Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo dokonce nakupovat se slevou?
Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Zdroj: Shutterstock

Cena bitcoinu v posledních dnech spadla na nejnižší úroveň od konce roku 2020 těsně k hranici 20 tisíc dolarů. Z listopadového maxima jde o propad o zhruba 70 %.

Jako hlavní důvod analytici vidí odklon investorů od rizikových aktiv v době globální nejistoty spojené se stále rostoucí inflací, drahými komoditami a pokračující válkou na Ukrajině.

„Kromě utahování měnové politiky se investoři obávají, jak na burzy dopadne synchronizované zpomalení globálního ekonomického růstu. Stále více burziánů i ekonomů začíná pochybovat, zda dokáží centrální banky zpomalit inflaci bez toho, aniž by spustily recesi,“ říká Tomáš Pfeiler, analytik společnosti Cyrrus.

„S ohledem na širší averzi k riziku ztrácí i bitcoin. Tentokrát jsou hlavním faktorem výprodeje na trzích rizikových aktiv a nikoliv faktory specifické pro krypto, které odstartovaly předchozí poklesy,“ dodává Pfeiler.

I když jsou hlavní důvody pro propad akcií i bitcoinu stejné, dál platí, že kryptoměny jsou rizikovější a jejich ceny mají vyšší výkyvy. Cena bitcoinu od začátku roku 2022 klesla o zhruba 54 %, index amerických akcií S&P 500 za stejnou dobu o téměř 18 %.

Kurz bitcoinu

Denní graf
Intradenní graf (online)
Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Stejně jako u akcií i u bitcoinu však analytici a investoři většinou věří, že největší kryptoměna nesměřuje k záhubě, ale že se jen opakuje to, co už z historie několikrát známe. Jen loni mezi půlkou dubna a půlkou července cena bitcoinu klesla o třetinu a když byl bitcoin na konci roku 2017 na svém tehdejším maximu kolem 20 tisíc dolarů, spadl z něho postupně až k hranici tří tisíc dolarů o rok později.

Bitcoin zahučel, přesto je otázka, zda na těchto úrovních ještě prodávat. Mně osobně se cena začíná líbit na nákup. Bitcoin s námi zůstane, o tom žádná. Nevím, za jakou cenu, ale zůstane. Napořád,“ napsal na Twitteru známý český investor Jaroslav Šura.

Kam cena půjde dál, jako vždy nikdo neví. Například web Bitcoin.com připomíná, že bitcoin v minulosti z předchozích maxim padal zhruba o 80 %, což by předpovídalo ještě další možný pokles někam k úrovni 13 800 dolarů. Tady je ovšem třeba dodat známou investorskou poučku, že minulé výsledky nezaručují budoucí vývoj.

Když už jsme u zahraničních pohledů na věc, tak například Sam Callahan, analytik společnosti Swan Bitcoin pro web Decrypt uvedl, že investoři do bitcoinu jsou dnes poučenější. „Pokud by cena klesla pod 20 tisíc dolarů, bude o něj ve slevě velký zájem, protože dlouhodobá hodnota bitcoinu zůstává nedotčena,“ říká Callahan.

S jeho názorem souhlasí i Yuya Hasegawa, analytik japonské kryptoburzy Bitbank. „Myslím si, že cena bitcoinu by mohla dočasně klesnout pod 20 tisíc dolarů, je ale pravděpodobné, že se následně rychle oklepe,“ řekl pro Decrypt.

Jsou ale i lidé, kteří bitcoinu nevěří. Ekonom Peter Schiff na Twitteru vzkázal, aby si lidé klesající kryptoměnu nekupovali, protože by přišli o další peníze.

V předchozím období, kdy cena bitcoinu prudce rostla, odstartoval také rozvoj celého souvisejícího odvětví. Globální průmysl navázaný na kryptoměny v hodnotě stovek miliard dolarů vzrostl prakticky přes noc. Nyní naopak musí firmy často šetřit.

Velká americká burza Coinbase v úterý uvedla, že zruší zhruba 1100 pracovních míst, propustí tedy 18 % svých zaměstnanců. Americká burza Gemini tento měsíc oznámila, že sníží počet pracovních míst o 10 %.

Ceně bitcoinu v posledních dnech neprospěla ani zpráva o problémech americké společnosti Celsius, která se zaměřuje na obchody s kryptoměnami a v půlce května měla na účtech aktiva v hodnotě téměř 12 miliard dolarů. Nyní zmrazila výběry a převody mezi účty kvůli „extrémním podmínkám na trhu“.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 6. 2022 14:38, gustav

známý český investor, kterého nikdo známý nezná

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 6. 2022 16:01, Max

Citace - gustav / 16.06.2022 14:38

známý český investor, kterého nikdo známý nezná


Zato tvou nevzdělanost teď znají všichni.

Zobrazit celé vlákno

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 4 komentáře

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou... celý článek

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

30. 5. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

Zisk z prodeje kryptoměn není osvobozený od daně z příjmů, rozhodl krajský soud. Potvrdil tak dosavadní přístup finanční správy, podle které neplatí stejná pravidla jako pro peníze... celý článek

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

2. 4. 2022 | Jana Divinová | 22 komentářů

První bitcoinový stát má problémy. Experiment nefunguje

Salvadorský prezident se nevzdává a chce v bitcoinech financovat chod země. Chystá dluhopisy na nové město, kde chce kryptoměnu těžit. Z dálky to připomíná vzdušné zámky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.