Bitcoin čeká další půlení odměn. Vyžene opět cenu nahoru?

Finexpo | rubrika: FINEXPO | 13. 1. 2020 | 3 komentáře
Bitcoin zažije v polovině roku 2020 okamžik, který zažil naposledy před čtyřmi lety. Tehdy po něm vyrostla cena a investoři doufají, že by se to mohlo stát znovu.
Bitcoin čeká další půlení odměn. Vyžene opět cenu nahoru?

Komerční spolupráce

V roce 2020 dojde již ke třetímu snižování odměn v bitcoinové síti. To znamená, že do sítě těžařů bude uvolňováno každých deset minut o polovinu méně nových bitcoinů. Od 20. května to bude už jenom 6,25 bitcoinu, zatímco u vzniku sítě v roce 2009 to bylo 50 nových mincí. Poté se odměna snížila na 25, následně na 12,5 bitcoinu a v květnu dojde ke snížení potřetí.

Oči současných vlastníků bitcoinů a případných zájemců o jejich koupi se na toto datum upírají zejména proto, že po stejném půlení odměn započal bitcoin před čtyřmi lety raketový růst k prozatím rekordním hodnotám. Od 9. července 2016 vyrostla za necelý rok a půl cena jedné digitální mince z 16 tisíc korun až na 430 tisíc. Ačkoliv po extrémním růstu někteří držitelé bitcoinů realizovali zisk a cena bitcoinu prudce klesla, již nikdy se nedostala pod hranici 77 tisíc korun za jeden bitcoin.

Cena bitcoina

Ce

Jak to bude v roce 2020? Server Kryptonovinky.com nasbíral několik pozitivních předpovědí, které se pohybují od 250 tisíc až do 2,3 milionu korun. Avantgardní kandidát na amerického prezidenta John McAfee vsadil dokonce ještě o jeden řád výš.

Na druhou stranu, když se ale podíváme na rok staré predikce na současnou cenu, našli bychom celou řadu přehnaných čísel. Bitcoin měl a ještě dlouho bude mít rozkolísanou cenu s růsty a propady tak obrovskými, jaké na tradičních trzích téměř neznáme. A někteří kritici bitcoinu mu už dlouhé roky předvídají ostrý pád až na nulu.

Co se bude dít s cenou, samozřejmě nikdo nemůže vědět a vysoké riziko určitě není pro každého. Pokud se ale někdo rozhodne vyzkoušet klidně i jen malou část bitcoinu koupit, nikdy to nebylo jednodušší.

Nejenže od posledního půlení vznikla celá řada směnáren a bankomatů, v České republice je dokonce možné koupit bitcoiny i přímo v rámci bankovního účtu. Umožňuje to NEO účet české Expobank, v jehož internetovém bankovnictví stačí třikrát kliknout a kdokoliv si může koupit bitcoiny třeba už za 150 korun. „Pro laiky je to asi ta nejjednodušší cesta k bitcoinu,“ tvrdí o NEO účtu server bitcoinvkapse.cz. A ti, kteří nemají tolik rádi riziko, mají na tři kliky dostupné zlato a stříbro.

Růst bitcoinu v roce 2020 má svůj ekonomický smysl. Když těžaři získají nové bitcoiny, zpravidla je prodávají, čímž tlačí cenu dolů. Nyní jich budou prodávat méně, což by mohlo hodnotu hnát nahoru. Nicméně půlení odměn je naplánované a dobře známé už přes deset let, takže jiní analytici předpovídají, že se už na něj investoři dávno připravili a cena se příliš nepohne.

Stejně jako v minulosti tak bude záležet zejména na náladě na trhu. Tu může strhnout Donald Trump vyostřením sporů mezi Čínou a Spojenými státy, zpomalující světová ekonomika nebo rostoucí úroky. Každopádně bude zajímavé v roce 2020 bitcoin sledovat, a pokud se zváží všechna rizika, tak i být u toho. Nikdy to nebylo jednodušší.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 3 komentáře

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 23 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.