Koruna výrazně oslabuje. Bitcoin maže válečné ztráty

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 1. 3. 2022 | 5 komentářů
Koruna výrazně oslabuje. Bitcoin maže válečné ztráty

Zdroj: Shutterstock

Česká koruna dnes odpoledne výrazně oslabila až na úroveň 25,50 CZK/EUR a byla tak nejslabší od začátku loňského prosince. Euro z českého pohledu během dneška zdražilo až o zhruba 50 haléřů, což dosud česká měna ztratila v souhrnu za celou dobu války na Ukrajině.

„Zdá se, že finanční trhy geopolitické riziko dosud významně podceňovaly, což není nepodobné s vývojem těsně před covidovou pandemií na začátku roku 2020,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Silné výprodeje se aktuálně týkají i dalších měn středoevropského regionu. Pro březen jsou podle Nováka na stole tři scénáře vývoje koruny:

  • Konflikt začne deeskalovat, geopolitické napětí opadne a koruna rychle posílí zpět do pásma 24,20 až 24,60 CZK/EUR. Pro nadcházející dny je to nejméně pravděpodobný scénář.
  • Pravděpodobnější je, že vysoké geopolitické napětí bude přetrvávat po větší část března. Kurz koruny tak bude i nadále pod tlakem a obchodovat se bude v širším okolí hranice 25 CZK/EUR. Případnému výraznějšímu oslabení české koruny může bránit Česká národní banka intervencemi na devizovém trhu. Nejprve slovně, poté i reálnými intervencemi.
  • Konflikt na Ukrajině bude ještě více eskalovat a slova o použití jaderných zbraní se budou skloňovat stále častěji. Riziková prémie u české koruny se bude zvyšovat a může dojít ke spuštění podobného nebo ještě většího „armagedonu“, který jsme viděli v únoru a v březnu 2020 při covidové pandemii, tj. oslabení koruny směrem k hladině 27 CZK/EUR a výše.

Eskalace napětí na Ukrajině znamená také další růst cen energetických komodit a zároveň i oslabování koruny, což vyšší ceny ropy a zemního plynu ještě násobí. Pokud byly ještě před měsícem reálné odhady inflace pro letošek v rozmezí 8 až 9 %, tak nyní je podle Nováka už téměř jasné, že inflace bude dvouciferná a nelze vyloučit, že překročení 10 % bude výrazné.

„ČNB má ve vtahu k velikosti domácí ekonomiky obří devizové rezervy ve výši 175 miliard amerických dolarů a může je proti oslabování koruny kdykoliv použít. Otázkou je, jak moc by to bylo za současné situace efektivní a kdy s případnými intervencemi začít,“ říká Novák.

V červených číslech jsou dnes opět i evropské burzy. Německý index DAX je nyní na minus 2 %, pražský index PX jen těsně pod nulou. Nahoru ho nadále táhnou akcie České zbrojovky, které nyní rostou přes 8 % a jsou na rekordních 616 korunách za kus. Naopak pod prodejním tlakem jsou dál akcie Erste, které ztrácí přes pět procent a s cenou kolem 750 korun za kus jsou nejlevnější od loňského dubna.

Naopak výrazné posilování dnes hlásí kryptoměny. Bitcoin vymazal propad z posledních dnů a je nad hranicí 44 tisíc dolarů. Za posledních 24 hodin jeho cena vyrostla zhruba o 17 %. Podobně roste i třeba Ethereum. Poptávku po bitcoinech mohou zvedat Rusové, kterým devalvuje rubl. Největší kryptoměnová burza světa Binance odmítla požadavek Ukrajiny, aby zmrazila ruské účty.

Kurz bitcoinu

Intradenní graf (online)
Denní graf
Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Za koruny dostanete víc než loni. O kolik si Češi polepšili v cizině

30. 5. 2023 | Lukáš Raška | 2 komentáře

Za koruny dostanete víc než loni. O kolik si Češi polepšili v cizině

Nebýt inflace, je to dobrá zpráva před dovolenou. Česká koruna meziročně posílila. V zemích, kam Češi nejčastěji vyrážejí na dovolenou, za ni dostanete víc než před rokem. Kurzy porovnal... celý článek

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

22. 5. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Okamžité platby v eurech umí druhá banka. Co ostatní?

Po tuzemské Oberbank spustila okamžité SEPA platby také J&T Banka. Jako třetí by se mohla přidat Fio banka.

Kdy vyměnit eura na dovolenou? Tak silná koruna už dlouho nebyla

11. 5. 2023 | Jana Divinová

Kdy vyměnit eura na dovolenou? Tak silná koruna už dlouho nebyla

Patnáct roků jste za koruny nedostali tolik eur nebo dolarů jako teď. Vyplatí se vyměnit si peníze na dovolenou za výhodný kurz hned, nebo stačí počkat si do léta?

Levnější nábytek o desítky procent. Porovnali jsme ceny za hranicemi

8. 5. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Levnější nábytek o desítky procent. Porovnali jsme ceny za hranicemi

Stejné zboží, stejný obchod, ale výrazně jiná cena. Nakupovat u sousedů Česka se teď vyplatí nejen potraviny, ale třeba i nábytek.

Nejlepší spoření v eurech? Banky nedají tolik jako v korunách

24. 4. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Nejlepší spoření v eurech? Banky nedají tolik jako v korunách

Úrok na korunovém spořicím účtu začíná hned v několika bankách pětkou, nejlepší nabídka dokonce šestkou. V eurech dostane běžný zájemce nejvýš 0,1 %. S termínovanými vklady je to jen... celý článek

Partners Financial Services