Služba Skip Pay změní od 23. dubna podmínky a ceník. Zavede poplatek za posílání peněz převodem z účtu, za výběr z bankomatu a za vydání plastové karty. Zároveň u nových objednávek ukončí pojištění nákupů i prodlouženou záruku.
Skip Pay se zaměřuje hlavně na odložené platby jako alternativu ke kreditním kartám nebo kontokorentu. Změny se týkají balíčku Maxi, který má měsíční limit na nákupy až 50 tisíc korun s odkladem splatnosti až na 50 dnů. V praxi jde o revolvingový úvěr, podmínkou je ověření v úvěrovém registru.
„Zbavujeme se výhod, které jsou využívány méně, než jsme předpokládali, a nastavujeme systém, kdy se vyplácí být aktivní,“ píše Skip Pay v oznámení klientům.
Mezi konkurenční výhody Skip Pay výhody patřila právě prodloužená záruka na zboží a pojištění nákupu proti rozbití a krádeži. Stačilo úspěšné ověření v registru – s bezplatným balíčkem Maxi pak klient dosáhl na tyto benefity automaticky zdarma, zatímco banky je obvykle nabízejí jen k prémiovým kartám nebo za příplatek.
Podle Skip Pay byly pojištění nákupů a prodloužená záruka málo využívané – a proto je od 23. dubna pro nové nákupy ruší. „U objednávek do 22. dubna se nic nemění, ty vám ochráníme v plném rozsahu,“ ujišťuje.
Další konkurenční výhodou byla možnost poslat si peníze z měsíčního limitu na jakýkoliv jiný účet nebo si je vybrat z bankomatu. V praxi tedy fungovala jako bezúročná půjčka nejen na nákupy, peníze bylo možné převést například na spořicí účet. To klasické kreditní karty nenabízejí. Skip Pay tuto výhodu už dříve omezila, převést pak bylo možné jen část měsíčného limitu.
Od 23. dubna Skip Pay zavádí poplatek jedno procento z odeslané částky, změna se dotkne i nastavených trvalých příkazů. Na druhou stranu ale bude opět možné převádět peníze až do plné výše měsíčního limitu.
Skip Pay současně zavede poplatek za výběr z bankomatu: 29 korun plus jedno procento z vybírané částky. Nový poplatek se vztahuje na jakékoliv výběry, tedy i z bankomatů mateřské skupiny ČSOB. Dosud se platilo jen za výběry z jiných bankomatů v Česku (29 korun), výběry z bankomatů ČSOB i ze všech mimo Česko byly zdarma.
Klienti s balíčkem Maxi dostanou – stejně jako dosud – virtuální kartu zdarma. Zájemci o vydání plastové však budou muset od 23. dubna zaplatit 99 korun.
Skip Pay avizuje, že někteří lidé nově dosáhnou až na dvojnásobný limit oproti dosavadním 50 tisícům měsíčně. „Klienti, u kterých to bude možné, si budou moci navýšit limit až na 100 000 Kč. Možnost navyšování limitu proběhne postupně a informaci o jejím odemknutí získají klienti e‑mailem a v Zákaznické zóně,“ píše. Zvýšení limitu umožňuje licence platební instituce, kterou Skip Pay získala loni v září.
A jak to Skip Pay myslí s „nastavením systému, kdy se vyplatí být aktivní“? „Pokud s námi nakupujete opravdu aktivně, vesměs se pro vás nic nemění. Nově zpoplatněné doplňkové služby totiž půjdou uhradit pomocí bodů za nákupy,“ vysvětluje.
Za každých 100 korun, které uživatel zaplatí při nákupech, dosud dostává dva body do věrnostního programu (nový ceník od 23. dubna už tuto informaci neobsahuje). Například poplatek za vydání plastové karty – 99 korun – bude možné vynulovat použitím 946 bodů, tedy po útratě téměř 50 tisíc korun.
Od 23. dubna se změní také způsob splácení u služby Třetina, která nabízí rozdělení nákupu do tří splátek. I nadále zůstane bez navýšení, skončí však automatické strhávání druhé a třetí splátky z platební karty. Klienti budou muset zaplatit QR kódem v Zákaznické zóně nebo převodem ze svého limitu na nákupy.
Stoprocentním vlastníkem Skip Pay je od dubna 2022 skupina ČSOB, která dříve měla poloviční podíl ve společném podniku s Mall Group. Předtím se služba jmenovala Mallpay (a ještě předtím Mall Pay), fungovala od listopadu 2018. Navazuje na službu Kup Najisto, jejíž historie sahá až do roku 2014.
Skip Pay zůstává ztrátovým projektem, která se ani v roce 2023 se nedostal alespoň do provozního zisku. Ztráta za rok 2023 dosáhla 157 milionů korun, podobně jako za finanční rok 2022 (přes 150 milionů).
V dlouhodobé ztrátě je také nejbližší konkurence – původem česká služba Twisto, kterou v roce 2021 koupila australská společnost Zip a předloni přešla pod tureckou fintechovou společnost Param. Dalším konkurentem je Klarna – švédský průkopník odložených plateb v Česku oficiálně působí od podzimu 2022. Na odložené platby se zaměřuje také služba PlatímPak, za kterou stála Equa bank a teď ji provozuje Raiffeisenbank.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem