Vybíráte kreditkou z bankomatu? Víme, kolik to stojí

Včera jsme vám radili, jak šikovně šetřit používáním kreditní karty. Varovali jsme ale, že je to disciplína vhodná pouze pro jedince s pevnou disciplínou. Pro ty, kteří si dokážou hlídat konec bezúročného období a kteří se vyvarují například toho, aby vybírali kreditkou z bankomatů, neb to je drahé. Jak drahé?

GE Money Bank nedávno oznámila, že od prvního června zruší v česku u kreditní karty MoneyCard Fix poplatek za výběr hotovosti z vlastního bankomatu. Přestává snad platit, že za výběr hotovosti kreditkou krvavě zaplatíte? Připravili jsme pro vás obsáhlé porovnání.

Kreditka MoneyCard Fix je na trhu necelý rok,GE Money Bank ji uvedla v polovině loňského roku. Od jejích ostatních karet ji odlišuje konstrukce povinné minimální měsíční splátky, možnost vedení karty s nulovým poplatkem a časem tedy i výběry z bankomatů banky zdarma.

Doposud si banka účtuje za výběr z vlastního bankomatu 89 Kč, pokud z ní vyčerpáte za měsíc tři tisíce korun a víc, je výběr zdarma. Totéž pravidlo mimochodem platí i pro poplatek za vedení karty – ten je 49 korun měsíčně a neúčtuje se při vyčerpání minimálně tří tisíc korun.

Poplatek za výběr z bankomatu kreditní kartou

Jakou cenovou politiku uplatňují ostatní banky u kreditních karet při výběrech z bankomatů, ukazuje následující přehled. Protože je poplatek za výběr velmi často vyjádřený nikoli fixní částkou, ale procentem z vybírané sumy, připojujeme pro ilustraci příklad – na kolik přijde výběr tří tisícovek.

Banka

Název karty

Bezúročné období  i pro výběry z bankomatu

Poplatek za výběr / výběr 3000 Kč

Vlastní bankomat

Cizí bankomat

V zahraničí

Citibank

MC Classic, Citi Life, MC Gold, všechny cobrandované karty

NE

3,5 % min. 89 Kč / 105 Kč*

3,5 % min.89 Kč / 105 Kč*

3,5 % min. 89 Kč + směnný kurz (Citibank střed + 3,0 %) / 105 Kč + směnný kurz*

Česká spořitelna

KK Odměna 

NE

39 Kč / 39 Kč*

49 Kč / 49 Kč*

39 Kč ATM ERSTE, 125 Kč ostatní / 39 Kč ATM ERSTE,125 Kč ostatní*

KK World

0 Kč / 0 Kč*

ČSOB

MasterCard Standard, MasterCard World, MasterCard Platinum

ANO

6 Kč + 1,5 % / 51 Kč*

35 Kč + 1,5 % / 80 Kč*

6 Kč + 1,5 % ATM ČSOB v SR, 150 Kč ostatní / 51 Kč ATM ČSOB v SR, 150 Kč ostatní*

Era / Poštovní spořitelna

Era kreditka

ANO

5 Kč + 1,5 % / 50 Kč*    

30 Kč + 1,5 % / 75 Kč*

5 Kč + 1,5 % ATM ČSOB v SR, 150 Kč ostatní / 50 Kč ATM ČSOB v SR, 150 Kč ostatní*

GE Money Bank

MoneyCard Fix

NE

89 Kč (při vyčerpání min. 3000 Kč)

89 Kč / 89 Kč*

1 % + 100 Kč / 130 Kč*

MoneyCard Plus, MoneyCard Gold

89 Kč / 89 Kč*

Komerční banka

A karta, Lady karta

ANO

1 % min. 30 Kč / 30 Kč*

1 % min. 100 Kč / 100 Kč*

1 % min. 100 Kč / 100 Kč*

Visa Electron

1 % min. 50 Kč / 50 Kč*

Platinum

0 Kč / 0 Kč*

0 Kč / 0 Kč*

0 Kč / 0 Kč*

mBank

Visa Credit Classic, Visa Credit Gold 

NE

nemá

1 % min. 49 Kč / 49 Kč

1 % min. 49 Kč / 49 Kč

Raiffeisenbank

EASY karta, STYLE karta, DE LUXE karta

NE

70 Kč + 1 % / 100 Kč

70 Kč + 1 % / 100 Kč

100 Kč + 1 % / 130 Kč

Sberbank

FÉR kreditní karta

ANO

0,25 % min. 15 Kč/ 15 Kč*

0,50 % min. 30 Kč ATM ČSOB,
1,50 % min. 90 Kč ostatní / 30 Kč ATM ČSOB, 90 Kč ostatní*

1,75 % min. 120 Kč / 120 Kč*

UniCredit Bank

VISA Credit Classic, VISA  Credit Gold, všechny cobrandované karty

NE

49 Kč + 1 % / 79 Kč*

49 Kč + 1 % / 79 Kč*

49 Kč + 1 % ATM skupiny UniCredit, 100 Kč + 0,5 % ostatní / 79 Kč skupina, 115 Kč ostatní*

ZUNO Bank

Kreditka, Platinová kreditka

ANO

nemá

48 Kč / 48 Kč*

48 Kč / 48 Kč*

Zdroj: Banky

Finparáda

Text vznikl ve spolupráci se serverem Finparáda, který zásobuje Peníze.cz daty z oblasti bankovních účtů, spoření a půjček. 

Výběr z cizího bankomatu a výběr v zahraničí: vedou ZUNO a mBank

Údaje v tabulce nám dávají informaci, jak jednotlivé banky konstruují výši poplatků a která banka nabízí nejlepší podmínky.
Když budete chtít kreditkou vybrat z bankomatu tří tisíce korun z našeho příkladu, pak vychází nejlépe Sberbank, následovaná Komerční bankou, Českou spořitelnou, ZUNO Bank a mBank (ZUNO ani mBank přitom nemají vlastní bankomaty, počítáme tedy s cenou pro bankomaty cizí). Platinum kartu s nulovým poplatkem u Komerční banky nelze brát v potaz, jelikož sice máte výběr z bankomatu zdarma, ale peníze vydáte jinde, a to za vedení karty.

Výběr z cizího bankomatu by podle našeho příkladu nejlépe dopadl u karty ZUNO Bank, za kterou se umístily společně mBank s Českou spořitelnou.

V zahraničí pak kreditkou podle našeho příkladu vyberete nejlépe opět kreditní kartou od ZUNO Bank, mBank a Komerční banky. Pokud budete v zahraničí hledat bankomaty skupiny ERSTE a najdete je, tak vyberete nejlépe s kartou České spořitelny.

Pro peníze vybrané z bankomatu většinou neexistuje doba bez úroků

Minimálně stejně důležitá jako informace o výši poplatků je ale pro klienty taky informace o bezúročném období. V naprosté většině případů totiž prakticky hned s výběrem začínají běžet úroky na celou vybranou (vypůjčenou) částku. Tato okolnost dělá z výběru kreditkou záležitost spíše nouzovou, pokud nechcete prodělat na vysokém úroku, je potřeba co nejdřív penízesp latit. Výjimkou jsou v tomto ohledu kreditní karty od ČSOB, Era, KB, Sberbank a ZUNO Bank – u nich se bezúročné období vztahuje i na výběry z bankomatů.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry zautomatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s výběrem.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 4. 2015 14:38, srdečný zástava

Když nevíte, tak nekecejte, člověče! Kdo nerozlišuje, jestli z bankomatu vybere obyč. kartou nebo kreditkou, brzy na to přijde. Protože peníze vybrané kreditkou jsou de facto půjčené a banka si tu půjčku huuustě zúročí, nestydím se říct lichvářsky zúročí. Kruci vy jste trouba.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 4. 2015 10:46, afariz

Těžko říct, jestli v článku použité označení platbní karty, jako "kreditka" náhodou nezahrnuje oba typy karet - debetní i kreditní, a navíc si nemyslím, že by poplatky za výběry z bankomatu byly u kreditní a debetní karty odlišné. Třeba když jsem ještě byl u ČS, tak u té to bývalo stejné. Takže si myslím, že i u jiných bank to tak bude. No ale ruku do ohně za to nedám... :-) Fakt ale je, že lidi většinou moc nerozlišují, jestli mají kreditní nebo debetní kartu, rozhodující je, jestlu za výber z bankomatu platí, nebo ne, a případně kolik. Z tohohle pohledu tam opravdu AirBank chybí (za výběr či vklad u vlastníhu bankomatu je poplatek nula).

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.