Zájem investorů o komodity roste. Zatímco kdysi se s většinou komodit, zejména s obilím, ale i dalšími potravinami, nebo třeba kovy, obchodovalo přímo ve fyzické podobě, postupně je nahradily především obchody s deriváty, jejichž podkladové aktivum tvoří právě komodity. Většina z nich má podobu futures, což jsou termínové obchody, které mají standardizovanou podobu. Více...
Komoditní futures jsou podobně jako jiné termínové obchody založeny na tom, že dnes uzavřené obchody jsou vypořádány k pevně stanovenému datu v budoucnu. Futures se obchodují na tzv. margin, což znamená, že investor na ně vynakládá jen určitou část skutečné hodnoty obchodu. Zpravidla jde o 5 až 15 procent nominální ceny tzv. kontraktu, který obsahuje přesně stanovené množství určité komodity. Jejich prostřednictvím se pak s komoditními futures obchoduje. Jakou částku musí investor vynaložit na margin na tyto obchody, záleží na podmínkách jednotlivých burz. Ty mohou hodnotu margin podle situace na trhu i dalších okolností měnit.
Pomocí marginu je tak možné poměrně levně kontrolovat kontrakt, tedy stanovené množství určité komodity a pak ho ke stanovenému datu prodat.
Dříve byly komoditní futures využívány hlavně k zajištění před poklesem cen – zemědělec například uzavřel před sklizní kontrakt, jímž si chtěl zajistit, že v době sklizně zboží prodá za aktuální cenu na trhu, která činí například 250 dolarů. Pokud šla cena po sklizni nahoru a byla v době sklizně 300 dolarů, prodělal na tom. V opačném případě, kdyby naopak činila v této době cena komodity 200 dolarů, dosáhl by zisku. V současné době má ale většina komoditních obchodů spekulativní charakter, k čemuž přispívají hlavně tzv. hedgeové fondy a další spekulanti. Proto by si měl každý vstup na tento trh důkladně rozmyslet.
Méně...