Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 29. 3. 2023
Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

Zdroj: Shutterstock

Postoj obyvatel Česka ke kryptoměnám je spíše negativní. Pětina do nich ale už investovala. Ukázal to listopadový průzkum agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT) na reprezentativním vzorku více než tisícovky uživatelů internetu.

V postoji ke kryptoměnám se výrazně odráží věk. Polovina dotázaných nad 54 let tvrdí, že by do nich rozhodně neinvestovala. Oproti tomu ve věku do 26 let kryptoměny odmítá jen 12 procent dotázaných. Tato věková skupina je vůči nim obecně nejvíce pozitivní. Pouze 14 procent říká, že je kryptoměny vůbec nezajímají, jen šest procent je považuje za nafouklou bublinu. Nejvíce (10 procent) také v budoucnu plánuje do nich investovat. Zároveň ale celých 30 procent přiznává, že jim v současnosti příliš nerozumí.

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: průzkum pro AKAT

Nejčastějšími zdroji pro mladé lidi od 18 do 26 let jsou přátelé či známí (34 %), přátelé, kteří se tomu věnují (30 %), podcasty či YouTube (30 %), sociální sítě (28 %) a finanční portály (28 %).

„Kryptoměny jsou typickým příkladem investice, která je podmíněná věkem. Pro spoustu mladých lidí to není investice, ale spíše součást životního stylu, něco, co je ‚in'. Informace často získávají spíše u přátel či celebrit než u renomovaných odborníků. V tom spatřujeme riziko – pokud se spálí při první takovéto rizikové investici, nejenže mohou přijít o nemalé peníze, ale také mohou díky tomu zanevřít na další investování,” upozorňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT.

„Důležité u všech alternativních investic je mít na paměti pravidlo 10 %, tedy že by drobný investor neměl do těchto aktiv investovat více než 10 % všech svých volných prostředků.“ dodává Brodani.

Ženy mají ke kryptoměnám rezervovanější postoj než muži, ukázal průzkum. Především ale kvůli tomu, že jim nerozumí – což přiznává 32 % žen a jen 18 % mužů

Muži se o kryptoměny více zajímají a také do nich investují častěji než ženy – v minulosti již tuto investici vyzkoušelo jen 7 % dotázaných žen oproti 18 % mužů.

Vývoj kurzu bitcoinu k dolaru

Zdroj: peníze.cz

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Banky padají, bitcoin roste. Je nejdražší za devět měsíců

Po pádu amerických bank Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate prudce vzrostl zájem o nejstarší a nejvýznamnější kryptoměnu.

Pozor na falešné investice s ČEZ. Takhle je poznáte

27. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Pozor na falešné investice s ČEZ. Takhle je poznáte

Česká národní banka varuje před podvodnou nabídku investic do akcií Skupiny ČEZ, která se šíří zejména prostřednictvím sociálních sítí. Skupina ČEZ upozorňuje také na údajně velmi výhodnou... celý článek

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

11. 11. 2022 | Petr Kučera

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

Kryptoměnová burza FTX vyhlásila ve Spojených státech amerických bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Může jít o jeden z největších krachů v oboru kryptoměn, píše agentura... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Partners Financial Services