Padesát svíček na dortu sfoukl, nebo nesfoukl Nakamoto. Mastercard se kamarádí s Krakenem a udělají kartu na placení kryptem. Prodali, či neprodali lidé kolem Trumpa ethery, které propagoval jeden z prezidentových juniorů? Chystá se první veřejné vystoupení Rosse Ulbrichta a máme návod, jak prodělat deset milionů dolarů. Je tu další Týden v kryptu.
Zdroj: Pleska / OpenAI
Přesně před týdnem oslavil tvůrce bitcoinu Satoshi Nakamoto padesáté narozeniny.
Možná. Stejně jako nevíme, kdo Satoshi je nebo byl a jestli to vůbec byl jeden člověk, nemůžeme si být jisti ani tímto datem.
Datum narození 5. dubna 1975, které Satoshi zveřejnil(i) na svém profilu na fóru P2P Foundation, pravděpodobně není skutečné. Spekuluje se spíš o tom, že bylo zvoleno schválně a nese určitou symboliku.
V roce 1933 podepsal americký prezident Franklin D. Roosevelt právě 5. dubna výnos číslo 6102, který zásadně omezil osobní svobody a právo na uchovávání bohatství. Zakazoval totiž americkým občanům vlastnit zlato.
Bitcoin vznikl jako alternativa k centralizovaným měnám, jako prostředek k tomu, aby se člověk vyhnul vládní kontrole nad financemi.
Zákaz vlastnictví zlata byl zrušen v roce 1975.
Datum, které Satoshi uvádí (zvolil si) jako své narozeniny, tedy může být interpretováno jako kombinace těchto dvou údajů (tedy dne 5. dubna a roku 1975) a odkaz na ideologii bitcoinu: decentralizované uchování hodnoty v dostatečném bezpečí před vládními zásahy.
Analýza Satoshiho stylu a technických znalostí naznačuje, že Satoshi mohl být ve skutečnosti starší. Po tečce za větou dělal dvě mezery, jak bývalo v Americe zvykem při psaní na psacím stroji, a jeho programovací techniky připomínaly staré časy. Obojí naznačuje, že mohl patřit mezi programátory z doby, než se rozšířily osobní počítače.
Sečteno a podtrženo, Satoshiho datum narození je asi spíš pečlivě zvolené než reálné.
Mimochodem, v pondělí právník James Murphy zažaloval na základě zákona o svobodném přístupu k informacím americké Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS). Jeho agentka tvrdí, že v roce 2019 osobně hovořili s lidmi, kteří mohli stát za vytvořením bitcoinu. Murphy chce s pomocí soudu zjistit, co vědí.
Vývoj ceny bitcoinu
Zdroj: peníze.cz
Plaťte kryptem s Krakenem a Mastercardem
Společnost Mastercard oznámila partnerství s burzou Kraken. Spolu umožní evropským zákazníkům Krakenu platit digitálními aktivy (v portfoliu Krakenu jich je asi 300) všude tam, kde se dá platit kartami Mastercard. Tedy u nějakých 150 milionů obchodníků po celém světě.
Kraken je jedna z nejzavedenějších kryptoměnových burz. Má asi 15 milionů zákazníků. Ti se teď můžou zapisovat na čekací listinu, aby byli první, kdo dostanou nové platební karty. S nimi půjde utrácet kryptoměny, které mají uložené u burzy. Na pozadí každé transakce samozřejmě proběhne směna krypta na fiat měnu, která se pak připíše na účet obchodníka.
World Liberty se prý prašivého ETH nezbavuje
Společnost World Liberty Financial (WLFI), propojená s rodinou amerického prezidenta Donalda Trumpa, popřela zprávy, že na začátku týdne prodávala ethery.
Ve středu totiž firma Arkham, která se specializuje na analýzu blockchainů, oznámila, že peněženka údajně úzce spojená s World Liberty Financial prodala ether v hodnotě osmi milionů dolarů (180 milionů korun) poté, co její nerealizované ztráty dosáhly už 125 milionů dolarů (skoro tři miliardy korun).
Mluvčí WLFI prodej etherů popírá: „Tvrzení, že World Liberty Financial prodala některý ze svých podílů, jsou zcela nepřesná.“
Chcete si splnit své sny? Investujte!
Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.
Vtipné je, že syn Donalda Trumpa Eric v únoru, kdy se ether obchodoval za 2880 dolarů (přes 75 700 korun), prohlašoval, že je skvělý čas na nákup. Dnes stojí ether 1550 dolarů (40 800 korun) a jeho cena vyjádřená v bitcoinu se pohybuje na absolutním dně; ether vůči bitcoinu klesá v kuse už 2,5 roku od přechodu na konsenzus proof of stake.
Zakladatel Hedvábné stezky: z basy na konference
Zakladatel tržiště Silk Road Ross Ulbricht ve čtvrtek oznámil, že příští měsíc promluví na bitcoinové konferenci v Las Vegas.
„Je to oficiální. S nadšením oznamuji, že budu mít na The Bitcoin Conference v Las Vegas své první veřejné vystoupení a projev od propuštění z vězení,“ uvedl v příspěvku na X.
Ulbricht si odpykával doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění za vytvoření a provozování Silk Road, darknetového tržiště, které zprostředkovávalo prodej drog a dalších nelegálních produktů a služeb. Platforma využívala k transakcím bitcoin a pomohla ho zpopularizovat.
Výprodej digitálních obrázků
NFT označené jako CryptoPunk číslo 3100 se prodalo za 4000 etherů. Jenže loni v březnu bylo za 4500 etherů. Skutečný cenový propad byl ale jinačí.
Vyjádřeno v dolarech si prodávající tento čtvrtek přišel na pěkných šest milionů dolarů (skoro 142 milionů korun). Jenže loňský nákupu ho podle údajů serveru CryptoSlam stál po přepočtu na dolary 16 milionů (377 milionů korun).
Dodejme, že objemy prodejů i u prémiových kolekcí NFT, jako jsou CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club, Azuki a Pudgy Penguins, od roku 2022 trvale klesají. Pravděpodobnost, že se ještě někdy podívají na své rekordní ceny – mimochodem loňských 16 milionů za CryptoPunk 3100 je třetí nejvyšší vůbec – už se asi nikdy nepodívají.
Rychlovka pod čarou: Prakticky přesně před rokem oznámili autoři lightningové peněženky Phoenix, že se stahují z USA, protože se bojí, že si na ně tehdejší vláda zasedne a pak na ně zaklekne. Rok se sešel s rokem, administrativa s administrativou a Phoenix se do USA vrací.
NFT znamená „non-fungible token“, v češtině „nezaměnitelný token“. Je to digitální certifikát, který dokazuje, že vlastníte něco jedinečného na internetu – třeba obrázek, video, hudbu nebo jiný digitální obsah. Na rozdíl od běžných souborů je každý NFT originál, zapsaný do blockchainu. Nedá se nahradit ani jednoduše zkopírovat. NFT fungují hlavně v umění, sběratelství nebo hrách. Vlastnit NFT neznamená mít jen obrázek – znamená to mít doklad, že právě vy jste oficiální vlastník toho originálu.
Proof of stake (PoS)je mechanismus, který používá blockchain k ověřování transakcí bez nutnosti těžby. Místo toho, aby síť ověřovali těžaři pomocí výpočetního výkonu (proof of work, PoW), se validátoři losují na základě množství kryptoměny, kterou v síti „stakují“ – tedy zamknou jako záruku. Čím víc tokenů držíte, tím větší máte šanci ověřit blok a získat odměnu. PoS je energeticky úspornější než tradiční těžba, proto na něj přešlo Ethereum.
Silk Road (Hedvábná stezka) bylo anonymní internetové tržiště na tzv. dark webu, kde se obchodovalo s drogami, zbraněmi a dalšími nelegálními službami. Fungovalo od roku 2011 a jako platidlo používala výhradně bitcoin. Silk Road založil Ross Ulbricht pod přezdívkou Dread Pirate Roberts. Po jeho dopadení v roce 2013 byla stránka uzavřena FBI.
Tomáš Krause
V roce 2017 jsem koupil své první satoshi a od té doby mě bitcoin a jiné kryptoměny nepřestaly fascinovat. Proto o nich dělám web bitcoinvkapse.cz zaměřený hlavně na začátečníky. Další články autora.
Tři měsíce s Trumpem – a bitcoinových milionářů je o pětinu míň. Visa ani Mastercard už nestačí na stablecoiny. V Panamě zaplatíte daně i lístek na autobus kryptem. Ripple si pořídil... celý článek
Všechno zlé je k něčemu dobré. Cla, která Amerika chce uvalit na celý svět, srazila dolů cenu akcií. A i když začaly po oznámeném odkladu platnosti cel zase růst, sleva pořád ještě... celý článek
Donald Trump napařil clo i tučňákům, s bitcoinem to příliš nehnulo a první bitcoiner odletěl do vesmíru. Další nestabilní stablecoin. Zloděj zametal stopy tak důkladně, až přišel o... celý článek
BlackRock nabídne snadné investice do bitcoinových produktů i v Evropě, prodejce videoher uklidí hotovost do bitcoinu (a je to nějaká hotovost!), britská bankéřka myslí, že jde zdanit... celý článek
Z Emirátů dotekla do burzy Binance rekordní investice. Americký regulátor trhu s cennými papíry nechá těžaře na pokoji, zato držitele mnoha kryptopeněženek sužuje nový malware. Výrobce... celý článek