Bitcoin je ve slevě. Prodává se za ceny, jaké jsme naposledy viděli loni v listopadu. Kurz tento týden klesl až k 78 tisícům dolarů (1,86 milionu korun) za minci. Z lednového rekordu na 109 tisících dolarů (2,6 milionu korun) je to propad o víc než 28 procent. Co se stalo?
Pokles lze přičíst několika propojeným faktorům. Především je to rostoucí napětí ve světovém obchodu. Za to může hlavně Donald Trumpa a jeho cla nebo výhrůžky cly. A vliv bude jistě mít i hack burzy Bybit z minulého týdne, kterému se pověnujeme podrobněji níž.
Z technického hlediska bitcoin klesl pod úroveň 200denního exponenciálního klouzavého průměru (EMA), kterou někteří analytici považují za hranici, kde se rozhoduje o růstu či pádu.
Analytici se ale dělí na dva tábory. Někteří varují - jako třeba bývalý šéf BitMEXu Arthur Hayes – že bitcoin může klesnout až k 70 tisícům dolarů (1,67 milionu korun). Jiní ale nynější korekci vidí jen jako předzvěst dalšího pohybu nahoru.
Loupež století: Kim se napakoval
Minulý pátek se internetem rozletěla zpráva o hackerském útoku na Bybit, jednu z největších světových burz. Útočník získal kontrolu nad takzvanou cold peněženkou a odcizil z ní kryptoměny v hodnotě asi 1,5 miliardy dolarů (skoro 36 miliard korun). Jde o dosud největší krypto krádež historie.
Útočník dokázal převzít kontrolu nad ethereovou peněženkou tím, že manipuloval s podpisovým systémem tak, že všichni oprávnění podepisující viděli správné adresy a legitimní URL. Ve skutečnosti ale útočník změnil logiku smart kontraktu, což mu umožnilo převést veškeré ETH na svoji adresu.
Následoval logicky run na burzu: do deseti hodin po incidentu bylo zpracováno 350 tisíc žádostí o výběr. Generální ředitel Bybitu se zákazníky snažil uklidnit, že všechny ostatní peněženky jsou v bezpečí a že burza je schopna pokrýt ztrátu, aniž by ohrozila prostředky zákazníků.
Burza vypsala odměnu ve výši desetiny navrácených prostředků. Pokud by se tedy někomu povedlo získat pro burzu zpátky všecko, mohl by si přijít až na 150 milionů dolarů.
Jenže vrátit peníze nebude nic jednoduchého. Podle analytiků je pachatelem severokorejská skupina Lazarus, která je známá svými propracovanými útoky už dřív se jí podařil nejeden hack jiných kryptoplatforem.
Podle odborníků to navíc vypadá, že část prostředků už je vyprána a jejich návrat je prakticky nemožný.
České čipy mění svět
Hned dvě české firmy se tento týden pochlubily svými čipy.
Tropic Square – patří do holdingu SatoshiLabs, kde se mimo jiné vyrábějí hardwarové peněženky Trezor – oznámil oficiální uvedení svého bezpečnostního čipu (secure element) TROPIC01.
Secure element čip slouží jako bezpečné úložiště pro citlivé informace a je navržen tak, aby odolal fyzickým i softwarovým útokům. Tyto čipy se kromě hardwarových peněženek používají i v chytrých telefonech, internetu věcí, automobilovém průmyslu a mnoha dalších oborech.
Na TROPIC01 je zajímavé to, že jde otevřenou architekturu (open source), která umožňuje nezávislé audity a ověření bezpečnostních funkcí. Dosud výrobci elektroniky museli prostě věřit tomu, co jim o svém čipu řekl výrobce.
Prvního komerčního nasazení TROPIC01 se pravděpodobně dočkáme v novém modelu Trezoru, který je ohlášen na tento rok.
Významný posun ve výrobě vlastního čipu, tentokrát pro těžbu bitcoinu, oznámila firma Braiins. Ta je známá především svým těžebním poolem a firmwarem pro těžební stroje. Tento týden se ale pochlubila prvními testovacími vzorky vlastního ASIC čipu pro těžbu bitcoinu, vyvinutého ve spolupráci s tchajwanskou firmou TSMC.
Oklahoma blíž bitcoinovým rezervám, jinde je odmítají
Oklahomským výborem pro vládní dohled prošel naprosto hladce (poměrem 12:2 hlasům) návrh zákona o strategické rezervě bitcoinů. A pokračuje do místního parlamentu
Ne všude mají ale podobné snahy takový úspěch. Pět států v poslední době podobné návrhy odmítlo. Konkrétně šlo o Montanu, Severní Dakotu, Pensylvánii, Jižní Dakotu a Wyoming. Hezký přehled vývoje ve všech amerických státech najdete na webu bitcoinlaws.io.
Americký dohled: memecoiny nejsou náš problém
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vydala nové stanovisko k memecoinům. Dokument přináší významný posun v přístupu regulátora. Komise teď má za to, že memecoiny nespadají pod federální zákony o cenných papírech. To znamená, že jejich vydávání nevyžaduje registraci u komise.
Komise argumentuje tím, že memecoiny negenerují výnosy ani neposkytují práva na budoucí příjmy či aktiva. Zároveň ale varuje, že ne všechny projekty označené jako memecoiny jsou automaticky vyňaty z regulace cenných papírů. Vydavatele také upozorňuje, že podvody při prodeji a propagací memecoinů jsou pochopitelně pořád trestné.
V této souvislosti je zajímavý návrh zákona od kongresmana Sama Liccarda, který by zakazoval vysokým vládním činitelům a jejich rodinám vydávat nebo podporovat memecoiny. Hádejte, na koho asi míří…
Rychlovka pod čarou: Společnost Strategy (dříve MicroStrategy) oznámila po víkendu svůj největší nákup bitcoinů v roce 2025. Koupila přes 20 tisíc mincí za téměř dvě miliardy dolarů (necelých 48 miliard korun). Jsem zvědav, jestli tenhle týden dokupovali ve slevě další.
Tomáš Krause
V roce 2017 jsem koupil své první satoshi a od té doby mě bitcoin a jiné kryptoměny nepřestaly fascinovat. Proto o nich dělám web bitcoinvkapse.cz zaměřený hlavně na začátečníky. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem