Měny: Letos stejně jako loni v přísné režii centrálních bank

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 5. 2. 2015 | 3 komentáře
Rok 2014: Dolar a libra posilují, euro a jen oslabují, ruský rubl padá volným pádem. Rok 2015: Zřejmě žádná změna.
Měny: Letos stejně jako loni v přísné režii centrálních bank

Česká národní banka prozatím stále deklaruje, že bude držet kurz české koruny nad úrovní 27 korun za euro, minimálně do roku 2016. Celý uplynulý rok tedy kurz eura ke koruně osciloval kolem hranice 27 korun a 50 haléřů za jedno euro. A pokud nás centrální banka nepřekvapí nějakým zvratem ve svých záměrech, měl by se na podobné úrovni pohybovat minimálně po celé první pololetí.

Ve druhém pololetí by snad podle dosavadních vyjádření a náznaků z centrální banky mohla začít posilovat. Kdyby se Česká národní banka uvolila koruně trochu povolit otěže.

Ovšem… Kdo ví, jak to nakonec všechno bude, po nedávných zkušenostech se Švýcarskou národní bankou, která z ničeho nic ukončila intervence za slabý frank:

Tip na cesty: Chytré kurzy měn

Mobilní aplikace - Kurzy měn

Stáhněte si unikátní aplikaci Kurzy měn pro chytré telefony. Aplikace Kurzy měn je česky a po omezenou dobu zdarma.

Euro slábne

Kurz koruny vůči ostatním měnám víceméně kopíruje vývoj měnových párů s eurem. A euro začalo loni výrazně oslabovat v očekávání kvantitativního uvolňování. K tomu před pár dny Evropská centrální banka skutečně přikročila, dokonce překvapila trhy tím, jak velký objem státních dluhopisů plánuje vykoupit. To samozřejmě přineslo další oslabení eura. A koruna slábne s ním.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Slabší euro by mělo pomoct evropským firmám v konkurenčním boji s firmami z USA, Japonska, Číny nebo Koreje. Zároveň by mělo tlumit deflaci, která se na Evropu valí v důsledku nižší ceny ropy i vzájemných hospodářských sankcí s Ruskem. Klesají ceny energií, pohonných hmot i potravin. Oslabování eura tento trend tlumí.

Kolik korun za euro

Zdroj: peníze.cz

Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Dolar sílí

V roce 2014 začal prudce posilovat americký dolar, a to nejen k euru, ale vůči všem hlavním světovým měnám. Samozřejmě největší pohyb kurzu zaznamenal dolar vůči euru a japonskému jenu, v obou případech posílil zhruba o 14 procent. Stejně tak i vůči koruně. Dolar ale výrazně posílil i ke švýcarskému franku, britské libře, kanadskému nebo australskému dolaru a také k většině měn rozvíjejících se trhů. Ty sice nezažily takový propad jako v roce 2013, ale opět k dolaru oslabily. Nejvíce se propadl kurz ruského rublu, výrazně oslabily také brazilský real a jihoafrický rand. To způsobuje značný odliv kapitálu z těchto regionů a zvyšuje inflační tlaky.

Kam se bude dále ubírat vývoj eurodolaru je velký otazník. Nicméně pokud americká centrální banka Fed skutečně v tomto roce začne zvedat úrokové sazby, zatímco Evropská centrální banka a Bank of Japan budou pokračovat v kvantitativním uvolňování (ne-li dokonce navyšovat jeho objem), je vysoká pravděpodobnost, že americký dolar bude nadále posilovat k euru i jenu. Podobně i britská libra.

Kolik korun za dolar

Zdroj: peníze.cz

Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších

Předpovědi můžou vypadat zaručeně, na druhou stranu je třeba mít na paměti, že investice do měn jsou vždycky velmi rizikové, spekulativní. Americký dolar za poslední půl rok posílil k euru i jenu takovým způsobem, že by mě nyní vůbec nepřekvapila nějaká větší korekce. Dlouhodobě by ale růstový trend měl přetrvat.

Pokud tedy centrální banky nepřehodnotí svou politiku tak jako ta švýcarská.

Anketa

Máte nějaký majetek v cizích měnách?

Japonsko přitápí pod kotlem

Koncem října trochu překvapivě oznámila japonská centrální banka navýšení objemu nakupovaných dluhopisů. To urychlilo propad japonské měny. Za dva a půl roku od nástupu Šinzóa Abeho k moci už japonský jen vůči americkému dolaru oslabil o zhruba 40 procent.

Cílené oslabování měny má podobně jako v případě eura pomoct japonským exportérům v konkurenčním boji a zároveň zvýšit tlak na domácí inflaci. Bude zajímavé sledovat, jak budou reagovat Čína, Korea a Tchaj-wan. Začnou také intervenovat s cílem oslabit svou měnu?

Opačný problém řeší Rusko a Brazílie. Padající měna, vysoká inflace, odliv zahraničního kapitálu a pád ekonomiky do recese. Investoři vzali nohy na ramena. Brazílii by měl pomoct samotný pokles kurzu realu, ale potrvá to asi několik let, než brazilská ekonomika začne opět vykazovat vyšší růst HDP. V případě Ruska vše začíná a končí u ropy, což bude vážný problém. Pokud se Putin s Obamou nedohodnou na nějaké tajné schůzce na zakopání válečné sekery, čekají Rusko těžké časy.

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Frank vystřelil ke hvězdám. Švýcarsko hází ručník do ringu

19. 1. 2015 | Jan Traxler | 11 komentářů

Frank vystřelil ke hvězdám. Švýcarsko hází ručník do ringu

Švýcarská národní banka ve čtvrtek šokovala finanční trhy: Konec měnových intervencí, volný kurz měny a záporná úroková sazba – 0,75 procenta.

Bude euro za dolar?

1. 9. 2014 | Jan Traxler | 5 komentářů

Bude euro za dolar?

Americký dolar čtvrtý měsíc v řadě silně posiluje. Co je příčinou jeho vzestupu a kam až může vyrůst?

Očima expertů: Do nebíčka, nebo do peklíčka? Má Česko přijmout euro?

30. 5. 2014 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Do nebíčka, nebo do peklíčka? Má Česko přijmout euro?

Mělo by se Česko snažit o co nejrychlejší vstup do eurozóny? Jaké jsou pro nás klady a zápory společné evropské měny? A neztratili bychom – pokud ji vůbec máme – definitivně hospodářskou... celý článek

Měnové války: Tichá vojna konta mele

17. 3. 2014 | Martin Mašát | 3 komentáře

Měnové války: Tichá vojna konta mele

Války se primárně vedou proto, aby jedna strana získala část bohatství druhé strany. Většinou to dopadá tak, že nějaký majetek po válce změní majitele a mnohem víc ho při válčení přijde... celý článek

Taky bych si chtěl tisknout dolary

27. 2. 2014 | Martin Mašát | 13 komentářů

Taky bych si chtěl tisknout dolary

Závidím americká vládě (nebo obecně Američanům), že můžou nakupovat zadarmo. Zní to sice jak teleshoppingu Horsta Fuchse, ale je to tak. Jak to dělají?

Partners Financial Services