Co nabízejí kreditní karty jednotlivých bank?

Co nabízejí kreditní karty jednotlivých bank?
Banky, působící na českém trhu nabízejí nepřeberné množství kreditních karet, které jsou určeny pro různé segmenty zákazníků. Pro lepší orientaci nabízíme porovnání těch základních.

Nabídka kreditních karet, které nabízejí v Česku bankovní domy, je velice široká. Vybrat si tu nejlepší, nebo nejvýhodnější, je proto velice obtížné. Pokusili jsme se nicméně jejich parametry porovnat. Z nabídky každé banky jsme vybrali atributy té nejzákladnější (nejlevnější) kreditní karty. Porovnávali jsme cenu (jednorázově za vydání karty / vedení karty), možnost využít výhod bezúročného období, úrokovou sazbu, poplatky za výběr hotovosti a v neposlední řadě nabídku benefitů či slev u obchodníků. Kompletní přehled i další články na podobné téma najdete na serveru www.bankovnipoplatky.com.

Vydání a vedení karet je většinou zdarma

Vydání a vedení karty je u řady bank zdarma (v případě Poštovní spořitelny a Volksbank je zdarma jen první rok užívání). V České spořitelně pořídíte Chytrou kartu za 199 Kč a její vedení vás přijde od 19 do 89 Kč měsíčně – závisí na počtu služeb, které si ke kartě navolíte. U Komerční banky zaplatíte za kreditní kartu 30 Kč za každý měsíc, v Raiffeisenbank je to o pět korun méně, ale pouze pokud budete kartu aktivně využívat. V opačném případě neplatíte v RB nic. Poplatky navázané na užívání karty vybírají i v LBBW Bank. Za každý započatý rok vlastnictví karty zaplatíte 540 Kč. Pokud však za první dva měsíce v prvním roce, kdy jste majitelem karty, utratíte alespoň 3 000 Kč, bude vám poplatek za první rok vrácen. Možnost dostat 540 Kč poplatku zpět máte i v dalších letech. V takovém případě musíte ovšem za pomoci karty „otočit“ minimálně 45 000 Kč za 12 měsíců.
U některých bank je bez poplatku i druhá kreditní karta.

Bezúročné období? Všude

V marketingových akcích banky často prezentují možnost využít bezúročné období (tj. nebudou vám úročeny prostředky, které prostřednictvím karty půjčíte). Při splnění stanovených podmínek na něj skutečně dosáhnete všude – jediná GE Money Bank jej má omezena jen na bezhotovostní využití prostředků. Nejčastěji období bez úroku činí 45–50 dní.

Výše úroků? Jak kde, jak na co

Výše úroků je asi nejvariabilnější položkou našeho srovnání. Banky je rozlišují podle způsobu použití karty, standardem jsou rozdíly mezi normálním a sankčním úrokem, a to v řádu několika procentních bodů (pozor – často doprovázeno pokutami a dalšími sankcemi). Základní úrokovou sazbu nabízí nejvýhodněji LBBW Bank (18,48 procent p. a.), následovaná Českou spořitelnou (19,08 procent p. a.) a Poštovní spořitelnou s ČSOB (shodně 19,20 procenta p. a.). Nejvyšší úrokovou sazbu, vztahující se k čerpání úvěru v hotovosti, požaduje Citi Bank. Na druhou stranu tato banka nabízí možnost sjednat program splátek, při němž dosáhnete na podstatně výhodnější podmínky s úrokovou sazbou od 9,9 do 21,9 procenta ročně.

Poplatky? Samozřejmost

Poplatků vázaných ke kreditním kartám je také hodně. Porovnání specifických poplatků vázaných k designu karty, pojištění karty či dalším doplňkovým službám jsme ponechali na klientech. Soustředili jsme se jen na poplatky za výběr hotovosti (poplatky za platbu kartou u obchodníka v ČR jsou u všech bank nulové).

Výběr z bankomatu vlastní banky je nejlevnější v České spořitelně (6 Kč), GE Money (19 Kč), mBank (49 K) a Raiffeisenbank (79 Kč). Další banky mají poplatek vázán na objem vybírané hotovosti – pro matematicky schopné klienty to není žádný problém, u ostatních to může výrazně zamlžit povědomí o výši poplatku. Výběry peněz na přepážce (CashAdvance) jsou o poznání dražší, v Citi, KB, LBBW a Volskbank jsou omezeny zdola, tedy minimální výší poplatku. Výhodou může být, že GE Money, Komerční banka, Raiffeisenbank a UniCredit nabízejí službu Cash Back. U KB je tato služba zdarma.

Bonusy a slevy? U základních typů karet výjimečně

Na často inzerované bonusy a slevy u základního typu kreditních karet téměř nenarazíte. Výjimkou je Česká spořitelna, kde jsou však tyto bonusy zpoplatněny (od počtu dodatečných služeb a výhod se odvíjí měsíční poplatek za vedení karty). Jedinou bankou, která nabízí v u základního typu kreditní karty výhody pro majitele, je Poštovní spořitelna. S Era kreditkou se stáváte členem věrnostního programu a můžete využít slevy 0,40 Kč na litr pohonných hmot u čerpacích stanic spadajících do řetězce Čepro EuroOil.

Tabulka BankovniPoplatky.com: Srovnání kreditních karet

BankaKartaVydání (1x) /
Vedení
(měsíčně
Bezúročné
období (při
splnění
podmínek)
Úročené období (% p.a.)Poplatek za
výběr hotovosti
Slevy u
obchodníků
CitibankCiti kreditní
karta Classic
Zdarma /
zdarma
ANOZboží a služby
23,99% /
hotovost
29,99% /
program splátek
9,9-21,9%
3,5 %, min.
89 Kč
nejsou
Česká spořitelnaChytrá karta
České spořitelny
199Kč / 19 –
89 Kč*
ANOBezhot. Platby
19,08% / výběry
hotovosti
23,88% / služba
"Půjčka na
kartě" 19,08%
ATM ČS - 6 Kč,/
jiný ATM - 45 Kč
Zpopl. dle *
ČSOBČSOB kreditní
karta**
Zdarma /
zdarma
ANOÚvěrový limit
19,20% / REPO
ČNB + 7 % p.a.
ATM ČSOB 6 Kč
+ 1,5% / jiný 30
Kč + 1,5% /
přepážka 150 Kč
nejsou
GE Money BankMoneyCard
Gratis
Zdarma /
zdarma
ANO***26,68% p.a. z
čerpaných
peněžních
prostředků***
ATM GE 19 Kč /
jiný ATM 89 Kč /
přepážka 100 Kč
+ 1% / CashBack
15 Kč
nejsou
Komerční bankaKreditní karta
Visa Electron
Zdarma / 30

ANO21,90%ATM KB 1%, min
30 Kč / jiný ATM
1%, min 50 Kč /
přepážka 1%,
min 100 Kč /
CashBack
zdarma
nejsou
LBBW BankKreditní karta
LBBW
540 Kč*****ANO18,48% / z
prodlení 20 %
ATM 0,5%, min
50 Kč / na
přepážce 0,5%,
min. 50 Kč
nejsou
mBankmKreditkaZdarma /
zdarma
ANO23,8 % / sankční
sazba 30 %
ATM 49 Kč /
přepážka 99 Kč
nejsou
Poštovní spořitelnaEra kreditkaZdarma /
zdarma 1. rok
ANOÚvěrový limit
19,20% / REPO
ČNB + 7 % p.a.
ATM ČSOB 5 +
1,5% / jiný ATM
25 + 1,5% / na
přepážce 100 +
1,5 %
Věrnostní
program +
sleva 0,40
Kč na litr
Pohonných
hmot u
Čepro
EuroOil
RaiffeisenbankVisa ExtraZdarma / 25
Kč ******
ANO28,17% p.a.
(měsíčně 2,09%)
Výběr z ATM 79
Kč / na přepážce
80 Kč + 1% /
CashBack 10 Kč
nejsou
UniCredit BankVisa ClassicZdarma /
zdarma
ANO26,08% / při
prodlení 26,82%
Výběr z ATM 49
Kč + 1% / na
přepážce 100 Kč
+ 0,5% /
CashBack 19 Kč
nejsou
VolksbankVisa ClassicZdarama / 1.
rok zdarma,
dále 199 Kč
ročně
ANO20,84% / sankční
úrok 26%
Výběr z ATM
0,25%, min. 15
Kč / ATM ČSOB
0,5%, min. 30 Kč
/ jiný ATM 1,5%,
min 90 Kč /
přepážka 1,75%,
min. 120 Kč
nejsou
* Závisí na zvoleném počtu služeb
** Embosovaná / neembosovaná
*** Pouze bezhotovostně
**** Akční nabídka platná pro Smlouvy podepsané do 31. 12. 2010: 0 % měsíční úroková sazba na nákupy u obchodníků a na internetu po dobu 6 měsíců od data podpisu této Smlouvy. Nevztahuje se na příkazy k úhradě. Platí pouze při řádném a včasném plnění smluvních podmínek.
***** Pokud po 2 měsících platby u obchodníka ve výši 3000 Kč, bude poplatek vrácen. Pokud v každých dalších 12 měsících klient uskuteční platby kartou ve výši 45000 Kč, bude poplatek vrácen.
****** Pouze pokud je karta používána

Zdroj: Sazebníky bank, www.bankovnipoplatky.com

Jakou kreditní kartu využíváte vy? Jste s ní spokojeni, nebo máte vůči podmínkám, za kterých ji využíváte, nějaké výhrady? Napište nám o tom!

bankovnipoplatky.com

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 11. 2010 10:47, Jaki

Bohužel musím souhlasit s předešlým komentářem, mám 3 kreditní karty různých bank a ani u jedné nejsou uvedené informace správné.

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Je vaše karta v bezpečí? Deset nejčastějších otázek

24. 11. 2009 | Petr Kučera | 2 komentáře

Je vaše karta v bezpečí? Deset nejčastějších otázek

Únik dat o platebních kartách se týká až 100 tisíc Čechů, kteří od ledna do srpna 2009 platili ve Španělsku a oblíbených ostrovech. Není vyloučeno, že se může týkat i loňských plateb.... celý článek

Co letáky bank o kreditkách raději neříkají

17. 8. 2009 | Věra Tůmová | 9 komentářů

Co letáky bank o kreditkách raději neříkají

Banky na letácích propagujících kreditní karty básní o bezstarostném životu a výhodách, které používání kreditky přináší. O poplatcích či výši úroků ovšem mlčí. Nevysvětlují ani podstatné... celý článek

Vydavatelé kreditních karet dostali přes prsty

27. 5. 2009 | Jan Stuchlík | 5 komentářů

Vydavatelé kreditních karet dostali přes prsty

Americké banky a karetní společnosti musí přestat s některými zavádějícími a predátorskými praktikami, kterými vydělávali na dlužnících. Na oplátku hrozí, že kvůli tomu budou muset... celý článek

Která kreditka se vyplatí jako finanční rezerva

5. 5. 2009 | Věra Tůmová | 8 komentářů

Která kreditka se vyplatí jako finanční rezerva

Ne každá kreditní karta se hodí jako finanční rezerva pro případ nouze. U některých karet si banky účtují poplatky, i když se nepoužívají. To finanční rezervu prodražuje.

Nové kreditky učí utrácet

2. 4. 2009 | Věra Tůmová | 11 komentářů

Nové kreditky učí utrácet

Počet kreditních karet v peněženkách Čechů roste. Přes dva miliony je už aktivně využívají a banky jim stále nabízí nové. Výhody nových „kreditek“ ovšem stojí nejvíce na slevách z nákupů.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.