Benzin a nafta zlevní

Jan Traxler | rubrika: Komentář | 17. 7. 2017 | 1 komentář
Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly vést k dalšímu snižování cen pohonných hmot na čerpacích stanicích. Minimálně krátkodobě, ale dost možná i dlouhodoběji.
Benzin a nafta zlevní

Cena ropy na komoditních trzích v červnu poklesla o sedm procent. Posledních pár dnů sice lehce roste, ale celkově je ropa o nějakých dvanáct procent levnější než před třemi měsíci. V přímé závislosti na ceně ropy se pochopitelně vyvíjejí i ceny pohonných hmot.

Ovšem to, za kolik budete u benzinky tankovat, zdaleka nezáleží jen a výhradně na cenách ropy na burzách. Levnější ropa (a pohonné hmoty) v dolarech ještě nemusejí znamenat levnější benzin v korunách na našich čerpacích stanicích. Velkou roli ještě hraje kurz dolaru. Silnější dolar zvedá ceny dováženého zboží po přepočtu na koruny. Naopak slabší dolar znamená, že dovážené zboží v korunách zlevňuje.

Cena ropy (WTI) za poslední tři roky

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Od ukončení intervencí, které dlouhou dobu vedla „proti koruně“ Česká národní banka, naše národní měna posiluje. V červnu zpevnila k euru o necelé procento a její kurz se přiblížil 26 korunám za jedno euro. Od konce intervencí už koruna k euru posílila o tři procenta. A jelikož euro zároveň posiluje k dolaru a dalším světovým měnám, koruna k těmto měnám zpevňuje ještě rychleji. A tak za uplynulé tři měsíce již koruna posílila k americkému dolaru o devět procent. Dovážené zboží včetně pohonných hmot po přepočtu na koruny zlevňuje.

Kurz koruny k dolaru za poslední tři roky

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Efekt levnější ropy je ještě zesilován vývojem kurzu koruny. Jednoduchá úvaha vede k logickému závěru: Levnější ropa spolu s oslabujícím dolarem by měly vést k dalšímu snižování cen pohonných hmot pro motorová vozidla.

To platí krátkodobě. Ale dost možná to bude i dlouhodobější trend, protože koruna bude pravděpodobně nadále posilovat a cena ropy může také dál klesat.

Ropa může dál zlevňovat

Rusko a Saúdská Arábie se budou určitě snažit všemi možnými způsoby vyhnat cenu ropy výrazně výš, ovšem pokud nedojde k dramatickému výpadku těžby v důsledku nějaké války a podobně, tak zákon nabídky a poptávky bude držet cenu ropy pod 50 dolary za barel a může dojít i k dalšímu poklesu.

Kartelu se nedaří

Na konci minulého roku se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) usnesla, že od ledna sníží těžbu. Největší vývozci černého zlata by chtěli dostat jeho cenu výš. Pohled na graf říká, že se jim to povedlo jen maličko a jen na chvilku. Jeden z důvodů: kdoví jak členové kartelu své závazky plní, když se nikdo nedívá…

Nové technologie snižují náklady na těžbu takzvaným frakováním. Bod zlomu, kdy se americkým těžařům vyplatí těžba, už u většiny největších ložisek v průměru spadl výrazně pod 50 dolarů za barel, zatímco ještě před pěti lety to bylo v rozmezí 80–100 dolarů (tehdy ovšem také ropa stávala kolem sta dolarů na barel). Četl jsem, že třeba ve formaci Bakken se v průměru vyplatí těžba při ceně kolem 30 dolarů za barel. Objem těžby ropy a plynu v USA tedy i při stávajících cenách zase roste. Převis nabídky nad poptávkou bude tedy tlačit cenu ropy níž a níž, OPEC s Ruskem tomu těžko budou schopni zabránit. Může to znít přehnaně, ale klidně by barel ropy mohl za rok stát jen 30 dolarů. Sám tomu úplně nevěřím, ale pod hranicí 50 dolarů za barel by se cena měla udržet.

Tento názor sdílí všichni velcí těžaři ropy v USA. Přikládám pro zajímavost graf, na jakou cenu mají těžaři oceněné v účetnictví zásoby ropy. Je to méně než 40 dolarů za barel.

Ocenění zásob ropy v účetnictví velkých amerických těžařů

Zdroj: Forber

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Z nejčerstvějších odborných článků na Finez.cz:

Ceny amerických akcií šly mírně dolů, na velký výprodej to ale zatím nevypadá. Koruna je zase silnější. Rozvojové trhy zase lákají, jak na ně? Přehled nejzajímavějších trendů uplynulého měsíce a výhledy do těch dalších:

Vývoj na trzích. Červen 2017

Koruna může dál posilovat

Koruna posiluje. Je možné, že se její kurz propadne – třeba když si pro své zisky přijde velký institucionální investor, který koruny nakupoval, když je centrální banka za levno posílala do světa. Na střednědobém horizontu by ale koruna měla nadále k euru posilovat, i k jiným měnám. Ve vztahu s dolarem je těžké cokoliv odhadovat, protože vývoj kurzu eura a dolaru je násobně volatilnější než vývoj kurzu eura a koruny. Ale je tu dost velká šance, že koruna bude nadále posilovat k euru i k dolaru, což by zlevňovalo dovážené zboží včetně pohonných hmot.

Věřím tedy, že se můžeme těšit na další zlevňování benzinu, pokud situace nevyužije příští ministr financí ke zvýšení spotřební daně, daně z přidané hodnoty nebo nějakého poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (rozuměj biopaliv jeho šéfa).

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

Raiffeisen kupuje českou platební instituci Akcenta

15. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Raiffeisen kupuje českou platební instituci Akcenta

Raiffeisen Bank International AG (RBI) kupuje českou platební instituci Akcenta CZ. Podle navrhované vlastnické struktury získá RBI 70 procent Akcenty a zbývajících 30 procent získá... celý článek

Koruna je k euru nejsilnější od loňského března

27. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Koruna je k euru nejsilnější od loňského března

Koruna dnes dopoledne na trzích posílila těsně pod hranici 26 korun za euro, kde se naposledy nacházela loni v březnu.

Kam s penězi? Zkuste vydělat na fakturách

5. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Kam s penězi? Zkuste vydělat na fakturách

Zájem o alternativní investice v době nízkých úroků roste. Vydělat teď můžete i na fakturách malých a středních firem. Akcenta, specialista na zahraniční platby, koupila na podzim tržiště... celý článek

Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

16. 12. 2020 | Martin Mašát

Biden na trhu. Jak změna v Bílém domě ovlivní ekonomiku

Donald Trump prohrál všechny soudy, kterými chtěl zpochybnit volby. Volitelé v pondělí odevzdali svoje hlasy a o novém prezidentovi USA je snad definitivně rozhodnuto. Republikáni ale... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.