Být letos v "rejži" je opravdová výhra

Petr Sklenář | rubrika: Sloupek | 3. 4. 2008 | 5 komentářů
Být letos v "rejži" je opravdová výhra
Když akcie padají, jsou útěchou investorů komodity. Třeba rýže. Kdo do ní na začátku letošního roku investoval, vydělal do dneška čtyřicet procent. Zlaté časy přitom nejspíš budou pokračovat.

Zprávy z finančních trhů se v letošním roce nesou v duchu pesimismu, a to především kvůli výprodejům na akciových trzích. Ty v 1. čtvrtletí ztratily přibližně 15 - 20 procent. Mnozí investoři jsou proto letos lidově řečeno „v rejži“. Ovšem ti, kdo investovali do rýže (finančním slangem řečeno jsou „dlouzí v rejži“), se můžou cítit jako „ve vatě“, protože dolarová cena rýže od začátku roku vzrostla o více než 40 procent.

Komoditní trhy i přes propady na akciových trzích a turbulencí u dluhopisů zůstávají v letošním roce v býčím trendu. Hlavním tahounem jsou zemědělské komodity a technické kovy, které růstem cen s velkým přehledem překonávají ropu či zlato. Kromě již zmíněné rýže letos například stoupla cena kukuřice o 25 procent, měď posílila o 26 procent a hliník o 24 procent.

Technické kovy ženou vzhůru zejména výpadky na straně dodávek, vyvolané sněhovou kalamitou v Číně, výpadky energie v Jižní Africe a dřívějšími stávkami v Jižní Americe. Například zásoby mědi klesly na nejnižší úroveň od loňského srpna. Na hlavních burzách (Londýn, Šanghaj, New York) pokrývají 3,5 dne celosvětové spotřeby. Loni to bylo v průměru 4,9 dne. Tato rizika vyvažuje zpomalení americké poptávky, a to především propady ve stavebnictví.

U zemědělských komodit situaci ovlivňuje několik faktorů. Poptávka po zemědělských plodinách v poslední dekádě velmi výrazně roste. Bohatnutí lidnatých zemí Asie (Čína, Indie) nezvyšuje jen poptávku po ropě či kovech, ale výrazně zrychluje poptávku po všech zemědělských plodinách, jako jsou sója, pšenice, kukuřice, ale třeba i bavlna. Vedle toho americké i evropské vlády v posledních pěti letech stále více dotují výrobu biopaliv, což vede k výraznému zvyšování spotřeby „energetických“ surovin, jako jsou kukuřice či sója. Například v USA se loni více než 81 milionů tun kukuřice použilo pro výrobu etanolu, což představuje asi jednu třetinu z celkové spotřeby kukuřice v USA. Před pár lety to byla nula. Navíc nepřímým důsledkem rozšiřování biopaliv je pokles pěstování „neenergetických“ surovin.

K tomu loňský rok kromě růstu poptávky přinesl celosvětově slabší sklizně obilovin. Navíc je nutné si uvědomit, že zemědělství je nejvíce regulované odvětví, jinak řečeno velmi zkostnatělé a obtížně reagující na změny poptávky.

Tyto fundamentální faktory vedou k tomu, že zásoby řady plodin jsou kvůli vysoké spotřebě nejnižší od poloviny 70. let. Extrémem zůstává pšenice, u které zásoby propadly na nejnižší úrovně za posledních 60 let.

Teď se blíží osevní sezóna na severní polokouli a trh spekuluje, u které plodiny nejvíce vzrostou osevní plochy, a naopak u kterých poklesnou. V posledních 2 až 3 letech se kvůli biopalivům ve větší míře pěstovala kukuřice, na úkor ostatních plodin. Ovšem nyní je stav zásob téměř všech plodin problémový a bude klíčové, jak tento „boj o hektary“ pro jednotlivé plodiny dopadne.

Anketa

Investujete do komodit?

Svou roli hraje v růstu cen i slábnoucí kurz amerického dolaru. Navíc investování do komodit díky předchozím ziskům prožívá největší renesanci po třiceti letech. Vedle dlouhodobějších investorů komodity včetně zemědělských plodin stále více lákají i spekulativní hráče v podobě hedgových fondů. Především tento poslední faktor přináší u zemědělských komodit nejen velké zisky, ale i značnou volatilitu. Například při vybírání zisků investory v předvelikonočním týdnu přesáhly mezitýdenní propady u některých plodin 20 procent.

Vzhledem ke stavu zásob je pravděpodobné, že zemědělské komodity i nadále zůstanou v býčím trendu. Největší hrozbou by bylo odstranění dotací biopaliv a celosvětová deregulace zemědělství. Vzhledem k síle zemědělské lobby podpořené průmyslem biopaliv se to však v dohledné době (2-3 roky) nezdá moc pravděpodobné.

Autor je hlavní ekonom Atlantik FT.

Jaké máte zkušenosti s investicemi do komodit?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

31. 5. 2022 | Lukáš Kovanda | 23 komentářů

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu ve špatný čas, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Ropa zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde... celý článek

Za plyn plaťte v rublech. Ekonomové vysvětlují dopady

24. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 88 komentářů

Za plyn plaťte v rublech. Ekonomové vysvětlují dopady

Ruský prezident oznámil, že za plyn budou nepřátelské země platit nově v rublech. Ukazuje to, že mu dochází eura a dolary na ochranu ruské měny, vysvětluje v komentáři ekonom Petr Bartoň.... celý článek

Ropa zlevňuje. Pumpař popsal, jak stanovuje ceny

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 67 komentářů

Ropa zlevňuje. Pumpař popsal, jak stanovuje ceny

Cena ropy dnes pokračuje v trendu z posledních dnů a klesá. Barel ropy Brent, od které se odvíjí ceny u českých pump, se poprvé od konce února dostal pod hranici 100 dolarů, kolem půl... celý článek

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

14. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

Na Ukrajině se dál bojuje, trhy dnes ale věří, že by válka nemusela být na dlouho. V reakci na včerejší slova vyjednavačů, že hovory o příměří poprvé výrazně pokročily, dnes posilují... celý článek

Ropa zdražuje nejen kvůli válce. Tady je vysvětlení

10. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Ropa zdražuje nejen kvůli válce. Tady je vysvětlení

Ano, je válka. Zdůvodňuje to ale samo o sobě vysokou cenu ropy? Ne. Tři ekonomové vysvětlují, co se na trhu děje.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.