Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Banky: Jste moc staří, plaťte víc, nebo jděte pryč

Zhruba patnáct procent tuzemských bank, pojišťoven nebo nebankovních společností diskriminuje seniory. Jejich věk omezuje dostupnost finančních služeb a prodražuje je.

Zjistil to veřejný ochránce práv, který v prvním průzkumu svého druhu v Česku oslovil 45 bank, 52 pojišťoven a 43 nebankovních poskytovatelů finančních služeb. Kromě dotazníkového šetření uskutečnili pracovníci kanceláře ombudsmana i vlastní test, při kterém figuranti do institucí telefonovali nebo je přímo navštívili. Celkem tak otestovali 13 bank, dvě pojišťovny a tři nebankovní společnosti. 

Prověřování se uskutečnilo v Praze, Ostravě, Plzni, Olomouci, Třinci, Městci Králové a Lounech. Konkrétní firmy ale ombudsman neuvedl.

Průzkum potvrdil, že některé banky stále nevydávají lidem nad 70 let kreditní karty, tedy specifický druh úvěru. Jiné jim odmítají poskytnout spotřebitelský úvěr. Problematické jsou i vysoké ceny cestovního pojištění pro důchodce.

K akci vedly ombudsmana právě stížnosti na nevydání kreditní karty od lidí starších 70 let. Průzkum nyní ukázal, že dvě ze 13 testovaných institucí karty nadále nevydávají.

„Nejčastěji se senioři setkávali s odmítnutím žádosti o vydání kreditní karty, ačkoli šlo například o dlouhodobé klienty bank, držitele zlatých platebních karet, solventní klienty, kteří kartu potřebovali kvůli půjčení automobilu v zahraničí či rezervaci hotelu přes internet,“ říká zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček.

Anketa

Setkali už jste se s diskriminací kvůli věku?

Pracovník jedné společnosti před figurantem vyššího věku úplně popřel, že by banka poskytovala kreditní karty, i když to má uvedeno na internetu. Ve druhé bance zase její zaměstnanec uváděl, že s vydáním karty bude kvůli věku problém.

Jen kvůli věku

Podobné to bylo i u spotřebitelských úvěrů. „K odmítnutí pouze z důvodu věku došlo u dvou z patnácti testovaných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Je také nutné zmínit, že v jednom případě testovaná instituce odmítla sčítat starobní důchod s jinými zdroji příjmu pro účely výpočtu minimální výše příjmu, což může představovat nepřímou diskriminaci. Ve dvou případech pracovníci naznačovali, že věk může být pro poskytnutí spotřebitelského úvěru problém,“ uvedla kancelář ombudsmana v závěrečné zprávě o šetření.

A další zjištění: Za cestovní pojištění musí lidé starší 70 let platit v některých institucích o 66 až 200 procent vyšší částku. 

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+16
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 9. 2013 12:03, czhunter

Když umřeš, tak dluh nezanikne, ale dědí se.
Sice by mohli pozůstalí celé dědictví odmítnout, pokud by majetek zesnulého byl menší než ten dluh (což si snad může banka zjistit), ale i tak je pravděpodobnost splacení-nesplacení asi tak stejně velká, jako když v době regulérního splácení neumřeš.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 15. 09. 2013 02:33)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

2. 10. 2013 | 12:00 | John Bral

Proč autor neuvádí jmenovitě, které banky to jsou. Jinak jsou to jenom kecy více

17. 9. 2013 | 10:32 | Pavel

Článek nepíše nic o tom, proč banky seniorům odmítají dát úvěry. Jen to, že je to podle někoho, kdo o tom nic neví, nespravedlivé. O motivaci bank ve článku není ani slovo. Takže nevím, z čeho vyvozujete, že to, co píšu není...více

16. 9. 2013 | 17:32 | czhunter

Shodneme se na tom, že tak jak jsi to napsal, by to _mělo být_ Tak jak to ve skutečnosti je, o tom píše článek, pod kterým diskutujeme :) více

16. 9. 2013 | 16:48 | Marv-CZ

Důchodce nemívá příjem (důchod) sice vysoký, ale má ho stálý a garantovaný státem. Zatímco ten bonitní pracující může být příští měsíc bez práce a bez příjmu. více

16. 9. 2013 | 15:44 | Pavel

Vidím, že se neshodneme. Ale shodnout bychom se mohli na jednom. Poskytování úvěrů je to, co banky živí. A banky si nebudou zbytečně snižovat příjmy tím, že úvěr bez důvodu odmítnou poskytnout. Takže se nejedná o žádnou diskriminace,...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK