Až v roce 2023 pojedete na dovolenou do Chorvatska, možná už nebudete kupovat kuny, ale eura. Ministr financí Zdravko Marić dnes oznámil, že Chorvatsko do konce tohoto týdne předloží formální žádost o vstup do mechanismu směnných kurzů ERM 2. Chorvatsko se tak oficiálně přihlásilo o společnou evropskou měnu.
Kdo chce euro, musí v systému ERM 2 strávit minimálně dva roky. Během této doby nesmí měna kolísat o více jak 15 procent. Když Chorvatsko testem projde, musí jeho účast v eurozóně pak ještě odsouhlasit Evropská centrální banka a také země, které už v eurozóně jsou. Nejdříve tak euro může kunu nahradit v roce 2023, uvádí agentura Reuters.
Chorvatsko je v Evropské unii od roku 2013. Tehdy se také zavázalo, že euro přijme. Stejný závazek má od svého vstupu do EU i Česko. Zatímco ale v Česku je veřejnost i třeba centrální banka proti, v balkánské zemi je to naopak.
Tip: Kde nakoupit eura a kuny na dovolenou? Do směnárny hned nechoďte
Podle letošního průzkumu chorvatské centrální banky podporuje přijetí eura 52 procent Chorvatů, zatímco 40 procent je proti. Nejvýznamnější obchodní partneři Chorvatska už jsou členy eurozóny a zhruba 80 procent úspor v Chorvatsku je denominováno v eurech, uvedla dále agentura Reuters.
Jednotnou evropskou měnu v současnosti používá 19 z 28 členských zemí Evropské unie.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem