Zlato si koupila šestina Čechů, ukázal průzkum

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 28. 6. 2023
Zlato si koupila šestina Čechů, ukázal průzkum

Zdroj: Shutterstock

Zhruba každý šestý dospělý Čech investoval do zlata a každý desátý má doma zlatou minci. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou mincovnu na reprezentativním vzorku 1746 lidí.

Mezi drahými kovy je jedničkou právě zlato. Na druhém místě trochu překvapivě není stříbro, ale platina.

Jako uchovatele hodnoty vnímá zlato 58 procent dotázaných. Pokud ho kupují nebo kupovali by ve fyzické podobě, dávají nebo by dali přednost osobnímu kontaktu a nákupu v kamenné prodejně.

O možnosti investovat do zlata „na papíře“ – tedy do certifikátu, že váš cenný kov je uložený někde v bezpečném depozitu – ví třetina dotázaných. Považují to ale za méně bezpečnou možnost. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Celá desetina respondentů říká, že má doma zlatou cihličku, stejný počet lidí přiznal aspoň jednu zlatou investiční minci. Od mincí lidé, kteří si je pořizují, očekávají nejen uchování hodnoty, ale i další zhodnocení. Čtvrtina z těch, co doma zlato mají, si vytváří sbírku nebo tematickou kolekcí.

Pro investici do zlata a dalších drahých kovů se lidi nejčastěji (56 procent) rozhodují sami. Pětině to doporučil bankéř nebo finanční poradce, na jejich radu dají nejvíc lidé mezi 45 a 59 lety. V 16 procentech případů dotázaného ke koupi zlata ponoukli přátelé nebo rodina, čtyři procenta lidí zabrala na reklamu.

Mezi lidmi, kteří si drahý kov v nějaké podobě někdy koupili – ať už za účelem investice, ochrany hodnoty, nebo do sbírky – vedou vysokoškolsky vzdělaní. Koupila ho víc než pětina (22 %) z nich, ale jen trochu „větší polovina“ (58 %) jich má minci, medaili nebo slitek pořád v držení.

Necelá polovina lidí, kteří mají ve zlatě něco uloženo, v něm má do 50 tisíc korun, třetina do 150 tisíc korun, desetina pak má uloženo přes půl milionu korun.

Fakta. Co vyšlo v průzkumu

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

7. 8. 2023 | Jana Divinová

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

Cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum: čeká se, že v západní Africe se neurodí. Kontinent přitom zajišťuje dvě třetiny světových dodávek.

Ropa je nejlevnější za poslední rok a půl. Kdy to poznáme při tankování?

13. 6. 2023 | Tomáš Volf

Ropa je nejlevnější za poslední rok a půl. Kdy to poznáme při tankování?

Cena ropy se dnes dostala na hranici 72,30 amerických dolarů za barel a je tak nejlevnější od prosince roku 2021. Domácí čerpací stanice nejspíš zatím reagovat nebudou.

Věřitelé zázračného investora, hlaste se. Kde jsou miliardy z WCA?

17. 2. 2023 | Veronika Hejná | 3 komentáře

Věřitelé zázračného investora, hlaste se. Kde jsou miliardy z WCA?

Firma WCA International, která slibovala zázračné zhodnocení, míří k úpadku. Od investorů vybrala miliardy, na účtech má jen sto tisíc. Věřitelé můžou přihlašovat své pohledávky.

Zlato je senzační investice. Pro toho, kdo ho prodává

14. 2. 2023 | Petr Borkovec | 6 komentářů

Zlato je senzační investice. Pro toho, kdo ho prodává

Nechejme zlato spekulantům a centrálním bankám, píše ve svém komentáři Petr Borkovec. Výnosem se nevyrovná akciím, zato rizikem je překoná. Pro obyčejné lidi je podle něj investice... celý článek

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

31. 5. 2022 | Lukáš Kovanda | 23 komentářů

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu ve špatný čas, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Ropa zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde... celý článek