Koruna výrazně oslabuje. Bitcoin maže válečné ztráty

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 1. 3. 2022 | 5 komentářů
Koruna výrazně oslabuje. Bitcoin maže válečné ztráty

Zdroj: Shutterstock

Česká koruna dnes odpoledne výrazně oslabila až na úroveň 25,50 CZK/EUR a byla tak nejslabší od začátku loňského prosince. Euro z českého pohledu během dneška zdražilo až o zhruba 50 haléřů, což dosud česká měna ztratila v souhrnu za celou dobu války na Ukrajině.

„Zdá se, že finanční trhy geopolitické riziko dosud významně podceňovaly, což není nepodobné s vývojem těsně před covidovou pandemií na začátku roku 2020,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Silné výprodeje se aktuálně týkají i dalších měn středoevropského regionu. Pro březen jsou podle Nováka na stole tři scénáře vývoje koruny:

  • Konflikt začne deeskalovat, geopolitické napětí opadne a koruna rychle posílí zpět do pásma 24,20 až 24,60 CZK/EUR. Pro nadcházející dny je to nejméně pravděpodobný scénář.
  • Pravděpodobnější je, že vysoké geopolitické napětí bude přetrvávat po větší část března. Kurz koruny tak bude i nadále pod tlakem a obchodovat se bude v širším okolí hranice 25 CZK/EUR. Případnému výraznějšímu oslabení české koruny může bránit Česká národní banka intervencemi na devizovém trhu. Nejprve slovně, poté i reálnými intervencemi.
  • Konflikt na Ukrajině bude ještě více eskalovat a slova o použití jaderných zbraní se budou skloňovat stále častěji. Riziková prémie u české koruny se bude zvyšovat a může dojít ke spuštění podobného nebo ještě většího „armagedonu“, který jsme viděli v únoru a v březnu 2020 při covidové pandemii, tj. oslabení koruny směrem k hladině 27 CZK/EUR a výše.

Eskalace napětí na Ukrajině znamená také další růst cen energetických komodit a zároveň i oslabování koruny, což vyšší ceny ropy a zemního plynu ještě násobí. Pokud byly ještě před měsícem reálné odhady inflace pro letošek v rozmezí 8 až 9 %, tak nyní je podle Nováka už téměř jasné, že inflace bude dvouciferná a nelze vyloučit, že překročení 10 % bude výrazné.

„ČNB má ve vtahu k velikosti domácí ekonomiky obří devizové rezervy ve výši 175 miliard amerických dolarů a může je proti oslabování koruny kdykoliv použít. Otázkou je, jak moc by to bylo za současné situace efektivní a kdy s případnými intervencemi začít,“ říká Novák.

V červených číslech jsou dnes opět i evropské burzy. Německý index DAX je nyní na minus 2 %, pražský index PX jen těsně pod nulou. Nahoru ho nadále táhnou akcie České zbrojovky, které nyní rostou přes 8 % a jsou na rekordních 616 korunách za kus. Naopak pod prodejním tlakem jsou dál akcie Erste, které ztrácí přes pět procent a s cenou kolem 750 korun za kus jsou nejlevnější od loňského dubna.

Naopak výrazné posilování dnes hlásí kryptoměny. Bitcoin vymazal propad z posledních dnů a je nad hranicí 44 tisíc dolarů. Za posledních 24 hodin jeho cena vyrostla zhruba o 17 %. Podobně roste i třeba Ethereum. Poptávku po bitcoinech mohou zvedat Rusové, kterým devalvuje rubl. Největší kryptoměnová burza světa Binance odmítla požadavek Ukrajiny, aby zmrazila ruské účty.

Kurz bitcoinu

Intradenní graf (online)
Denní graf
Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Tisícovky s přítiskem došly. Už nebudou

9. 2. 2023 | Gabriel Pleska

Tisícovky s přítiskem došly. Už nebudou

Česká národní banka (ČNB) včera vydala tisícikorunu vzor 2008 vylepšenou o speciální přítisk k 30. výročí dělení československé měny. O bankovkách samotných a zahájení jejich prodeje... celý článek

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

7. 2. 2023 | Lukáš Kovanda | 1 komentář

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

Česká koruna se dnes obchoduje na nejsilnější úrovni vůči polskému zlotému v novodobé historii – vůbec poprvé za méně než pět korun za zlotý. Vzájemný kurz obou měn spadl až na 4,9886,... celý článek

Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

7. 2. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

Speciální stokoruny z roku 2019 přinesly některým majitelům deseti- a vícenásobné zhodnocení. U tisícovek, které ČNB vydává ve středu, s něčím takovým ale raději nepočítejte.

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.