Podvody: Miliardové letadlo padlo. Jiné nabírá výšku

| rubrika: Komentář | 25. 2. 2020 | 55 komentářů
Poškození v kauze J. O. Investment investovali v průměru skoro půl milionu korun na hlavu. To je dost na to, aby člověk projevil aspoň minimální opatrnost. Představa vysokého zisku ale zaslepuje. A tak je ve vzduchu vždycky letadel dost a dost. Nově se rády zaklínají kryptoměnami.

Možná znáte song Dana Landy Muži s padáky. Vojenští parašutisté jdou do akce a jednomu – skok poslední z posledních – se neotevře padák. Bohužel ani ti, kterým se otevře, nemají dlouhou životnost. Ale to už vzlétá další stroj…

Letadlo stoupá nad mraky / v něm deset mužů s padáky / Ale co bych vám o tom povídal / Každej ví přece, jak to bude dál...

Ať se nám píseň líbí, nebo ne, k tématu finančních letadel, nebo odborněji Ponziho schémat, se hodí dokonale. Pokaždé, když cestující zažívají tvrdé přistání – ať plánovaně (posádka mizí s penězi důvěřivých lidí v Karibiku), nebo neplánovaně (zásah policie) – minimálně jedno další letadlo vzlétá. Máloco funguje tak spolehlivě. Možná si říkáte, že se lidé poučí. Přece když pošlete v rámci vojenské operace postupně deset letadel s parašutisty, a nevrátí se ani jeden voják, tak nebudete posílat na smrt další. Správně?

Nikoli. Jedna věc je tak stará jako finanční trhy samy. Totiž že lidi dělají se svými penězi šílené věci. Snad to máme v DNA. Toužíme po vysokém, rychlém, a hlavně bezpracném zisku. A když po něčem existuje velká poptávka, objeví se záhy i nabídka.

J.O. Investment: pošli peníze a neptej se

Právě teď je asi nepřehlédnutelný případ miliardového podvodu, kterého se dopustila firma J.O. Investment. Ta tvrdila, že investuje finanční prostředky klientů na světových trzích, ale ve skutečnosti na nich nikdy neinvestovala ani korunu. Tedy pokud v to nepočítáme to, že si zakladatel firmy Jakub Ortinský se svými společníky nakoupil drahá auta, nemovitosti a různé luxusní zboží.

Co aktuálně víme: kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili tři muže, škoda přesahuje miliardu (!) korun a poškozených je nejméně 2060. Konečná škoda bude ale velice pravděpodobně, stejně jako počet poškozených, o poznání vyšší.

Varovných signálů přitom bylo dost.

Rozklíčujte!

Vaše peníze jsou asi nějak sexy. Kdekdo po nich pálí, kdekdo se o ně uchází. Někdo to s nimi i s vámi myslí vážně, někdo je podfukář. A často to není jednoduché rozpoznat. Klíč k určování podvodných firem pro vás připravil Pavel Kohout.

Klíč k určování finančních podvodníků

Firma slibovala podezřele vysoké výnosy. Padala čísla jako třicet, padesát či sto procent. Vzhledem k tomu, že dlouhodobější dvouciferné výnosy jsou v investičním světě velice vzácné, lze je považovat minimálně za „vysoce nepravděpodobné“. Osobně v podobných případech doporučuji používat něco, čemu říkám Buffett test. Warrena Buffetta mnozí považují za celosvětově nejúspěšnějšího investora. Jeho dlouhodobý výsledek činí zhruba dvacet procent ročně. Podobně vysokých výnosů dosahuje jen hrstka investorů. Nabízí se například Benjamin Graham, Peter Lynch nebo George Soros. Přirozeně tady máme na mysli investory, kteří prokázali své kvality dlouhodobě, ne investora-zelenáče, který koupí akcie nejmenované marihuanové firmy, a během jediného roku dosáhne fenomenálního výnosu. Na krátkodobé bublině se dokáže svézt každý amatér. Dlužno ale dodat, že po fenomenálním a rychlém výnosu zpravidla následuje spektakulární a blesková ztráta.

Další varovný signál: když jsem na firmu J.O. Investment prvně narazil v roce 2018, oslavil její zakladatel 22. narozeniny. Jaká je asi pravděpodobnost, že někdo dosahuje nesrovnatelně vyšších výnosů než Warren Buffett, když teprve před pár lety dostal řidičák?

Jiné výstražné blikátko: nedostatek jakýchkoli relevantních informací o firmě a její zázračné investiční strategii. Na webu společnosti není nic, jen přihlašovací okno. Právě netransparentnost je jedním z nejspolehlivějších indikátorů podvodu.

A dva roky vám Google na pár kliků ukazuje rozhodnutí České národní banky z 18. května 2018 o uložení pokuty za neplnění zákonné informační povinnosti.

J.O. letadlo tedy havarovalo. Dolet mělo poměrně krátký, bylo ve vzduchu od roku 2016. Jestli se poškozeným vrátí alespoň nějaké peníze, zůstává otevřenou otázkou. Vzhledem k tomu, že policie zajistila značný majetek – od automobilů Maserati či Ferrari až po luxusní hodinky Audemars Piguet – je na místě opatrný optimismus. Kauza se ovšem může táhnout dlouho.

Bohužel na každé havarované letadlo vzlétá další. Uveďme si jeden aktuální případ.

Anketa

Poznáte, když vám někdo nabídne podvodnou investici?

Glocin: profesionální tunelář nabízí kryptoměny

Platforma Glocin umožňuje podílet se na moderních technologiích a revolučních projektech. Její webová prezentace se sice mění jako počasí ve Vysokých Tatrách, nicméně aktuálně uvádí toto: „Vize a filozofie platformy GLOCIN je v myšlence přinášet do běžného světa obyčejného člověka něco unikátního. To, k čemu se běžně neumí nebo nemůže přiblížit. Produkty a projekty, které mu pomohou k větší nezávislosti nebo díky nimž může pomáhat svému okolí.“

Mlhavěji to zřejmě napsat ani nešlo. Určitý obrázek si ovšem můžete udělat prostřednictvím videa na YouTube. Můžete si přijít všechno prohlédnout a hezky se vyfotit. Samotnou investiční příležitost vám potom popíše spokojený klient Jaromír: „Mám produkt Garant již dva roky a jak bylo slíbeno, tak bylo splněno. Každý rok výnos 20 %, a po dvou letech se peníze vrátily. Vklad jsem následně obnovil.” Další klient, Miroslav, dodává: Takové zhodnocení Vám žádná banka nenabídne! A navíc se úroky připisují každý den. Mohu jen doporučit.”

Když přejdeme od pohádek k hledání faktů, fascinující detaily přinesl koncem minulého roku server Aktuálně.cz. Stručně řečeno: Vezmete eura a směníte je na kryptoměnu zvanou teuron v poměru jedna ku jedné. Glocin se zavazuje vrátit vám peníze po dvou letech zpátky, společně s výnosem dvacet procent ročně. Potom už stačí teurony směnit zpět na eura a výnos je doma.

Ovšem má to háček, a zásadní. Kryptoměny představují naprosto neregulovaný trh, a z toho důvodu jsou rájem podvodníků. O samotném teuronu víme jen to, že s ním přišli dva Poláci začátkem roku 2019. Glocin sice tvrdí, že se svými obchodními partnery drží na účtech tolik eur, kolik bylo vydáno teuronů. Ovšem, chvíle napětí, toto tvrzení nelze nijak ověřit.  

A abychom nezapomněli, za projektem Glocin stojí Aleš Kohoutek, někdejší člen Krejčířova gangu, který se proslavil tunelováním státní firmy Čepro. Jen tato informace by měla spolehlivě odradit. Můžete se ale samozřejmě bavit dál – český Glocin se tváří jako místní pobočka anglické firmy z Manchesteru. Ta sídlí spolu s dalšími čtyřmi stovkami firem zde:

„Enterprise House“. 2 Pass Street, Oldham, OL9 6HZ Manchester

„Enterprise House“. 2 Pass Street, Oldham, OL9 6HZ Manchester. Snímek z Map Google

Šéfové jsou výš jmenovaní z Česka, akcionář „americké“ eseróčko…

Až zbudou jen jedničky a nuly  

Představme si jeden scénář, jehož pravděpodobnost realizace je vzhledem k totální absenci regulace kryptoměn nepříjemně vysoká. Dva zmínění teuronoví Poláci si za pár let řeknou, že už těch eur mají dost, a rozhodnou se navštívit Karibik. Jejich dovolená se poněkud protáhne. Držitelům teuronů tak zbudou jen bezcenné jedničky a nuly. Glocin záhy prohlásí, že nemohl předvídat, že se teuron ukáže být podvodem. On své závazky vůči klientům vždycky dodržel, neboť jim skutečně připsal slíbený výnos dvacet procent ročně. Přirozeně v teuronech. Bohužel ty teď nelze směnit na eura. Každopádně investoři si nemusí zoufat, neboť se právě objevila další kryptoměna budoucnosti, takzvaný prdcoin. Na ní se můžou finančně zahojit. Ptáte se na garantovaný výnos? Třicet procent ročně.

Čas na stručné shrnutí aneb co tady vlastně máme. Glocin, za kterým stojí profesionální tunelář. A jednu z několika tisíc kryptoměn, naprosto neznámý teuron, pravděpodobně krytý jen vzduchem. No nekupte to.

Každopádně každé finanční letadlo nejprve „funguje“. Jednoduše potřebuje přísun paliva v podobě peněz dalších naivních klientů, aby mělo z čeho vyplácet výnosy těm stávajícím. Přirozeně vyplácet nic nechce, jednoznačně preferuje klienty typu výše zmíněného Jaromíra, kteří svůj vklad „obnoví“. Stávající, nadšení klienti (funguje to!) jsou klíčoví, neboť šíří pohádku o vysokém bezpracném zisku ve svém okolí. Tato letová fáze Ponziho schématu může trvat potenciálně dlouho. Jak zpívá Dan Landa: 

Ale co bych vám o tom povídal / Každej ví přece, jak to bude dál...

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+133
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 55 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 2. 2020 20:12, Pozorovatel

Ten, kdo psal text o letadle by si měl aspoň nastudovat základní rozdíly mezi finančními pyramidami a reálnou společností. Pisatel asi nemá čas pročítat seminární a diplomové práce na toto téma, tak si aspoň může přečíst Wikipedii, která vyvrací jeho hloupý názor, cituji: J.O. letadlo tedy havarovalo. Dolet mělo poměrně krátký, bylo ve vzduchu od roku 2016. Letadlo co letí 4 roky, tak to je velmi vyjímečné. Finanční pyramidy zaniknou mezi 3 - 6 měsíci, jsou dlouhodobě neudržitelné!!! Věnuji se tomuto tématu 4 roky a zažil jsem pád asi 40 podvodných projektů a všechny do 6 měsíců. Co se týká WSM Jiřího Kubíčka, prodej robotiky začal v roce 2012, po ustanovení pokuty 2 mil korun ČNB změnila společnost WSM schéma práce a investor si robotiku pouze pronajal a v Metatrader si sám zvolil brokery. Tímto WSM nepotřebovala licenci ČNB. zajímavé (nebo spíš průhledné) je, že příkaz státního zástupce na zamrazení kapitálů v bankách a konfiskaci majetku přišel v 03/2017 v době, kdy měly končit první pětileté smlouvy a měli se začít vyplácet první investoři. Náhody neexistují, byla to cílená likvidace WSM. Ústavní soud vynesl rozsudek, že policie postupovala protiprávně. A opět, byly zabaveny PC a investiční smlouvy. Národní centrála proti organizovanému zločinu má přesnou databázi všech investorů a tak ví, kolik do WSM investovali. NCOZ rozesílala dopisy a v nich pomalu vyhrožovala investorům, aby podali trestní oznámení na Jiřího Kubíčka. Momentálně je zamrazených asi 750 milinů korun a jako výnos z trestné činnosti propadnou státu. To je prasárna, že? WSM uváděla roční zhodnocení kolem 25%, což není nic nemožného na Forexu. Americký fond Blackstone má garantovaný výnos 16% a to už mnoho let. Whitestone fond, který je pouze pro investory z USA má garantovaný roční zisk přes 20%. Je potřeba si uvědomit, že denní zobchodování kapitálu na Forexu je v řádu několik bilionů dolarů. Velké ryby v investicích by investovaly kvůli zisku 20%? To je k smíchu. Obchodování jako obchodování. Lidi platí v obchodech i stovky procent a vůbec se nad tím nezamyslí. Zisk na 1 pizze je okolo 400% za 10 minut. Ale každý ji zaplatí a nepřemýšlí. Kaufland uzavřel dohodu s firmou Orion na předvánoční kolekce. Nákupka 50 korun, prodej 200 korun. Potom byla akce - SLEVA 25%, ale pro lidi z ceny v Kauflandu, ne nákupky. Takže za 150 korun kupovali kolekce všichni. A nikdo si neuvědomil, že na tom ještě Kaufland vydělal 100 korun na jedné, což je 200%. Investiční poradci manipulují lidi. Licence ČNB znamená, že je dán strop, kolik může fond za rok vyplatit investorům, aby nebyla narušena suverenita bank. Je to velké tajemství. Proč se ve škole nevyučuje finanční gramotnost? Aby si mladí lidé zasrali život půjčkami a hypotékami, což z nich dělá otroky systému. Mějte se a prověřujte, než někomu naletíte na manipulativní kecy...

+228
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 3. 2020 14:24, Gabriel Pleska

Pane pozorovateli, antisemitská a jiná svinstva odsud prostě mizí. Vezměte to prosím na vědomí. To je celé a víc k tomu nebudu dodávat.

Zobrazit celé vlákno

-48
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (55 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.