Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Oslabování: Pomýlená politika ČNB

| rubrika: Komentář | 12. 11. 2013 | 11 komentářů
Česká národní banka na svou devizovou intervenci vynaložila obrovské náklady. Koupila si za ně jen teoretickou naději na změny. Změny, které jdou proti náladám celé společnosti.

Rozhodnutí České národní banky výrazně pohnout s kurzem koruny bylo nejen překvapivé, ale také velmi riskantní. Národní banka zdůrazňuje, že úrokové sazby už nemají kam klesat a jedinou cestou, jak podpořit míru inflace, na kterou cílí, se tak stala devizová intervence, naposledy použitá před jedenácti lety.

Pro většinu lidí krize trvá

Česká národní banka tvrdí, že mírná inflace podpoří spotřebu, neboť se lidé budou bát zdražování, a raději tak své naspořené peníze pustí do oběhu dřív, než zboží zdraží. To sice odpovídá teoriím z ekonomických učebnic, zcela to ale ignoruje realitu běžného života. Lidé neomezili své výdaje proto, že je inflace nízká, ale proto, že jsou vystrašení a bojí se budoucnosti. A i když se snad podařilo zastavit propad posledního roku a půl, je naše ekonomické oživení velmi křehké, nevznikají nová pracovní místa a nerostou mzdy.

Z osobního pohledu většiny lidí tak krize trvá dál – stále se bojí o práci, stále ji nemohou najít, pokud o ni přišli, a na vyšší plat, nebo dokonce na prémie mohou zapomenout. A v takové situaci rozhodně lidé nezačnou utrácet jen proto, že nová plazmová televize nebo dovolená v Egyptě na jaře zdraží o tisícovku. A jelikož se zdražení velmi rychle projeví v ceně pohonných hmot a ceně energií, dostanou domácnosti jasný signál – šetřete, bude hůř.

Česká národní banka také tvrdí, že slabý kurz koruny pomůže našim exportérům, kteří jsou dnes jedinými tahouny nemocné české ekonomiky. Většina exportérů ovšem dováží suroviny nebo polotovary ze zahraničí, takže dopad slabé koruny pro ně nebude nijak významný. Většina exportérů má navíc kurz koruny dlouhodobě zajištěný, takže intervence centrální banky znamená zbytečné ztráty z tohoto „pojištění“ měnových kurzů.

Tomáš Prouza on-line

Tomáš Prouza

Články Tomáše Prouzy najdete také na webu www.prouza.cz. Jeho postřehy a tipy můžete sledovat na Twitteru @prouzatomas.

Z posledních tweetů:

  • Aleš Michl by prý v Babišové variaci na NERV rád měl i Pavla Kohouta. Přejde od Víta Bárty a Tomia k Andreji Babišovi, nebo už toho má dost?
  • Tak Česká spořitelna umí stále pobavit. Účet zdarma, se kterým nesmíte téměř nic, ani upravit trvalé příkazy?
  • Nepřehledné smlouvy operátorů jsou důvodem pro postih. Poučí se od ČTÚ také ČNB? Příležitostí je dost…

Měnová politika bez ohledu na hospodářství

Obhájci národní banky tvrdí, že je úplně jedno, jaké – a jestli vůbec nějaké – hospodářské dopady bude měnová intervence centrální banky mít, protože hlavní rolí České národní banky je podle zákona řídit měnovou politiku (a banka se rozhodla činit tak přes cílení na dvouprocentní inflaci). Tak to praví zákon – ale dává to vůbec smysl, zejména v dnešní době ekonomických problémů a velmi křehkého oživení?

Nikdo nemůže popřít, že se Česká národní banka devizovou intervencí zachovala přesně podle zákona, podle svých zájmů a plně v rámci svých kompetencí. Je ale velmi pochybné, zdali se zachovala podle zájmu českého státu a jeho občanů. Možná by to mohlo být důvodem k debatě o tom, jestli by neměl být mandát České národní banky upraven. Pokud by musela centrální banka brát větší ohled na naši ekonomickou situaci, měli bychom větší naději, že místo riskantní a nákladné sázky na teoretické poučky bude brát ohled na to, co potřebuje naše ekonomika.

Psáno pro Lidové noviny

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+182
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 11. 2013 15:57, kulich

ČNB pokud vím na svou devizovou intervenci nevynaložila vůbec nic. Těch cca 13 miliard Kč, za které nakoupila Eura, prostě a jednoduše vyrobila ("vygenerovala", jak sdělil sám guvernér guvernér Miroslav Singer). Jako bonus nakoupení Eur změnou kurzu "vydělala" dalších cca půl miliardy Kč (nakoupila půl miliardy Eur, čím změnila kurs o korunu nahoru). Tedy suma sumárum ČNB "vydělala" dohromady cca 13,5 miliard Kč (tedy přesně řečeno těch půl miliardy Eur, které nakoupila za vyrobené koruny).

Reagovat

 

+62
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

15. 11. 2013 | 15:57 | kulich

ČNB pokud vím na svou devizovou intervenci nevynaložila vůbec nic. Těch cca 13 miliard Kč, za které nakoupila Eura, prostě a jednoduše vyrobila ("vygenerovala", jak sdělil sám guvernér guvernér Miroslav Singer). Jako bonus...více

15. 11. 2013 | 0:14 | Honza

ČNB jednoznačně destabilzuje měnu a českou ekonomiku, inflačními intervencemi sází na divokou a nespolehlivou kartu, která nemusí vyjít a pravděpodobně ani nevyjde a bude mít velmi negativní následky. Tento nezodpovědný krok...více

13. 11. 2013 | 21:42 | Petr Gold

ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA JE POD PATRONEM KGB! více

13. 11. 2013 | 0:20 | Tom

To že občane budou více utrácet, neodkládat spotřebu, je zcela mylné. Vždyť tím ČNB vlastně tvrdí, že ví jak vysoka je neodkládaná tedy normální spotřeba. Pokud ČNB vychází z minulé spotřeby, kromě jiného zapomíná na několik...více

12. 11. 2013 | 23:23 | Rada

Tento počin ČNB je docela podivný a zajímalo by mě, co za tím skutečně je. Pokud příbuzní a známí lidí z ČNB včas nakoupili zahraniční měnu, mohli slušně vydělat.
Spotřebitele by k utrácení spíš přimělo to, kdyby o tomto...
více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK