Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 22. 10. 2021 | 1 komentář
Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Zdroj: Global Payments

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých platebních terminálů. „Do konce roku budou kryptoměny dostupné téměř na všech našich padesáti tisících terminálech,“ říká Ondřej Holoubek, mluvčí Global Payments.

GoCrypto v současné době podporuje peněženky Elly, Binance a Bitcoin.com, což umožňuje platit sedmi různými kryptoměnami: BTC (bitcoin), ETH (ethereum), BCH (bitcoin cash), LTC (litecoin), XTZ (Tezos), VIB (Token Viberate) a GoC (Token GoCrypto).

Nová služba je k dispozici všem obchodníkům, kteří mají mobilní platební terminál od Global Payments. Aktivace není automatická, nicméně stačí kontaktovat firmu telefonicky nebo přes web, ta ji pak zapne na dálku. Cena za transakci činí 1,25 % ze zaplacené částky, platí ji obchodník. O novou platební metodu lze požádat také v pobočkách České spořitelny, do jejíž skupiny Global Payments patří. S nabídkou aktivace začíná firma obchodníky teprve oslovovat, zatím probíhal jen zkušební provoz s několika partnery.

„Nakupující při platbě pouze naskenují platební QR kód na terminálu obchodníka a potvrdí platbu ve své peněžence v mobilu. Obchodník si může vybrat, zda chce peníze obdržet v kryptoměně nebo ve své lokální měně – v českých korunách, v případě eurozóny v eurech,“ říká Žiga Toni, zástupce generálního ředitele GoCrypto.

Podmínkou je stažení aplikace pro Android s názvem GP tom, která umožňuje využít mobilní telefon na platební terminál. Global Payments ji nabízí od letošního února. V současnosti využívá aplikaci skoro osm tisíc klientů. Podmínkou je datové připojení k internetu. Účtenku obchodník odešle elektronicky prostřednictvím SMS, e-mailem nebo ji zobrazí QR kódem, který si zákazník naskenuje do svého telefonu. 

Kurz bitcoinu

Intradenní graf (online)
Denní graf
Zdroj: peníze.cz

Zdroj: kurzy kryptoměn na Peníze.cz

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

11. 11. 2022 | Petr Kučera

Rána pro bitcoin a spol. Kryptoměnová burza FTX bankrotuje

Kryptoměnová burza FTX vyhlásila ve Spojených státech amerických bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Může jít o jeden z největších krachů v oboru kryptoměn, píše agentura... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 24 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.