Minulý týden byl poměrně bolestivý pro všechno krypto, ale altcoiny – tedy všechno kromě bitcoinu – bolel víc.
Bitcoin se z propadu pod 50 tisíc dolarů (1,145 milionu korun) docela rychle vzpamatoval. Už minulý čtvrtek stál skoro 63 tisíc dolarů (1,443 milionu korun).
Zajímavý je pohled na graf bitcoinové dominance. Ten vyjadřuje podíl tržní hodnoty bitcoinu na celkové tržní hodnotě všech kryptoměn. Tedy jakou část všech peněz investovaných do kryptoměn představuje bitcoin.
Pokud křivka roste, znamená to, že bitcoin ve srovnání s ostatními kryptoměnami získává na síle. Pokud klesá, naznačuje to rostoucí popularitu jiných kryptoměn.
I během probíhajících výprodejů křivka v klidu a bez zakolísání pokračuje v růstu, který nastartoval na konci roku 2022. V těchto dnech vystoupala už na 57 procent a je nejvýš za poslední tři roky.
Bitcoinová ETF bez kocoviny
Propad ceny bitcoinu znamenal pro investory do ETFek, která ho nakupují, zcela evidentně povel k investicím. Rekordním. Minulý čtvrtek znamenal největší příliv peněz do ETF za víc než dva týdny: 192,5 milionu dolarů (4,4 miliardy korun).
Byly to tedy právě tyhle fondy, kdo zásadně pomohl vyhnat cenu bitcoinu zpátky k 60 tisícům dolarů.
Nejvíc se tradičně kupoval iShares Bitcoin Trust od BlackRocku, do kterého minulý čtvrtek přiteklo 157,6 milionu dolarů (3,6 miliardy korun).
Výjimečný den zažil fond WisdomTree Bitcoin Trust (BTCW), který přilákal přes 118,5 milionu dolarů (2,7 miliardy korun) čerstvého kapitálu. Víc do něj během žádného jiného dne od založení nedoteklo.
Rychlý odraz ceny a příliv nových investic podle analytiků naznačuje, že výprodej bitcoinu byl spíš dočasným výkyvem než začátkem nového medvědího trendu. Optimisté už vyhlížejí nová maxima, texy cenu přes 73 tisíc dolarů.
Goldman Sachs koupil bitcoin za 400 milionů dolarů
Ze čtvrtletního výkazu, který každý větší správce aktiv odevzdává americké Komisi pro cenné papíry (SEC), plyne, že titán z Wall Streetu investoval do sedmi různých amerických bitcoinových ETF.
Nejvíc má ve fondu iShares Bitcoin Trust společnosti BlackRock, drží jeho papíry za téměř 240 milionů dolarů (5,5 miliardy korun).
Další větší podíly mají Goldmani ve fondech Fidelity Bitcoin ETF, Grayscale BTC, Galaxy Bitcoin, Bitwise Bitcoin ETF a menší ve fondech společností WisdomTree a Ark Invest.
Goldman Sachs býval dřív k bitcoinu skeptický, ale změnil názor. Po schválení bitcoinových TF začátkem roku to šéf jeho divize digitálních aktiv označil za úžasný úspěch. A jak se teď ukázalo, nezůstalo jen u slov.
Je to další důkaz přijetí bitcoinu finančním mainstreamem. Dneska už vypadá jako nevyhnutelné, že většina velkých finančních institucí nakonec bude muset bitcoin držet, aby uspokojila poptávku svých klientů.
Bitcoiny, krádeže, hazard
Opakování je matka moudrosti: nikdy nenechávejte své bitcoiny ani jiné kryptoměny na burze. Tohle pravidlo asi pochopili už i uživatelé kanadské burzy ezBtc.
Jak upozornil web CoinTelegraph, Komise pro cenné papíry kanadské provincie Britská Kolumbie konstatuje, že zakladatel ezBtc David Smillie svým klientům zpronevěřil miliony. Přibližně 13 milionů kanadských dolarů (216,5 milionu korun) z jejich investic použili na hazardní hry a jiné osobní použití. Šlo zhruba o třetinu investovaných peněz:
„Zjistili jsme, že společnost ezBtc převedla na Smillieho účty na burze a na účty CloudBet a FortuneJack celkem 935 bitcoinů a 159 etherů. Převody na hazardní weby šly někdy přímo z ezBtc a někdy nepřímo, nejdřív na Smillieho účty a z nich na hazardní weby.“
Donald Trump Jr. chce kryptoplatformu
Kdybychom v Týdnu v kryptu hráli na něco jako „bizárek na konec“, tahle zpráva by do něj sedla naprosto přesně.
Když kryptoměny zrovna nepropaguje v prezidentské kampani Donald Trump, přispěchá s nějakou novinkou jeho syn.
Teď Donald mladší oznámil plány na spuštění nové platformy pro decentralizované finance (DeFi), která má prý řešit nerovnost v přístupu k bankovnictví.
Platforma je zatím „v rané fázi“ a „bude nějakou dobu trvat, než se stane skutečností“. Víc podrobností nebo čas, kdy se platforma skutečností stane, Donald junior neprozradil. Jen zdůraznil, jak jde po krku bankám.
„To, co chceme udělat, je postavit se velké části bankovního světa. Myslím, že existuje velká nerovnost v tom, kolik lidí má přístup k penězům od bank,“ řekl Trump s tím, že DeFi je koncept pochopitelně velmi přitažlivý pro lidi, kteří byli jako od „debanked“, tedy kterým banky odpírají své služby.
Kolik už jste ale slyšeli podobně velkohubých prohlášení o revoluci, kterou způsobí projekt X nebo projekt Y? Desítky? Stovky? Přitom jediná skutečná revoluce je zatím bitcoin.
Rychlovka pod čarou: Chyba v procesorech AMD objevená 9. srpna postihuje miliony počítačů a měla by prý znepokojovat i uživatele kryptoměn, kteří na zařízeních s postiženými procesory provozují softwarové peněženky, jako třeba MetaMask, Coinbase Wallet, Trustwallet a jiné.
Tomáš Krause
V roce 2017 jsem koupil své první satoshi a od té doby mě bitcoin a jiné kryptoměny nepřestaly fascinovat. Proto o nich dělám web bitcoinvkapse.cz zaměřený hlavně na začátečníky. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem