Investice s výnosem 72 %. Ale pozor, není ropa jako ropa

Jan Traxler | rubrika: Recenze | 21. 5. 2020 | 9 komentářů
Česká spořitelna nabízí bohatým klientům produkt navázaný na ropu s atraktivním výnosem až 72 % za čtyři roky. Stačí, aby hodnota podkladového aktiva neklesla o více než polovinu. Jenže...
Investice s výnosem 72 %. Ale pozor, není ropa jako ropa
Ilustrační obrázek.
Zdroj: Shutterstock

Česká spořitelna nyní klientům Erste Premier nabízí prémiový dluhový cenný papír s názvem Oil Autocall 6. Jedná se o strukturovaný produkt, jehož podkladovým aktivem je ETF fond United States Oil Fund.

Základní investiční myšlenka tohoto produktu je prostá: Cena ropy v uplynulých měsících klesla na minimum, výrazně pod náklady na těžbu, takže je velmi pravděpodobné, že do budoucna spíše poroste.

Přitom produkt Oil Autocall 6 vydělá i tehdy, pokud hodnota podkladového aktiva bude klesat – jen nesmí klesnout příliš.

Produkt je splatný nejpozději za čtyři roky. Pokud k 22. květnu 2024 neklesne hodnota podkladového aktiva o více než 50 procent, obdrží investoři výnos 72 procent.

Dluhopis může být splacen také předčasně (proto je v názvu Autocall), a to každého půl roku, jestliže hodnota podkladového aktiva neklesne pod určitou úroveň (podrobněji v tabulce). Za každého půl roku se načítá výnos devět procent.

Datum pozorováníSrovnávací bariéraVýnos
24. 5. 2021100 % počáteční hodnoty podkladového aktiva18 %
22. 11. 202195 % počáteční hodnoty podkladového aktiva27 %
23. 5. 202290 % počáteční hodnoty podkladového aktiva36 %
22. 11. 202285 % počáteční hodnoty podkladového aktiva45 %
22. 5. 202380 % počáteční hodnoty podkladového aktiva54 %
22. 11. 202375 % počáteční hodnoty podkladového aktiva63 %
22. 5. 202450 % počáteční hodnoty podkladového aktiva72 %

Takže: když například za dva roky, k 23. květnu 2022, bude hodnota podkladového aktiva na úrovni 90 % jeho počáteční hodnoty nebo více, dojde k předčasnému splacení produktu a investoři dostanou nad rámec nominální hodnoty dluhopisu vyplacen výnos 4 x 9 % = 36 %.

Parametry tohoto strukturovaného dluhopisu vypadají velmi zajímavě. Je tu zřejmě celkem vysoká pravděpodobnost, že se během těch čtyř let cena ropy zvedne. Už poslední měsíc se výrazně zvedá.

Přitom pro vyplacení výnosu stačí, aby podkladové aktivum nespadlo o více než polovinu – ani nemusí jeho cena růst. Takže na první pohled je to hodně atraktivní.

Zdroj: FINEZ

Vývoj cen americké lehké ropy WTI.

Kde je problém?

Potenciální rizikový faktor nevidím ani tak ve vývoji ceny ropy jako takové, ale v tom podkladovém aktivu, kterým není přímo ropa, nýbrž ETF (Exchange Traded Funds – burzovně obchodovaný fond). A to takové ETF, které má za cíl kopírovat vývoj spotové ceny ropy.

Jenomže s ropou se obchoduje v termínových kontraktech, takže v praxi standardně fond kupuje vždy kontrakt s nejbližším dodáním a každý měsíc ho roluje za nový. A to může být velmi zrádné.

Srovnejte si to s námi

Ropa se nyní obchoduje v silném contangu (čím pozdější kontrakt, tím vyšší cena). Zatímco nejbližší červnový kontrakt se obchoduje za 32 dolarů za barel; kontrakt s dodáním za čtyři roky má cenu zhruba 43 dolarů za barel, tedy o 34 % vyšší.

To v praxi znamená, že to ETF má poměrně vysoké ztráty způsobené neustálým rolováním kontraktů. V nynější situaci, kdy je cena ropy extrémně volatilní, budou ztráty z rolování kontraktů přinejmenším 10 % za rok, a to není málo. Ovšem může to být i výrazně víc.

Ukažme si ty ztráty z rolování v praxi. Nabízený dluhopis je na čtyři roky. Tak se schválně podívejme na vývoj ceny ropy WTI a „našeho“ ETF za uplynulé čtyři roky.

Před čtyřmi roky byla cena ropy 49 dolarů za barel. Pak v roce 2018 stoupla na lokální maximum 75 dolarů za barel (růst o 53 %). A dnes je její cena 32 dolarů za barel (čili o 35 % nižší než před čtyřmi roky).

Hodnota akcií ETF fondu United States Oil Fund ve stejném období nejprve stoupla z 96 dolarů na lokální maximum 125 dolarů v roce 2018 (čili růst jen o 30 %), dnes je cena tohoto fondu 24 dolarů za akcii (čili o 75 % nižší než před čtyřmi roky).

Za uplynulé čtyři roky má ETF o 40 procentních bodů větší ztrátu než samotná cena ropy.

DatumCena ropy WTICena akcií ETF United States Oil Fund
22. 5. 201649 USD96 USD
30. 9. 201875 USD (+ 53 %)125 USD (+ 30 %)
19. 5. 202032 USD (-35 %)24 USD (-75 %)

Všechny komoditní ETF jsou díky rolování kontraktů ze své podstaty dlouhodobě ztrátové.

Konkrétně toto ETF na ropu WTI funguje od roku 2006, kdy stála ropa cca 60 dolarů za barel. Dnes je cena ropy zhruba poloviční. Ale hodnota akcií ETF fondu United States Oil Fund za tu dobu klesla z 550 dolarů na 24 dolarů, což je ztráta přes 95 %.

Jak je vidět na přiloženém grafu, pouze v obdobích prudkého růstu ceny ropy dokázal být ETF fond krátkodobě ziskový, jinak dlouhodobě jeho hodnota neustále klesá.

Zdroj: FINEZ

Vývoj ceny akcií ETF United States Oil Fund.

Riziko je silné

Těžko říct, jak se bude vyvíjet cena akcií ETF fondu United States Oil Fund v příštích čtyřech letech. I když bych si vsadil, že cena ropy stoupne, to ETF může být klidně ztrátové. A jak moc, to nikdo neví. Vejde se do 50 % bariéry produktu Oil Autocall 6? Možná ano, možná ne. To se dnes nedá odhadovat.

V dubnu se trh s ropou dostal do takového extrému, že se květnové kontrakty prodávaly těsně před jejich expirací za záporné ceny. V takové situaci pak může i takto velký ETF fond ztratit během pár hodin prakticky celou svou hodnotu.

O autorovi

Jan Traxler

Jan Traxler je privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment ManagementPatří k předním českým expertům v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Preferuje investice, které generují stabilní výnosy. Publikuje pravidelně v řadě médií zaměřených na finance a investování. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

  • Kontakt: jan.traxler@finez.cz

I když to na první pohled vypadá jako takřka jistý výnos 72 % za čtyři roky, tak ve skutečnosti je Oil Autocall 6 silně spekulativní (rizikový) produkt, který možná vynese oněch 72 % (nebo třeba 18 % za první rok, když je to autocall), ale možná taky nakonec skončí po čtyřech letech se ztrátou třeba 70 % a víc.

Nechci podceňovat klienty Erste Premier, ale obávám se, že mnoho z nich si ten rozdíl mezi samotnou ropou a ETF fondem plně neuvědomuje, takže si ani plně neuvědomují rizika tohoto produktu. Riziková váha tohoto produktu je na stupni 6 ze 7.

Kdybych chtěl spekulovat na růst ceny ropy na střednědobém horizontujednoho až čtyř let, určitě bych dal přednost klasickým akciím těžařů ropy, jako je třeba Royal Dutch Shell, BP, Total, Exxon Mobil, Chevron a další.

Ani tyto akcie rozhodně nejsou bezriziková spekulace. Ale vývoj ceny akcií velkých těžařů bude mnohem více odpovídat vývoji ceny ropy. Nebude se do toho ještě plést specifické riziko komoditních ETF, kde nejde předem odhadnout, jak vysoké budou mít ztráty z rolování kontraktů.

Zdroj: FINEZ

Vývoj ceny akcií Royal Dutch Shell.

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+113
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 5. 2020 11:43, Michal

Díky za osvětový článek!

+20
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

25. 1. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

Průměrný český investor dosáhl loni ročního zhodnocení 5,86 %. Ukazuje to Index českého investora CII750, sestavovaný analytiky společností Fincentrum & Swiss Life Select a... celý článek

Kam investovat? Příležitosti roku 2021 očima expertů

8. 1. 2021 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Kam investovat? Příležitosti roku 2021 očima expertů

Vyplatí se věřit osvědčeným akciím, nebo spíš hledat překvapení? Udrží nemovitosti svou cenu? A jak se bude dařit zlatu nebo kryptoměnám?

Nová éra s covidem. Tištění peněz žene ceny nahoru

30. 12. 2020 | Jan Traxler | 25 komentářů

Nová éra s covidem. Tištění peněz žene ceny nahoru

Jaký byl rok s covidem na finančních trzích? Pandemie nastartovala novou éru bezbřehého zadlužování a tištění peněz. Proto rostou ceny akcií, nemovitostí, zlata a všech hmotných aktiv.... celý článek

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik

25. 10. 2020 | Daniel Tácha | 6 komentářů

Zlato má nejlepší za sebou, říká analytik

Samotné obchodovaní na Forexu se letos v principu nezměnilo, musíme si ale zvyknout na vyšší volatilitu, hodnotí nepředvídatelný rok analytik Štěpán Hájek.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.