložit? Měnit peníze v Česku?... celý článek

Skandinávské koruny v bankách končí. Bez karty na sever nejezděte

4. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Skandinávské koruny v bankách končí. Bez karty na sever nejezděte

Banky ve Skandinávii přestávají od cizích bank vykupovat své domácí měny. V českých bankách už proto norské, švédské ani dánské koruny až na jedinou výjimku neseženete.

Která karta má nejlepší kurz eura? Porovnali jsme banky

3. 7. 2023 | Petr Kučera, Ivana Novotná | 5 komentářů

Která karta má nejlepší kurz eura? Porovnali jsme banky

Vyměnili byste si před dovolenou ve směnárně, která chce za jedno euro o dost víc než jiná? Nejspíš jenom v krajním případě. Jenže když platíte v cizině bezhotovostně, nevidíte kurz... celý článek

Partners Financial Services